Տարածաշրջան 11:50 16/12/2009
Ադրբեջանում հանգիստ չեն գտնում, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը հասատատել է Ղարաբաղին ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերելու մասին ծրագիրը և դրա հետ կապված Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսը նախօրեին ԱՄՆ Կոնգրեսին ուղերձ է հղել:
Հիշեցնենք, որ 2010-ին ԱՄՆ-ն Լեռնային Ղարաբաղին հատկացնելու է 8 մլն ԱՄՆ դոլար:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ Միլի Մեջլիսի պատգամավոր Մուսա Գուլիևը կարդացել է ուղերձը, որտեղ մասնավորապես ասվում է. «Միլի Մեջլիսը հույս է հայտնում, որ ԱՄՆ նախագահը ինչ-որ մեխանիզմներով կդադարեցնի Լեռնային Ղարաբաղի սեպարատիստական ռեժիմի ֆինանսավորման ծրագիրը: ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից ֆինանսավորումը հակասում է Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի ռազմավարական համագործակցությանը: 1994-ին ստեղծված ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, ցավոք սրտի, չի արդարացրել հույսերը», ասված է Միլի Մեջլիսի ուղերձում:
Այնուհետև ադրբեջանցի խորհրդարանականները հայտարարում են, որ ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից տրված օգնությունն իրենք ընդունելու են ոչ թե որպես հումանիտար օգնություն, այլ` օգնություն «սեպարատիստական ռեժիմին»:
«Եթե ԱՄՆ-ն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողձջականությունը, ապա նրանք պետք է ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերեն Բաքվին, որը ստացած միջոցներով կհոգա պետական կարիքները», -ասված է ուղերձում:

Region 16:04 16/12/2009
Azerbaijan is gravely concerned over US Congress resolution to render financial aid to Karabakh and thus, Azerbaijani Mili Mejlis addressed a message to the US Congress Tuesday.
Panorama.am recalls that the US will allocate Nagorno-Karabakh $8 mln.
According to the Azerbaijani media, Mili Mejlis deputy Musa Guliyev read the address, which particularly says: “Mili Mejlis voices hope that the US President will halt the financing of Nagorno-Karabakh separatist regime. The US Congress financing contradicts to Azerbaijan-US strategic cooperation. The OSCE Minsk Group established in 1994, unfortunately, has mislead our hopes.”
The Azerbaijani parliamentarians stated they will see the US Congress support not as a humanitarian aid, but as aid to “separatist regime”.
“If the US recognizes Azerbaijan’s territorial integrity, they must render financial aid to Baku, which will care for the state needs by the means received,” the message reads.