Տարածաշրջան 10:09 25/12/2009
«Վերին Լարսի» բացումը դրականորեն կանդրադառնա Վրաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների վրա. Ռուս պատգամավոր
«Վերին Լարսի» անցակետի բացումը դրականորեն կանդրադառնա Մոսկվայի ու Թբիլիսիի հարաբերությունների վրա: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Պետդումայի Միջազգային հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լեոնիդ Սլուցկին: Նրա խոսքով, անցակետի բացման որոշումը թելադրված է առաջին հերթին առողջ տրամաբանությամբ, տեղեկացնում է «ՌԻԱ-Նովոստի»-ն:
«Վրաստանը մեր հարևանն է և վրաց ժողովուրդն էլ մեր բարեկամ ժողովուրդն է: Ռուսաստանում խորապես մտահոգվում են սովորական քաղաքացիների բազմադարյա կապերի պարտադրված խզմամբ: Դա, սակայն, տեղի ունեցավ ոչ մեր պատճառով», նշել է Պետդումայի պատգամավորը:
Նշենք, որ նախօրեին Վրաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության փոխնախարար Նինո Կալանդաձեն հայտարարել էր, որ անցակետը կբացվի հաջորդ տարվա գարնանը, մասնավորապես մարտի սկզբին:

Политика 10:44 25/12/2009
Открытие КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе положит начало возобновлению добрососедских отношений между двумя народами, считает первый зампред думского комитета по международным делам Леонид Слуцкий.
Пункт пропуска "Верхний Ларс - Казбеги" на российско-грузинской границе, закрытый в июле 2006 года, может быть открыт вновь с 1 марта будущего года, сообщила в четверг пресс-служба Федерального агентства по обустройству государственной границы РФ (Росграница).
"Решение об открытии пункта пропуска прежде всего продиктовано здравым смыслом", - заявил Слуцкий РИА Новости. Несмотря на крайне непростые отношения между Россией и Грузией, поток желающих попасть из одной страны в другую не сокращается, отметил он.
По словам Слуцкого, связи на бытовом уровне не были разрушены вместе с дипломатическими отношениями. "Грузия - это наш сосед, и грузинский народ - дружественный нам народ. В России глубоко переживают из-за вынужденного разрыва многовековых связей между обычными гражданами. Это произошло не по нашей инициативе", - заметил он.