ԳԹԿ-ն այսուհետ գործելու է ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ներքո
Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը, ՀՀ կառավարության որոշմամբ, այսուհետ գործելու է ոչ թե ԿԳՆ-ի ենթակայության ներքո, այլ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի: Այս մասին այսօր լրագրողներին տեղեկացրեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նա նշեց, որ այս որոշման հետ կապված ինքը դիտողություններ և առաջարկություններ է ուղղարկել ՀՀ կառավարություն, որոնց մեծ մասը չի ընդունվել:
Նրա խոսքերով, այժմ ԿԳ նախարարությունը պետք է այլ դիրքերից հանդես գա ԳԹԿ-ի համապատասխան գործառույթները ապահովելու համար:
«ԳԹԿ-ի գործառույթները միայն ընդունելության քննություններ կազմակերպելը չէ, ցավոք, այդ կազմակերպությունը ասոցացվել է միայն ընդունելության քննությունների կազմակերպման հետ: Այն ավելի լուրջ և ավելի ծավալուն աշխատանք ունի կազմակերպելու` ընթացիկ գնահատումների և հանրակրթության բնագավառի որակի հսկողության հետ կապված»,- հավելեց նախարարը:
Նա նշեց, որ ՀՀ կառավարության որոշումը կնպաստի ընդունելության համակարգի առավել օբյեկտիվ և թափանցիկ լինելուն:
Իսկ թե երբ է նշանակվելու ԳԹԿ –ի տնօրենը, նախարարը նշեց, որ այդ հարցի պատասխանը պետք է ակնկալել ՀՀ կառավարությունից:

Assessment and Testing Center to act under RA Government staff
By the Armenian Government’s resolution, Assessment and Testing Center (ATC) will be acting under the RA Government staff, not the Education and Science Ministry, theArmenian Education and Science Minister Armen Ashotyan told reporters today.
He said, he has addressed comments and suggestions to the Government over the resolution, though, the majority has been rejected.
As Ashotyan noted, the Education and Science Ministry should assume another position to ensure the ATC corresponding functions.
“ATC functions are not limited to holding the entrance exams merely, unfortunately, the center has been associated with this function only. It has a more serious and extensive mission to fulfil connected with the current assessment and control over the education sphere quality,” the Minister said.