ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀ. ՍԱՀՄԱՆԻ ԲԱՑՈՒՄԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՇԱՀԱՎԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՎԵԼԻ ԲԱՐՁՐ Է
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը համամիտ չէ այն տեսակետներին, թե հայ-թուրքական սահմանի բացմանը հետևելու է Թուրքիայի տնտեսական էքսպանսիան: Այս մասին նախագահը հայտարարեց այսօր` Հանրային խորհրդի ընդլայնված կազմի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ես չեմ կիսում այդպիսի կարծիք: Բացի նրանից, որ զուտ այսպես, տեսականորեն չեմ կիսում, նաև` պրակտիկայում: Ես զրուցել եմ բազմաթիվ գործարարների հետ։ Նրանք ինձ միայն ու միայն ուղղակի մի բան են ասել, որ մեր շուկան 3 մլն–անոց է, իսկ Թուրքիայի շուկան՝ 70 մլն–անոց։ Մենք առնվազն 23 անգամ ավելի մեծ հնարավորություններ ենք ստանում, քան թուրքերը։ Եվ եթե այս պարագայում թուրքերն ավելի լավ կգործեն, ուրեմն իրենք հաղթելու իրավունք ունեն»,– հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը։
Տնտեսական խնդիրների առնչությամբ մտահոգություն արտահայտողներին նախագահ Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց, որ փոխադարձ առևտուրն ու տնտեսական համագործակցությունը կառուցվում ու կառուցվելու են խաղի կոնկրետ կանոններով:
«Այս բոլոր հարցերը կարգավորվում են: Կարգավորվում են օրենքով։ Դրա անհրաժեշտությունը կտեսնենք, օրենքով կկարգավորենք։ Թուրքիան հանդիսանում է եվրոպական մաքսային միության անդամ»,- ընդգծեց նախագահը` նշելով, որ ի վերջո Թուրքիան միայնակ նոր կանոններ սահմանել չի կարող:

Президент РА: Армения получит большую экономическую выгоду от открытия границы
Президент Армении Серж Саргсян не согласен с тем мнением, что вслед за открытием армяно-турецкой границы последует турецкая экономическая экспансия. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая сегодня на встрече с расширенным составом Общественной палаты Армении.
«Я не разделаю этой точки зрения. Кроме того, что теоретически ее не разделяю, не разделяю также на практике. Я беседовал со многими бизнесменами. Они мне сказали только одно: наш рынок 3-х миллионный, рынок Турции – 70-и миллионный. Мы получаем как минимум в 23 раза больше возможностей, чем турки. И если в данной ситуации турки будут действовать лучше, значит, они имеют право на победу», - заявил Серж Саргсян.
Тем, кто высказывает опасения по поводу возможных экономических проблем, президент напомнил, что взаимная торговля и экономическое сотрудничество строятся по конкретным правилам игры. «Все эти вопросы могут быть отрегулированы. Они регулируются законом. Когда возникнет необходимость, мы урегулируем проблему посредством закона. Турция является членом европейского таможенного союза», - подчеркнул президент, заметив, что, в конце концов, Турция в одиночку не может разработать новые правила.