Քաղաքական 14:59 11/01/2010
Բուլղարիայի կառավարությունը մեղադրանք է հնչեցրել այդ երկրի թուրք ազգային փոքրամասնության հասցեին: Թուրքական «Ջումհուրրիյեթ» (Cumhuriyet) օրաթերթի կայքէջի տեղեկացմամբ` Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը «Թուրքերի իրավունքների և ազատությունների շարժման» (DPS) ղեկավար Ահմեթ Դողանին մեղադրել է փետրվար և մարտ ամիսներին սոցիալական բողոքի ակցիաներ նախապատրաստելու մեջ:
Բորիսովն ընդգծել է, որ դա նպատակաուղղված է լինելու ֆինանսական ճգնաժամի ամենածանր այդ ժամանակահատվածում երկիրն ապակայունացնելուն: Այդ մասին նա հայտնել է «bTV»-ի հեռուստաեթերով:
Բուլղարիայի վարչապետի խոսքով` Ահմեթ Դողանը, էթնիկ լարվածություն ստեղծելով, ջանում է բուլղարական իշխանություններին ծանր հարված հասցնել:

Region 18:06 11/01/2010
Bulgarian Government condemned the Turkish national minorities in their country. According to the Turkish Cumhuriyet Daily, Bulgaria’s PM Boyko Borisov slammed the head of “the Movement for the protection of the rights and freedoms of the Turkish” Ahmet Dogan for planning social protest actions in February and March.
Borisov told «bTV», this will be directed at destabilizing the country at a hard period of the financial crisis.
According to the PM, Dogan intends to make a heavy blow to the Bulgarian authorities through the ethnic tensions.