Առողջություն 13:15 25/09/2009
Սեպտեմբերի 5-ի Սիսիանի թիվ 4 մանկապարտեզում 21 երեխաների մոտ ախտորոշվել էր սննդային թունավորում, սակայն ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ վարակի աղբյուրը եղել է մարդը:
ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուժական պետական տեսչության բաժնի պետ Արթուր Վարժապետյանը Panorama. am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ նախնական ախտորոշումը սխալ է եղել:
Հիշյալ տեսչության պետի հանձնարարությամբ ստեղծված աշխատանքային խումբը` կազմված համապատասխան մասնագետներից, մեկնել է դեպքի վայր: Կատարվել են երկարատև ու շատ մանրակրկիտ ուսումնասիրություններ:
«Իրականացվեցին հետուսումնասիրություններ նաև խանութում, մանկապարտեզում և այսօր կարող ենք փաստել, որ հիվանդների մոտ հայտնաբերվել է Շիգալազոննե հարուցիչը: Ես, որպես մասնագետ, հայտրարում եմ, որ սա աղիքային հիվանդություն է և այս դեպքում սնունդը հանդիսանում է ոչ թե բռնկման աղբյուր, այլ վարակի փոխանցման միջոց: Վտանգի աղբյուրը հանդիսանում է վարակակիր անձը»,-ասաց Ա. Վարժապետյանը:
Թունավորված հիվանդների մեջ, եղել են 6 երեխաներ, որ ընդհանրապես չեն կերել այդ օրը կասկածի տակ առնված տոլման, նրանցից 3-ն այդ օրը մանկապարտեզ չեն հաճախել, իսկ մյուս 3-ն էլ մանկապարտեզում են եղել, բայց չեն կերել, սակայն նույն ախտանիշներով պառկած էին հիվանդանոցում: Ո՞վ է վարակակիրը: Վարակակիր մարդու հետ կապված հարցերը պարզաբանվում են: Արդյո՞ք խոհանոցում աշխատող անձնակազմից է վարակակիրը, հարցին ի պատասխան Ա. Վարժապետյանը նկատեց, որ մինչ օրս չեն պարզել վարակակրի անձը, քանի որ դա տվյալ մարմնի իրավասությունների և լիազորությունների մեջ չի մտնում:

Здоровье 13:56 25/09/2009
Возбудителем кишечной инфекции были не продукты питания, а человек, заявил сегодня в беседе с корреспондентом Panorama.аm начальник отдела Государственной инспекции по ветеринарии и безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА Артур Варжапетян, комментируя случай вспышки кишечной эпидемии в Сисианском детсаду N4 5 сентября этого года.
По его словам, инспекция провела тщательные исследования и пришла к выводу, что предварительный диагноз - пищевое отравление был неверным.
«Были проведены дополнительные исследования в магазине, в детском саду, и мы можем утверждать, что у больных была обнаружена кишечная палочка Shigella sonnei. Я как специалист, заявляю, что это кишечная болезнь, и в данном случае пища является не источником инфекции, а переносчиком. Источником инфекции является человек- носитель вируса», - заявил А. Варжапетян.
Среди 21 заболевших ребенка было 6 малышей, которые в этот день вообще не ели тот обед, качество которого было поставлено под сомнение, 3-е из них в этот день вообще не посещали детсад, однако, оказались в больнице с тем же диагнозом. Кто явился источником инфекции, мы пока не знаем, этот вопрос пока исследуется. Это не входит в полномочия нашей инспекции», - сказал А. Варжапетян.