Տնտեսություն 14:16 21/09/2009
Հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունը դեռևս չօգտագործված ներուժ ունի: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ռուսական «Շաբաթօրյա լուրեր» ծրագրի հեղինակ Սերգեյ Բրիլյովին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն ու հուսալի գործընկերն է: Մեր հարաբերությունները որքան խորը լինեն, այնքան` լավ: Մենք ելնում ենք այն բանից, որ այդ բարեկամությունը պետք է հայ ժողովրդին, ռուս ժողովրդի անունից հանդես կգան ռուս ղեկավարները, ռուսաստանցիները, և այդ բարեկամությունն, իհարկե, չօգտագործված ներուժ ունի»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների տնտեսական բաղադրիչի մասին` նախագահ Սարգսյանը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 1-ի դրությամբ Հայաստանում գործում են ռուսական կապիտալով հիմնադրված 1300 ձեռնարկություններ և ընկերություններ:
Հայկական տնտեսության մեջ ռուսական ներդրումների ծավալը հասել է 2,5 մլրդ դոլարի, և մի շարք խոշոր նախագծերի շուրջ առկա պայմանավորվածություններով, մոտակա մեկ - մեկ ու կես տարում այդ թիվը կկրկնապատկվի:
Բացի այդ Հայաստանում ավելի քան 40 դպրոցներ կան, որտեղ դասավանդում են ռուսերենով, բացի այդ գործում է մեկ համալսարան, որտեղ մոտ երեք հազար ուսանողներ կրթություն են ստանում ռուսերենով: Հայաստանի բոլոր բնակավայրերում հասանելի են Ռուսաստանի համերկրային հեռուստատեսությունները, իսկ դրանցից չորսը հասանելի են Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին` առանց որևէ լրացուցիչ սարքավորման ու ծախսերի:

Экономика 13:18 21/09/2009
Армяно-российская вековая дружба имеет еще неиспользованные резервы. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы ведущего программы “Вести в субботу” Сергея Брилёва.
“Россия является стратегическим союзником и надежным партнером Армении. Наши отношения чем глубже, тем лучше. Мы исходим из того, что эта дружба нужна армянскому народу, за российский народ скажут российские руководители, россияне, и что эта дружба имеет, конечно, еще неиспользованные резервы”, - сказал он.
Касаясь экономической стороны армяно-российских отношений, президент Саргсян напомнил, что по положению на 1 августа в Армении действует 1300 предприятий и фирм с российским капиталом. Объем российских инвестиций в армянскую экономику дошел до 2,5 млрд. долларов, и с учетом договоренностей по некоторым крупным проектам, в ближайший год-полтора эта цифра удвоится.
Кроме того, в Армении более 40 школ, где есть классы с обучением на русском языке, есть университет, где на русском языке обучается три тысячи студентов. Во всех населенных пунктах Армении доступны все общенациональные телеканалы России, а четыре канала доступны любому гражданину Армении, без каких-либо приспособлений и без каких-либо дополнительных затрат.