ՀԱՅՏՆԻ ՎԻՐԱԲՈՒՅԺԻՆ ԿՇՆՈՐՀՎԻ ԳԱԱ ԿՐԾՔԱՆՇԱՆ
Այսօր Գիտությունների ազգային ակադեմիայում հայտնի ուռուցքաբան, միջազգային ճանաչում ունեցող գիտնական Արա Դարզիին կշնորհվի ԳԱԱ արտասահմանյան անդամի դիպլոմ և կրծքանշան:
Ինչպես տեղեկացանք ԳԱԱ մամլո ծառայությունից, բարձր գնահատելով Արա Դարզիի գիտական վաստակը, ինչպես նաև Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ դեռևս անցյալ ԳԱԱ-ն ընտրել է նրան որպես ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ:
Ա. Դարզին Հայաստանում հայտնի է բժշկության ոլորտում կատարած իր բարեգործություններով: Նա ակտիվորեն զբաղվում է Հայաստանի առողջապահական համակարգի արդիականացման և նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հարցերով: Նա արժանացել է 2004թ. Համդանի մրցանակի, 2002թ.՝ Բարձր ասպետական մրցանակի՝ Մեծ Բրիտանիային մատուցած ծառայությունների համար, 2001թ.՝ Մեծ Բրիտանիայի թագուհու հոբելյանական պարգևի:
Հայտնի ուռուցքաբանը մինչև վերջերս Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախարարն էր, Լոնդոնի «Արքայական քոլեջ»-ի բժշկագիտության ֆակուլտետի վիրաբուժության բաժնի վարիչն է, առողջապահական նորագույն տեխնոլոգիաների յուրացման կենտրոնի նախագահը, Առողջապահության արդյունաբերության նպատակային խմբի, Եվրոպայի միացյալ առողջապահական խորհրդի հանձնաժողովի, Միջազգային վիրաբուժական խմբի, Բժշկագիտության ակադեմիայի անդամ, 2006թ.-ից՝ Արքայական ինժիներական ակադեմիայի պատվավոր անդամ:
Նշենք, որ նա բժկագիտության ոլորտին նվիրված տասնյակ հոդվածների և ութ գրքերի համահեղինակ է:

Известный британский врач удостоен звания иностранного члена и ордена НАН РА
Знаменитый британский врач-онколог, всемирно-известный ученый Ара Дарзи удостоен звания иностранного члена Национальной академии наук Армении, сообщает пресс-служба НАН РА. Церемония вручения диплома и ордена состоится сегодня в Академии наук.
Согласно источнику, в церемонии награждения примут участие известные деятели медицины и науки Армении.
Национальная Академия Наук Армении еще в 2008 году избрала Дарзи иностранным членом за научные заслуги Дарзи, а также сотрудничество с Арменией.
Дарзи известен в Армении как большой благотворитель в медицинской сфере. Он активно помогает в вопросах усовершенствования системы здравоохранения Армении и внедрения новых технологий.
В 2001 году Дарзи удостоен юбилейной награды королевы Великобритании, в 2002 году – Высокого рыцарского звания за службу в Великобритании, в 2004 году Дарзи удостоен приза Хамдана (эмир Абу-Даби).
До недавнего времени Дарзи занимал пост министра здравоохранения Великобритании, занимал должности заведующего департаментом хирургии медицинского факультета «Королевского колледжа» Лондона, президента Центра применения новейших технологий здравоохранения, члена Целевой группы здравоохранительной промышленности, Комиссии объединенного совета здравоохранения Европы, Международной группы хирургов, Академии медицины. С 2006 года является почетным членом Королевской инженерной академии.
Дарзи является соавтором десятков статей и восьми книг, посвященных медицине.