Քաղաքական 14:59 11/01/2010
Բուլղարիայի կառավարությունը մեղադրանք է հնչեցրել այդ երկրի թուրք ազգային փոքրամասնության հասցեին: Թուրքական «Ջումհուրրիյեթ» (Cumhuriyet) օրաթերթի կայքէջի տեղեկացմամբ` Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը «Թուրքերի իրավունքների և ազատությունների շարժման» (DPS) ղեկավար Ահմեթ Դողանին մեղադրել է փետրվար և մարտ ամիսներին սոցիալական բողոքի ակցիաներ նախապատրաստելու մեջ:
Բորիսովն ընդգծել է, որ դա նպատակաուղղված է լինելու ֆինանսական ճգնաժամի ամենածանր այդ ժամանակահատվածում երկիրն ապակայունացնելուն: Այդ մասին նա հայտնել է «bTV»-ի հեռուստաեթերով:
Բուլղարիայի վարչապետի խոսքով` Ահմեթ Դողանը, էթնիկ լարվածություն ստեղծելով, ջանում է բուլղարական իշխանություններին ծանր հարված հասցնել:

Регион 15:40 11/01/2010
Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов обвинил руководителя организации “Движение за права и свободы турок” Болгарии Ахмета Догана в планировании социальных акций протеста в феврале и в марте.
Как сообщает турецкая газета Cumhuriyet, Борисов в эфире телеканала BTV подчеркнул, что эта акция будет направлена на дестабилизацию страны в этот самый тяжелый период экономического кризиса.
По словам болгарского премьера, Ахмет Доган, создавая этническую напряженность, пытается нанести тяжелый удар болгарским властям.