Էրդողան. Հայաստանի հետ նախաստորագրված արձանագրությունները կարեվոր են
Թուրքական «Հուրրիյեթ» (Hurriyet) օրաթերթի լրագրող Մեթեհան Դեմիրին հաջողվել է ճեպազրույց ունենալ Նյու Յորքի պողոտաներից մեկով զբոսնող Թուրքիայի վարչապետ Թայիփ Էրդողանի հետ:
Հնչեցված հարցերից մեկն առնչվել է Հայաստանի հետ նախաստորագրված արձանագրություններին: Թուրքիայի վարչապետը, ըստ «Հուրրիյեթ»-ի, այսպես է պատասխանել.
«Այդքան շատ քննարկվող մեջլիսի դռնփակ նիստի վերաբերյալ ասեմ, որ դա բաց է լինելու և ամենքն էլ տեղեկանալու են, թե ինչ է խոսվում: Հայաստանի հետ նախաստորագրված արձանագրությունները կարևոր են: Ըստ իս, դրանք հաջողված են, բայց հստակ դեռևս ոչինչ չկա: Քանի որ այդ արձանագրությունները նախ հանձնաժողովներին են ներկայացվելու , ապա նոր քննարկվելու են գլխավոր խորհրդում: Մնում է սպասել խորհրդարանի որոշմանը, ինչին բոլորս էլ պատկառանքով ենք վերաբերվելու»:

Эрдоган считает важными парафированные армяно-турецкие протоколы
Парафированные армяно-турецкие протоколы очень важны, заявил премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в интервью корреспонденту газеты Hurriyet. Как сообщает, газета, ее корреспонденту удалось поговорить с премьером во время его прогулки по Нью-Йорку.
Согласно источнику, Реджеп Тайип Эрдоган по поводу парафированных протоколов сказал буквально следующее:
«О столь активно обсуждаемом закрытом заседании парламента скажу, что оно будет открытым, и все получат информацию о том, что там будет сказано. Парафированные протоколы с Арменией очень важны. По мне, это удавшиеся протоколы, однако, пока ничего конкретного нет, поскольку эти протоколы сначала будут представлены в комиссии, а затем уже вынесены на обсуждение в парламент. Остается ждать решения парламента, к которому мы все отнесемся с уважением».