Առողջություն 14:47 03/12/2009
Հանրապետությունում A/H1N1-ով` խոզի գրիպով, վարակվածության նոր դեպքեր չեն հայտնաբերվել: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց հանրապետության գլխավոր ինֆեկցիոնիստ Արա Ասոյանը: Բացի այդ, նա նշեց, որ այսօրվա դրությամբ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում Ա գրիպի դեմ բուժվող ոչ մի հիվանդ չկա:
Այս ամենը, ինչպես գլխավոր ինֆեկցիոնիստը նշեց, չի նշանակում, որ հանրապետությունում այլևս հիվանդության ոչ մի դեպք չի հայտնաբերվի, ավելին` ներկայումս լաբորատորիայում մի քանի հիվանդների անալիզների հետազոտություն է իրականացվում:
Բացի այդ, առողջապահության նախարարության հիգիենիկ հակահամաճարակային պետական տեսչության պետ Արտավազդ Վանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ նոր դեպքերի չգրանցվելու փաստը չի ենթադրում, որ Հայաստանը Ա գրիպի դեմ ԱՀԿ-ից պատվաստանյութ չի ստանա:
«Այն, որ այս օրերին նոր դեպքեր դեռևս չեն գրանցվել, դա բոլորովին էլ չի ենթադրում, որ պատվաստանյութ չենք ստանալու: Ավելին` ներկայումս բանակցություններ են տարվում, որ պատվաստանյութը նշած ժամկետից շուտ ստանանք»,-ասաց Ա. Վանյանը:
Նշենք, որ նախնական պայմանավորվածության համաձայն, Հայաստանը Ա գրիպի դեմ պատվաստանյութ պետք է ստանար հունվարին: Ա. Վանյանը նշեց, որ ներկայում նույնիսկ պարզ չէ, թե առաջին խմբաքանակով ինչ չափաբաժին պատվաստանյութ է ստանալու երկիրը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 24-ից հետո հանրապետությունում խոզի գրիպով վարակավածության նոր դեպքեր չեն գրանցվել:

Здоровье 15:57 03/12/2009
В Армении не зарегистрировано новых случаев заболевания гриппом A/H1N1, сообщил корреспонденту Panorama.am главный инфекционист республики Ара Асоян. Кроме того, он отметил, что на сегодняшний день в инфекционной больнице «Норк» нет больных, лечащихся против свиного гриппа.
Однако инфекционист отметил, что все это не значит, что в республике больше не будет обнаружено ни одного случая этого заболевания. Более того, в настоящее время в лаборатории в настоящее время исследуют анализы нескольких больных.
Глава государственной гигиенической и противоэпидемиологической инспекции Артавазд Ванян сообщил корреспонденту Panorama.am, что отсутствие на данный момент случаев заболевания свиным гриппом не значит, что Армения не получит вакцину от Всемирной организации здравоохранения.
«То, что в эти дни не было зарегистрировано новых случаев заболевания гриппом A/H1N1, вовсе не предполагает, что мы не получим вакцину. Более того, в настоящее время ведутся переговоры на предмет того, чтобы получить вакцину раньше назначенного срока», - сказал Ванян.
Отметим, что согласно достигнутой ранее договоренности, Армения должна была получить вакцину против гриппа А в январе. Какая партия поступит в Армению, пока не ясно.
Напомним, что после 24 ноября в Армении не регистрировались новые случаи заболевания свиным гриппом.