Իլհամ Ալիեվը սպառնում է` հակասելով ինքն իրեն
Նոյեմբերի 17-ին Ադրբեջանը գրանցել է հերթական առաջընթացը: Շուրջ երկու տասնամյակ Բաքվի իշխանությունների ագրեսիվ քաղաքականության հետևանքով անտուն մնացած քաղաքացիների համար նորակառույց բնակարան է շահագործման հանձնվել: Բնականաբար, շենքի բացումը կատարել է անձամբ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Սակայն, ի տարբերություն նմանօրինակ մյուս դեպքերի, ադրբեջանական նորակառույցն այս անգամ չի կրել ազգի հոր` Հեյդար Ալիևի անունը:
Ադրբեջանում նորակառույցների բացման արարողությունն արդեն վաղուց վեր է ածվել մի ծիսակարգի, որի անբաժանելի ատրիբուտներից մեկը Իլհամ Ալիևի սպառնալից ելույթն է: Որպես կանոն այդ ելույթներում Ադրբեջանի ղեկավարն արտաբերում է մի քանի հերթապահ թեզեր.
ա/ Ադրբեջանը ցանկանում է հակամարտությունը խաղաղ լուծել, բայց հենց որ համբերությունը հատեց, զինված տարբերակով է հարցը լուծելու,
բ/ Ադրբեջանը հսկայական քայլերով առաջ է անցնում Հայաստանից, ուստի որոշ ժամանակ անց ոչ միայն Ղարաբաղը, այլև Հայաստանն, առանց պատերազմի էլ ինքնակամ կհանձնվեն Բաքվին:
Կախված օրվա միջազգային իրադրությունից ու ադրբեջանական էլիտայի ու հասարակության տրամադրություններից, ժամանակ առ ժամանակ հնչում են նաև այլ հայտարարություններ` բանակցային գործընթացի բովանդակության (որպես կանոն` խեղաթյուրված), Հայաստանի` ադրբեջանական հողերի վրա ստեղծվելու և այլնի մասին:
Անշուշտ երեկ նույնպես Իլհամ Ալիևը ելույթ ունեցել է: Եվ ինչպես կարելի էր ակնկալել, կրկնել է իր իսկ կողմից հնչեցրած նախորդ մտքերը: Մեկ այլ դեպքում, իհարկե, Իլհամ Ալիևի հերթական հայտարարություններին չէինք անդրադառնա: Սակայն այսօր, հաշվի առնելով մի շարք իրողություններ, ստիպված ենք անդրադառնալ և պարզաբանել դրանք:
«Առկա իրավիճակը փոխելու համար գոյություն ունի երկու ուղի` կամ խաղաղ, կամ ռազմական: Այլ ճանապարհ չկա»,- երեկ հայտարարել է Իլհամ Ալիևը: Այս հայտարարությամբ Իլհամ Ալիևը, սկզբունքորեն որևէ նոր բան չի հայտնագործել: Նույն հաջողությամբ նա կարող էր պնդել, որ «արևը ծագում է արևելքից, մայր մտնում արևմուտքում», իսկ «գետերն էլ ունեն երկու ափ` մին աջ, մին ձախ»:
Որպեսզի չպնդենք, թե իր հայտարարությամբ Ադրբեջանի նախագահն ընդամենը քամի է տատանել, ընդունենք, որ Իլհամ Ալիևն այսկերպ սպառնալիք է հնչեցրել Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի ու միջազգային հանրության հասցեին:
Հաջորդ նախադասությամբ Ադրբեջանի նախագահը փորձել է միտք արտահայտել.
«1992 թվականին ստեղծվեց Մինսկի խումբը: մինսկի խումբը գործում է: Բայց արդյոք այդ գործունեությունն արդյունք ունի՞: Ոչ: Դա է իրականությունը»: Այս ձևակերպման մեջ ակնհայտորեն Մինսկի խմբի գործունեությունից դժգոհություն է քողարկված: Սա նորություն չէ` պաշտոնական Բաքուն մեկ անգամ չէ, որ փորձել է խոչընդոտել այս փևաչափով ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններն ու հարցը տեղափոխել այլ հարթակներ: Սակայն այստեղ կարևորն այն է, որ Իլհամ Ալիևը հստակ, կատեգորիկ կերպով արձանագրում է, որ բանակցային գործընթացները որևէ արդյունք չունեն: Իսկ ահա մեկ նախադասություն հետո նա հերքում է իր այդ պնդումը` ասելով. «Մեզ ասում են` խոսեք հայերի հետ, բանակցեք: Մենք բանակցում ենք և որոշակի առաջընթաց կա»: Կարծում ենք, մեկնաբանություններն ավելորդ են:
Իլհամ Ալիևն այնուհետև սկսել է Ադրբեջանի հասարակության ականջը շոյող հայտարարությունների շարքը: Բանակցությունների իմաստը, նպատակն ու բովանդակությունը խեղաթյուրող հայտարարություններից զատ, Իլհամ Ալիևը հարկ է համարել «տեղեկացնել», որ Հայաստանում «այսօր ապրում է 1 միլիոն 700 հազար մարդ», որ «մի քանի տարի անց Ադրբեջանի տնտեսությունը 15 անգամ կգերազանցի Հայաստանին», իսկ «բնակչությունը կկազմի 10 մլն մարդ» և այլն, և այլն: «Այդ երկրի գոյությունը հարցականի տակ է»,- ինքն իրեն ու սեփական հասարակությանն «ավետել» է Իլհամ Ալիևն ու ծանուցել սեփական որոշման մասին. «Վերլուծելով այս բոլոր գործոնները, մենք առայժմ ընտրում ենք բանակցությունների ուղին»:
Վերջին հայտարարությամբ Իլհամ Ալիևը բացահայտ ձևով ցույց է տվել բանակցային գործընթացում իր որդեգրած մարտավարությունը, այն է` ժամանակի ձգձգումը: Կրկնում ենք` մարտավարությունը քողազերծվել է, ըստ որում սա ասվել է բացահայտ, նշվել է նաև մոտիվացիան. ինչ-որ ժամանակ անց, իբր, Հայաստանն այլևս չի լինի և խնդիրը լուծելը դժվարություն չի ներկայացնի: Սակայն ամբողջ զավեշտն այն է, որ Իլհամ Ալիևը մեկ պարբերություն վերև սեփական հասարակությանն ու միջազգային հանրությանը վստահեցրել է, որ բանակցությունները ձգձգողը Հայաստանն է: Այս հակասությունը մեկնաբանելու կարիք ևս, կարծում ենք, չկա:

Политика 17:56 18/11/2009
Накануне, 17 ноября Азербайджан зарегистрировал очередной прогресс. Для остававшихся около 20 лет бездомными благодаря агрессивной политике Баку жителей страны было сдано в эксплуатацию новое жилое здание. Естественно, ленточку перерезал лично президент страны Ильхам Алиев. В отличие от всех предыдущих случаев, эта новая азербайджанская стройка не была названа именем отца нации – Гейдара Алиева.
Церемония открытия новостроек в Азербайджане должно уже превратилась в некий обряд, неотъемлемым атрибутом которого является полная угроз речь Ильхама Алиева. Как правило, в этих речах руководитель Азербайджана приводит ряд дежурных тезисов:
а) Азербайджан желает решить карабахский конфликт мирным путем, но если его терпение иссякнет, он прибегнет к вооруженному решению конфликта.
б) Азербайджан обходит Армению гигантскими шагами, поэтому спустя некоторое время не только Карабах, но и Армения без войны самовольно сдадутся Баку.
В зависимости от международной конъюнктуры дня и от настроений азербайджанской элиты и общества, время от времени звучат также другие заявления о содержании переговорного процесса (как правило, искаженные), о создании Армении на азербайджанских землях и прочее.
Вчера Ильхам Алиев также произнес речь. И, как и следовало ожидать, повторил сказанные им ранее мысли. Мы бы, конечно, не обратили внимания на речь Ильхама Алиева, если бы не ряд факторов, из-за которых мы вынуждены дать некоторые разъяснения.
«Для устранения данной ситуации существуют либо мирный путь, либо военный. Иного пути нет. Мы не можем более затягивать этот процесс», - сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев. Этим заявлением Ильхам Алиев не сделал никакого принципиально нового открытия. С тем же успехом он мог бы сказать, что “солнце восходит на востоке, а заходит на западе” или “у реки есть два берега – левый и правый”.
Чтобы не утверждать, что своим заявлением президент Азербайджана всего лишь сотрясает воздух, примем, что тем самым Ильхам Алиев угрожает НКР, Армении и международному сообществу. В следующем предложении руководитель соседнего государства попытался высказать мысль: «В 1992 году была создана Минская группа. Минская группа действует. Однако есть ли результаты этой деятельности? Нет. Это реальность”.
В данной формулировке явно проглядывает скрытое недовольство деятельностью Минской группы ОБСЕ. Это не новость: официальный Баку не раз пытался препятствовать переговорам по карабахскому урегулированию в этом формате и перевести вопрос в другую плоскость. Но здесь главное то, что Алиев четко, в категоричной форме заявляет, что переговорные процессы не дали никаких результатов. А через предложение глава Азербайджана уже опровергает это свое утверждение: “Нам говорят: терпите, ведите переговоры, говорите с армянами. Мы ведем переговоры, и определенные подвижки есть”. Думаем, комментарии излишни.
Затем Ильхам Алиев начинает ряд заявлений, которые ласкают слух азербайджанского общества. Кроме заявлений, которые искажают смысл, цели и содержание переговоров, Алиев счел необходимым проинформировать, что в Армении сегодня проживает “1 миллион 700 тысяч человек. Со временем они не смогут защищать линию соприкосновения, так как растут возможности и сила Азербайджана, улучшается демографическая ситуация”.
“Численность нашего населения составляет уже 9 миллионов, а через 5-6 лет будет равна 10 миллионам человек.
Сегодня наша экономика в 7 раз превосходит экономику Армении, а через несколько лет будет превосходить, наверное, в 13, 15 раз” и т.д. “Существование этой страны находится под вопросом”, - сообщил себе и своему обществу “благую весть” Ильхам Алиев, а затем проинформировал о своем решении: “Анализируя все эти факторы, мы пока вновь выбираем путь переговоров”.
Последним своим заявлением Алиев явно продемонстрировал применяемую им тактику в переговорном процессе, а именно: затягивание времени. Мы повторяем, тактика рассекречена, это сказано напрямую, выражена также мотивация. Спустя какое-то время, якобы, Армении больше не будет, и решение проблемы больше не составит никакого труда. Но вся ирония в том, что абзацем выше Алиев заверил собственное общество и международное сообщество в том, что переговорный процесс затягивает Армения. Комментировать данное противоречие, думаем, также не имеет смысла.