Առողջություն 10:16 02/11/2009
Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոն մի շարք երկրների առաջնորդներին ու միջազգային կազմակերպություններին դիմել է ` օգնեն միասին պայքարել երկրում բռնկված գրիպի համաճարակի դեմ: Տեղեկացնում է «ՌԻԱ-նովոստի»-ն:
Նկատենք, որ Ուկրաինայում գրիպի համաճարակի և սուր ռեսպիրատոր վիրուսի հետևանքով մահացել է 53 մարդ: Այդ մասին տեղեկացրել է երկրի առողջապահության նախարարությունը:
«Ուկրաինայի ազգային անվտանգությանն սպառնացող վտանգը պահանջում է ինձանից դիմել մերձավոր ընկերներին ու ռազմավարական գործընկերներին անհապաղ օգնություն տրամադրելու համար», -Ուկրաինայի նախագահը նման բովանդակությամբ նամակ է գրել Բելոռուսի, Հունգարիայի, Մոլդովայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Ռումինիայի, Սլովակիայի, ԱՄՆ-ի նախագահներին, ինչպես նաև ԵՎրահանձնաժողովի նախագահին ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին:
Առողջապահության նախարարության տվյալներով, Ուկրաինայում ընդհանուր առմամբ գրիպով վարակվել է 184 919 մարդ, որոնցից հոսպիտալացվել է 7 383-ը:
Նկատենք, որ ուրբաթ առողջապահության նախարարությունը հայտարարել էր բարձր պաթոգեն ունեցող գրիպի համաճարակի առկայության մասին: Կառավարությունը կարանտին էր հայտարարել երկրի արևմտյան հատվածի ինը շրջաններում:

Ukraine’s President asked for help to fight spreading swine flu
Ukraine’s President Viktor Yushchenko applied to his colleagues from foreign states to join in their struggle against swine flu influenza spreading in the country, Russian media reports.
Note that 53 people are recorded dead in Ukraine after being infected with swine flu and other respiratory diseases.
Ukraine’s endangered national security makes me to apply to neighbor countries and strategic partners to provide the soonest aid, Ukraine’s President issued message to Belarus, Hungary, Moldova, Poland, Russia, Romania, Slovakia, USA, European Commission and NATO.