ՄԻԼԼԻ ՄԵՋԼԻՍՈՒՄ 12 ՀԱՅ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈ՞Ր
««Թաքնված հայերի» խնդիրը Ադրբեջանում». վերնագիրը կրող մի նյութ է հրատարակվել Ադրբեջանական «Yeni Çağ» տեղեկատվալան-վերլուծական գործակալության կատարած լրագրողական «հետաքննության» արդյունքում:
Ադրբեջանցիների համար շատ անակնկալ ձևով պարզվել է, որ.
«Դեռևս մեծն Հեյդար Ալիևն է խոսել Բաքվում ապրող շուրջ 30 հազար հայերի մասին. հաշվի առնելով նրանցից ծնված երեխաներին, կարելի է ասել, որ ներկայում նրանց թիվն անցել է 100 հազարը, մինչդեռ նրանցից շատերն աշխատում են պետական կառույցներում և շատ մեծ պաշտոններ են զբաղեցնում: Մենք էլ հենց այդ պատճառով հանձն ենք առել հետաքրքրվել, թե որտեղ և որ ուղղությամբ են «թաքնված հայերը» բռնել իրենց ձեռքերում Ադրբեջանի կառավարման լծակները:
Մեր հավաստի տվյալների համաձայն, Ադրբեջանի կառավարությունում աշխատում են հայկական արմատներով շատ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Ավելի կոնկրետ, Ազգային անվտանգության նախարարությունից բացի, ամենուր` բոլոր նախարարություններում, հնարավոր է գտնել մարդկանց, ում երակներով հայի արյուն է հոսում և դա մեր կարծիքով երկրի համար լուրջ վտանգ է ներկայացնում: Միլլի մեջլիսում, մեր հաշվարկներով, 12 հայ պատգամավոր կա, իսկ եթե հաշվի առնենք նաև նրանց, ում կանայք հայուհիներ են, ապա նրանց թիցն ավելանում է 3 անգամ»,-իր մտահոգություններով կիսվել է լրագրողը:
Ակնհայտ է, որ սոցիալական և հասարակական խնդիրների արմատները հստակ ու ճիշտ գնահատել չկարողանալու պատճառով Ադրբեջանում «վհուկների դեմ որսի» նոր հոսք է հրահրվում: Այս անգամ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները ոչ մի ավելի լավ բան չեն գտել, քան ադրբեջանական իշխանությունների հոտած ավտորիտար հիվանդ գլխից ամեն ինչ բարդել այդ երկրի` հայկական արմատներ ունեցող քաղաքացիների առողջ գլուխների վրա:
Ադրբեջանի հասարակության ողջ «հանդուրժողականությունը» վառ գույներով արտահայտվում է եզրակացություններում, որոնց հանգում է լրագրողն իր հետաքննության արդյունքում. «Դուք կհարցնեք, իսկ ինչո՞ւ դա հետաքննել և իմանալ: Այսօր Ադրբեջանում այնպիսի բաներ են կատարվում, իսկ իշխանությունների կողմից դրանք այնպիսի արձագանքի են արժանանում, որ մենք ակամայից խորհում ենք, արդյո՞ք դրանում խառը չէ հայի ձեռքը» :
Ադրբեջանցիների մոտ սկսվել է աշնանային պառանոյաի սրացում` համաշխարհային բոլոր կատակլիզմաներում «հայական հետքի» որոնման ուղղությամբ, որի զարգացմանը հետևողական ենք լինելու:

AZERBAIJANI FOUND 12 ARMENIAN DEPUTIES IN THEIR PARLIAMENT
A story called “Hidden Armenians’ problem in Azerbaijan” is published by Azerbaijani “Yeni Çağ” informative-analytical agency.
It has been surprise for Azeri to reveal that “yet elder Heidar Aliev talked about 30 thousand Armenians living in Baku, and that many of them work in state institutions and rule offices of great importance. Hence, we’ve taken the initiative to investigate what state positions those “hidden Armenians” have assumed. According to our trustworthy sources, high ranking officials in Azerbaijan’s Government having Armenian roots work. To tell more, excluding National Security Ministry, Armenians are found in all other ministries, which is a serious threat for our nation. According to our calculations there are 12 Armenian deputies in mejlis but if we calculate those who have Armenians spouses then the figure is tripled,” the author of the story tells.
The “tolerance” of Azerbaijan’s society is expressed with the brightest colors in his conclusions which the reporter concludes at the end. “You would ask why to investigate and reveal that? Today strange things happen in Azerbaijan and the authorities give such responses that you think whether Armenians have nothing to do with it?”
To conclude Azerbaijani suffer strengthening of fall paranoia searching and investigating for “Armenian traps” in all world cataclysms, which is going to be under our consistent control.