Առողջություն 13:17 09/11/2009
Մեր տեղեկությունները, թե այս պահին «A/H1N1»` բոլորիս հայտնի «խոզի գրիպի» վարակվածության դեպք կա Հայաստանում, հաստատեց նաև ՀՀ առողջապահության նախարարության Պետական հիգիենիկ հակահամաճարակային տեսչության գլխավոր մասնագետ Լիաննա Թորոսյանը:
Նրա խոսքով, կասկածելի անձնավորությունը, ով ազգությամբ հայ չէ,  հետազոտվել է, նրա անալիզները ուղարկվել են Լոնդոնի ռեֆերենտ լաբորատորիա` առավել մանրամասն հետազոտության` հաստատելու կամ չհաստատելու վարակի առկայությունը:
«Մենք այլ տեղեկություններ չենք հաղորդում այդ դեպքի վերաբերյալ. ուղղակի ասեմ, որ այս պահին իրավիճակը կայուն է, անհանգստանալու կարիք չկա, նա բուժված է, անհրաժեշտ պատվաստումներն իրականացվել են, և այժմ այդ մարդն,  իրեն լավ է զգում», -հավելեց Լիաննա Թորոսյանը:
Մեր դիտարկմանը, թե Հայաստանում խուճապային իրավիճակ է, մարդիկ բժշկական դիմակներ են գնում` պաշտպանվելու համար, մասնագետը նկատեց.
«Խուճապի մատնվելու կարիք չկա: Յուրաքանչյուր տարի սեզոնային գրիպի դեպքեր արձանագրվում են, կանխարգելիչ և հակահամաճարակային բոլոր միջոցառումներն իրականացվում են և այդ աշխատանքները կրում են շարունակական բնույթ: Մոնիտորինգի է ենթարկվում սուր շնչառական վիրուսային ու գրիպային հիվանդացությունը և այսօր, այդ մոնիտորինգի արդյունքներով , մենք հիվանդացության աճ չունենք»:
Վաղը առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, Թորոսյանի հաղորդմամբ, ասուլիս կհրավիրի և մանրամասն կներկայացնի իրավիճակը ու կդիմի բնակչությանը` խուճապի չմատնվել:

Здоровье 13:27 09/11/2009
В Армении зарегистрирован случай с подозрением на заражение вирусом A/H1N1 (свиной грипп). Такое сведение поступило в редакцию Panorama.am сегодня утром. Это сведение подтвердила также главный специалист гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Минздрава Армении Лиана Торосян.
По ее словам, подозреваемый человек прошел обследование, его анализы направлены в референт-лабораторию в Лондоне для более основательного исследования. «На данный момент ситуация стабильная, нет повода для беспокойства, он вылечен, сделаны необходимые прививки, и сейчас этот человек уже чувствует себя хорошо», - заявила Лиана Торосян.
Она также сообщила, что больной, у которого подозревается «свиной грипп», не является армянином по национальности.
Отвечая на наше наблюдение о том, что в Армении уже началась паника, люди скупают маски и различные медикаменты, специалист отметила, что «нет необходимости впадать в панику».
«Каждый год регистрируются случаи сезонного гриппа, принимаются все профилактические и антиэпидемиологические меры, и эти работы носят последовательный характер. Постоянно ведется мониторинг острых респираторных заболеваний и гриппа, и сегодня по результатам мониторинга у нас роста заболеваемости не наблюдается», - сказала специалист.
Л. Торосян сообщила, что завтра состоится пресс-конференция министра здравоохранения Арутюна Кушкяна, на которой он подробно опишет ситуацию, а также обратится к населению страны с просьбой не впадать в панику.