Հասարակություն 14:36 01/12/2009
Հայաստանում մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով (ՄԻԱՎ) վարակվածության դեպքերի արձանագրումը սկսվել է 1988 թվականից: Ինչպես այսօր ասուլիսում ասաց հանրապետության ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գրիգորյանը, այդ թվականից մինչև այս տարվա դեկտեմբերի 1-ը հանրապետությունում ՀՀ քաղաքացիների շրջանում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 808 դեպք, որոնցից 134 -ը` միայն այս տարվա ընթացքում:
Ինչպես նշեց բանախոսը, ՄԻԱՎ վարակով հիվանդների ընդհանուր կազմում գերակշռում են արական սեռի ներկայացուցիչները` 590 մարդ (73%), իգական սեռի ներկայացուցիչների մոտ արձանագրվել է վարակի 218 դեպք (27%): ՄԻԱՎ վարակի 16 դեպք` 2%, գրանցվել է երեխաների մոտ:
«ՄԻԱՎ վարակի դեպքերի առավելագույն թիվն արձանագրվել է Երևանում` 352 դեպք, որը կազմում է բոլոր գրանցված դեպքերի 43,6%-ը, իսկ հիվանդության գրանցված դեպքերի թվով մայրաքաղաքին 10,4% ցուցանշով հաջորդում է Շիրակի մարզը»,-ասաց Ս. Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, ՄԻԱՎ վարակով հիվանդներից 371-ի մոտ (85 կին, 8 երեխա) ախտորոշվել է ՁԻԱՀ, ընդ որում 78-ի մոտ` այս տարվա ընթացքում:
Համաճարակի սկզբից գրանցվել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով հիվանդների մահվան 200 դեպք: Մահացածների թվում կան 33 կին և 4 երեխա: Բացի այդ, նա նշեց, որ ՄԻԱՎ վարակով հիվանդ տղամարդկանց մեծամասնությունը` 57%-ը ներարկային թմրամիջոցներ օգտագործողներ են, իսկ գրեթե հիվանդ բոլոր կանայք` 98%-ը, վարկվել են սեռական ճանապարհով:
Այսպիսով` Ս. Գրիգորյանը նշեց, որ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի իրավիճակի գնահատումը վկայում է, որ հանրապետությունում ՄԻԱՎ-ով ապրող մարդկանց հաշվարկային թիվը կազմում է 2300:
Նշենք, որ Հայաստանում, հիմանկանում, ՄԻԱՎ վարակի փոխանցման ուղին հետերոսեքսուալ ճանապարհն է` դեպքերի 50%-ը, և թմրամիջոցների ներարկային օգտագործման միջոցով վարակումը` 41,2%: Իսկ բացի սա, հանրապետությունում գրանցվել է մորից երեխային, արյան և հոմոսեքսուալ ճանապարհով վարակի փոխանցման դեպքեր:

Здоровье 17:18 01/12/2009
Число ВИЧ – инфицированных в Армении с 1988 года по сей день составило 808 случаев, из них 134 случая зафиксированы только в течение этого года, заявил сегодня на пресс-конференции директор республиканского центра профилактики СПИДа Самвел Григорян.
По его словам, подавляющее большинство ВИЧ-инфицированных Армении мужчины – 590 человек (73%), женщин среди них 218 (27%), а детей – 16(2%).
Самое большое количество больных зарегистрировано в столице – 352 человека, что составляет 43.6% от общего числа, за столицей следует Ширак – 10.4%”, - заметил С. Григорян.
Большая часть больных ВИЧ мужчин (57%) были заражены после внутривенного применения наркотиков, а практически все женщины-носительницы ВИЧ (98%) были заражены половым путем.
Он сообщил, что у 371 (в том числе 85 женщин, 8 детей) ВИЧ-инфицированных был зарегистрирован СПИД, причем у 78-и из них болезнь обнаружена в течение этого года.
С момента распространения эпидемии ВИЧ/СПИД в Армении зарегистрировано 200 смертельных случаев, в том числе 33 женщины и 4 ребенка.
По словам главы Центра в Армении в 50% случаев ВИЧ-инфекция передавалась гетеросексуальным путем, в 41.2% случаев – путем внутривенных инъекций наркотиков, в 2.0% - в результате гомосексуальных отношений, в 1.9% случаев - от матери к ребенку, в 0.2% - посредством крови, а в 4.7% случаев источник заражения не установлен.