ԲՈՀ-ը գրագողության հեղինակին էլ է գիտական աստիճան տվել. Բացահայտել է նախագահի վերահսկողական ծառայությունը
ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայությունը բազմաթիվ խախտումներ է հայտնաբերել բուհերում և ԲՈՀ-ում:
«Մի շարք պետական ու ոչ պետական բուհերում ներբուհական ու միջբուհական փոխադրումներ իրականացվել են խախտումներով»,-այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը, մանրամասնելով, որ կառավարության որոշման համաձայն առաջին և ավարտական կուրսում չի կարելի փոխադրում իրականացնել, իսկ փոխադրման ժամանակ էլ ութ առարկայի տարբերությունը չպետք է գերազանցվի:
Կառավարության որոշման դրույթները չեն պահպանվել Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական պետական համալսարանում, Ռուս-հայկական համալսարանում և Գավառի պետական համալսարանում:
«Գրեթե բոլոր բուհերում ութ առարկայի տարբերությունը խախտվել է, այն հասնում է 10, 12-ի, որոշ դեպքերում էլ 16-ի»,-ասաց Հ. Հովսեփյանը, ապա ավելացրեց, որ որոշ դեպքերում այդ քննություններն էլ չեն հանձնել, մի քանի փոխադրում էլ իրականացվել է առանց Կրթության և գիտության նախարարության իմացության ու թույլտվության:
Առավել տխուր իրավիճակ է պարզվել Արմեն Թռչունյանի ղեկավարած Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովի գործունեությունն ուսումնասիրելու արդյունքում: «Պարզվել է, որ ԲՈՀ-ի կողմից 2009-ին կիրառության մեջ է դրվել մի իրավական ակտ, որը գրանցված չի եղել արդարադատության նախարարությունում: Այդ իրավական ակտը հակասում է կառավարության որոշմանը, դրանք տարբեր չափանիշներ են ամրագրում, և արդյունքում երկակի չափանիշներ են կիրառվել»,-ասաց ծառայության պետը, մանրամասնելով, որ իր նախընտրած դիմորդի պարագայում ԲՈՀ-ը այլ չափանիշներով է առաջնորդվում:
Արդյունքում գիտական կոչում ու աստիճան է շնորհվել բազմաթիվ խախտումներով, օրինակ եղել են ատենախոսություններ, որոնց բովանդակությունը չի համապատասխանել թեմային, ատենախոսության ծավալը սահմանվածից քիչ է, տողերի քանակը՝ պակաս: Ծառայության պետն ասաց, որ նույնիսկ մեկ էջում 20 տողի փոխարեն 3 տող է եղել, ու ատենախոսության հեղինակն էլ գիտական աստիճան է ստացել: Ավելին, ծառայության պետը փաստեց, որ ԲՈՀ-ում գրագողություն կատարածին էլ են գիտական աստիճան տվել: Ռուսաստանում մի գիտնականի ատենխոսությունը վերցրել են, փոխել անուն-ազգանունը ու այստեղ' Հայաստանում գիտնական դարձել:

Образование 14:45 21/12/2009
ВАК Армении присудил ученую степень плагиатору. Нарушения зафиксировала контрольная служба президента
Контрольная служба при президенте Армении выявила множество нарушений в вузах и в Высшей аттестационной комиссии. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил начальник службы Ованнес Овсепян.
Он сообщил, что переводы между рядом государственных и негосударственных вузов страны осуществлены с нарушением закона, и разъяснил, что согласно решению правительства не разрешается осуществлять перевод студентов на первом и выпускном курсах, а во время перевода студенты должны сдавать разницу между предметами, но эта разница не должна превышать 8 предметов.
Эти положения решения правительства нарушили Государственный педагогический университет имени Х. Абовяна, Российско-армянский университет, Гаварский филиал Ереванского госуниверситета.
“Практически во всех вузах нарушена допустимая разница в предметах, она достигает 10,12, а в некоторых случаях 16-и”, - сказал О. Овсепян. Он заметил, что в некоторых случаях эти предметы просто не были сданы, а несколько переводов осуществлено без ведома и разрешения министерства образования и науки.
Еще более плачевная ситуация в Высшей аттестационной комиссии (ВАК), возглавляемой Арменом Трчуняном. “Выяснилось, что ВАК в 2009 году ввел в обращение правовой акт, который не был зарегистрирован в министерстве юстиции. Этот акт противоречит решению правительства Армении, они закрепляют различные стандарты, и в результате, были применены двойные стандарты”, - сказал начальник контрольной службы, разъяснив, что для своих протеже ВАК использовал другие стандарты.
В результате, ученые звания и степени были присуждены с многочисленными нарушениями, например, были диссертации, содержание которых не соответствовало теме, объем диссертации был меньше требуемого объема, количество строчек на странице тоже меньше требуемого. По словам начальника службы, были страницы с тремя строчками текста вместо положенных 20-и. Более того, О. Овсепян констатировал, что ВАК присудил ученую степень плагиатору. Взяли диссертацию одного российского ученого, поставили имя нового автора, и последний стал ученым здесь в Армении.