Առողջություն 10:33 03/11/2009
Չինաստանում ավանդական բժշկության մասնագետները ստեղծել են դեղամիջոց, որն ընդունակ է բուժել A/H1N1 (խոզի գրիպ) գրիպը 3 օրվա ընթացքում: Այս մասին տեղեկացնում են ռուսական լրատվամիջոցները` հղում կատարելով «Չայնա դէյլի» թերթին: Պեկինի չինական ավանդական բժշկության վարչության պետի տեղակալ Տու Չժիտաուն հայտարարել է, որ նոր ստեղծված դեղամիջոցը հատկապես արագ է ազդում երեխաների վրա:
«Որոշ երեխաների բավարար կլինի ընդունել դեղամիջոցի երկու-երեք դոզա»,- հայտարարել է նա:
Այդ դեղամիջոցն անվանել են «Հակամրսածության 2», որն արդեն իսկ հայտնվել է պեկինյան դեղատներում և արժե մեկ ԱՄՆ դոլարից էլ պակաս:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, սակայն, հրաշք դեղամիջոցի գոյության մասին տեղեկատվության դեռևս չի տիրապետում, ուստի չի կարող տալ փորձագիտական եզրակացություն: Այսօրվա դրությամբ ԱՀԿ-ն A/H1N1 գրիպի դեմ պայքարելու համար խորհուրդ է տալիս ընդունել Tamiflu («Տամիֆլյու») և Relenza («Ռելենզա»):

Health 11:32 03/11/2009
Tu Zhitao, vice-director of the bureau, claimed that children sickened with the flu should be cured within three days.
"Some children will be cured with only one dose (of No 2 Cold Medicine), while others might need two," Tu said.
As the number of H1N1 sufferers reached 6,196 in Beijing as of Monday, 20 traditional Chinese medicine hospitals opened 24-hour anti-H1N1 departments.
Tamiflu and Relenza are the two approved antiviral drugs that are available for treatment of H1N1. The World Health Organization recommends that all patients (including pregnant women) and all age groups (including young children and infants) should be treated with Tamiflu in the event of severe or deteriorating illness.