Մշակույթ 13:58 17/10/2009
Հոկտեմբերի 25-ից 29-ը կմեկնակի «Արևորդի» 2-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը: Նշենք, որ «Արևորդի» 2-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն է:
Փառատոնի կազմակերպիչների հաղորդմամբ, այս տարի առաջին անգամ «Արևորդի» փառատոնի շրջանակում հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա որոշելու հաղթող ֆիլմը և շնորհելու Հանդիսատեսի մրցանակ:
Մրցանականերն այս տարի բազմաթիվ են լինելու, որոնց մեջ առանձնահատուկ դեր ունի Հանդիսատեսի մրցանակը` սահմանված ԵԱՀԿ կողմից: Օրհուսի կոնվենցիան Հայաստանում վավերացվել է 2001թ.-ին: Հետևելով Օրհուսի կոնվենցիայի դրույթներին` Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացի հավասար իրավունք ունի բնապահպանական տեղեկատվություն ստանալու և բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ որոշումների կայացման գործընթացներում մասնակցություն ունենալու:
Ըստ այդմ, փառատոնը հնարավորություն կտա ֆիլմերի հանդիսատեսներին` մասնակցել ազատ քվեարկությանը, լրացնել քվեաթերթիկները, ըստ որոնց կորոշվի ամենամեծ քանակությամբ ձայներ հավաքած, և, հետևաբար, ԵԱՀԿ մրցանակի հավակնորդ ֆիլմը:
ԵԱՀԿ կողմից սահմանված «Հանդիսատեսի մրցանակ»-ն արտացոլում է հասարակական մասնակցությունը և ընդգծում բնապահպանական խնդիրների և ժողովրդավարության միջև գոյություն ունեցող էական կապը:
Այս անվանակարգում մասնակցում են տեղեկատվական ծրագրում ընդգրկված ֆիլմերը: ԵԱՀԿ մրցանակը կկազմի 1000 եվրո:

Culture 14:16 17/10/2009
“Sunchild” 2-nd International Eco-Festival will be held from October 25-29 in Yerevan. It is reported that “Sunchild” 2-nd International Eco-Festival’s main partner is Vivacell – MTS Company.
Audience award
This year for the first time in the frame of ‘’Sunchild’’ festival the spectator will have a chance to choose the winning film and grant Audience award.
OSCE mission in Armenia is fostering the implementation of Aarhus Convention in the country. Aarhus convention was ratified by Armenia in 2001. It declares that each Armenian citizen has equal right to get access to environmental information and to participate in all decision making processes concerning environmental issues.
OSCE Audience Award reflects this public participation and emphasizes the vital link between environmental issues and democracy. Thus SunChild Festival in cooperation with OSCE invites all visitors of the film screenings to choose their favorite film in a fair and free electoral process. All visitors of the screenings will get voting cards in order to decide which film should be honored with the OSCE Audience Award. The award can be given to all films screened in the informational program.