Տնտեսություն 14:42 25/09/2009
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն պատրաստ է երկու շաբաթվա ընթացքում բացել երկաթուղային հաղորդակցություն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև¸ եթե իհարկե լինի երկու երկրների քաղաքական ու տեխնիկական համապատասխան որոշում: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ընկերության գլխավոր տնօրենի ենթակառուցվածքների գծով տեղակալ Մարատ Խակովը` ավելացնելով, որ  հաղորդակցություն սկսելու պարագայում բեռնատար գնացքի արագությունը կլինի 15-25կմ/ժ:
Ենթադրվում է¸ որ առաջին փուլում այս ուղղությամբ իրականացվող բեռնափոխադրումների ծավալը կհասնի 1-2 մլն տոննայի: Միաժամանակ Վրաստանի միջոցով Հայաստանի իրականացրած բեռնափոխադրումների ծավալը կնվազի:
«Հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ Գյումրի-Այրում հատվածի պահանջարկը կնվազի 25-30 տոկոսով»¸-նշեց փոխտնօրենը: Բանախոսի վստահեցմամբ¸ այս պահի դրությամբ այդ հարցի վերաբերյալ որևէ պայմանավորվածություն թուրքական կողմի հետ դեռևս չկա:
Անդրադառնալով սահմանի բացման հետևանքով ներդրումային փաթեթեում հնարավոր փոփոխություններին` Խակովն ասաց¸ որ դեռևս փոփոխություններ չեն նախատեսվում:

Экономика 14:16 25/09/2009
Южно-кавказская железная дорога готова в течение двух суток открыть железнодорожное сообщение между Арменией и Турцией, если будут соответствующие политическое и техническое решения правительств двух страны. Об этом в беседе с журналистами сообщил заместитель генерального директора ЗАО “ЮКЖД” по инфраструктуре Марат Хаков, добавив, что при налаживании сообщения поезда будут двигаться со скоростью 15-25 км/ч.
Предполагается, что на первом этапе объем грузоперевозок на этом направлении составит 1-2 млн. тонн. В то же время объем грузоперевозок Армении с Грузией  сократится. “С открытием армяно-турецкой границы востребованность участка Гюмри-Айрум упадет на 25-30%”, - заметил М. Хаков.
При этом он отметил, что какой-либо договоренности с турецкой стороной по данному вопросу пока нет.
Касаясь возможных изменений инвестиционного пакета ЮКЖД с учетом открытия границы, Хаков отметил, что какие-либо изменения пока не рассматриваются.