Առողջություն 10:33 03/11/2009
Չինաստանում ավանդական բժշկության մասնագետները ստեղծել են դեղամիջոց, որն ընդունակ է բուժել A/H1N1 (խոզի գրիպ) գրիպը 3 օրվա ընթացքում: Այս մասին տեղեկացնում են ռուսական լրատվամիջոցները` հղում կատարելով «Չայնա դէյլի» թերթին: Պեկինի չինական ավանդական բժշկության վարչության պետի տեղակալ Տու Չժիտաուն հայտարարել է, որ նոր ստեղծված դեղամիջոցը հատկապես արագ է ազդում երեխաների վրա:
«Որոշ երեխաների բավարար կլինի ընդունել դեղամիջոցի երկու-երեք դոզա»,- հայտարարել է նա:
Այդ դեղամիջոցն անվանել են «Հակամրսածության 2», որն արդեն իսկ հայտնվել է պեկինյան դեղատներում և արժե մեկ ԱՄՆ դոլարից էլ պակաս:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, սակայն, հրաշք դեղամիջոցի գոյության մասին տեղեկատվության դեռևս չի տիրապետում, ուստի չի կարող տալ փորձագիտական եզրակացություն: Այսօրվա դրությամբ ԱՀԿ-ն A/H1N1 գրիպի դեմ պայքարելու համար խորհուրդ է տալիս ընդունել Tamiflu («Տամիֆլյու») և Relenza («Ռելենզա»):

В Китае начали продавать лекарство от нового гриппа - оно излечивает за три дня
В Китае в рамках традиционной медицины разработали препарат, который способен излечить от гриппа A/H1N1 за три дня, сообщают российские СМИ со ссылкой на газету China Daily. Согласно источнику, препарат особенно эффективен для лечения детей.
"Некоторым детям будет достаточно принять одну или две дозы препарата", - заявил он изданию.
Лекарство, получившее название "Противопростудное №2", уже появилось на прилавках пекинских аптек по розничной цене шесть юаней (чуть менее доллара) за упаковку.
Однако Всемирная организация здравоохранения пока не располагает информацией о новом чудо-лекарстве, в связи с чем не может дать экспертную оценку его эффективности. На сегодня ВОЗ для лечения гриппа A/H1N1 рекомендует использовать препараты Tamiflu и Relenza.