Քաղաքական 12:38 10/12/2009
«Անակնկալ հրաժարական` Վաշինգտոնից». այս վերտառությամբ «Hurriyet»-ը տեղեկացնում է, որ Միացյալ Նահանգներում Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նաբի Շենսոյը հրաժարական է տվել:
Նշված աղբյուրի կայքէջում պարզաբանվում է թուրք դեսպանի հրաժարականի պատճառը: Այսպես` մինչև Սպիտակ տանը հանդիպման կայացումը, Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն ամերիկյան կողմին ցանկություն էր հայտնել, որ Օբաման ու Էրդողանը հանդիպեն 1+1 ձևաչափով, որին ներկա կգտնվեն նաև երկու երկրների արտգործնախարարները: Սակայն երկուշաբթի օրը ծրագրված կես ժամանոց առանձնահանդիպման հատվածում արտգործնախարարները չեն ներառվել:
Պարզվել է` ամերիկյան կողմը տեղյակ չի եղել թուրքական կողմի ցանկության մասին: Այդ անհարթությունն առաջացրել է արտգործանախարար Դավութօղլուի խիստ դժգոհությունը: Այդ պատճառով էլ դեպսան Շենսոյը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել, որն էլ բավարարվել է:
Նշվում է, որ 2 ամիս հետո Նաբի Շենսոյը պետք է անցներ թոշակի: Շենսոյն ԱՄՆ-ում որպես Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան, պաշտոնավարում էր 2006 թվականի հունվարից:

Политика 13:16 10/12/2009
Посол Турции в США Наби Шенсой подал в отставку, сообщает турецкая газета Hurriyet, озаглавив свою публикацию “Неожиданная отставка из Вашингтона”.
Согласно источнику, причина отставки заключается в том, что накануне визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в США министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу выразил желание, чтобы встреча Эрдогана и Обамы состоялась в формате 1+1, то есть, чтобы на ней присутствовали также министры иностранных дел двух стран. Однако, американская сторона утвердила формат встречи без участия министров иностранных дел.
Выяснилось, что американская сторона не была проинформирована о желании турецкой стороны. Эта нестыковка вызвала резкое недовольство министра иностранных дел Турции Ахмеда Давутоглу. Посол Шенсой был вынужден подать в отставку, и отставка была принята.
Источник сообщает также, что уже через два месяца Наби Шенсой должен был уйти на пенсию. Шенсой был назначен послом Турции в США в январе 2006 года.