Թուրքիայում փակվել են բոլոր դեղատները
«Այսօր փակել ենք, վաղը` չգիտենք». այս գրությունն է այսօր փակցված Թուրքիայի գրեթե բոլոր դեղատների ցուցանակներին: Այս մասին ահազանգում են թուրքական լրատվամիջոցները: Ողջ երկրի տարածքում գործում են միայն հերթապահության մեջ գտնվող դեղատները:
Թուրք դեղագործների գործադուլի նախազգուշական այս միջոցառումը հասցեագրված է թուրքական կառավարությանը, մասնավորապես` Աշխատանքի և սոցապահովության նախարար Օմեր Դինչերին:
Բարձրացված դժգոհության ալիքի պատճառը նշված նախարարության և դեղորայքի ֆիրմաների միջև կնքված պայմանագիրն է, ըստ որի, մինչև 24 տոկոս զեղչվում են դեղամիջոցների գները: Նման քաղաքականությունը նպատակ է հետապնդում փոխհատուցել պահուստային ֆոնդի կրած վնասները: Դեղագործները համարում են, որ այդ պայմանագրում անտեսվել են իրենց շահերը և հարկավոր է փոխհատուցել նաև իրենց կրելիք վնասները` գների իջեցումից:
«Թուրքիայի դեղագործների միությունը» լրատվամիջոցներով տարածել է մի հայտարարություն, ըստ որի, իրենք շարունակելու են այդ մարտավարությունը:

All pharmacies closed in Turkey
“Today closed, tomorrow don’t know” – all Turkish pharmacy shop windows read, according to the Turkish media. Only pharmacies on duty are open.
Turkish pharmacists’ protest is addressed to the Turkish government, particularly, Labor and Social Affairs Minister Omer Dincer.
The strike aims to protest an agreement reached by the ministry and pharmaceutical companies that will reduce medicine prices by 24%. Pharmacists say, the agreement ignores their interests and the losses they will suffer from the price reduction should be refunded.
The Turkish Pharmacists Union (TEB) released a statement saying they will continue the strategy.