Մոսկվայից վերադարձած Էրդողանը Պուտինին պատասխանում է «Սաբահ»-ի միջոցով (լրացված)
Ինչպես և սպասվում էր Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը պատասխանեց հայ-թուրքական և ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ ռուս գործընկերոջ` Վլադիմիր Պուտինի կոշտ հայտարարությանը: Ուշադրություն դարձրեք` պատասխանեց ոչ թե նրա ներկայությամբ, ինչի հնարավորությունն ուներ, այլ տուն վերադառնալուց հետո` «Սաբահ» օրաթերթին տված հարցազրույցի միջոցով:
Սա արդեն իսկ բավարար է` պնդելու համար, որ Էրդողանի պատասխանն ավելի շատ քարոզչական խնդիրներ է հետապնդում, քան թե` դիվանագիտական կամ քաղաքական: Հակառակ դեպքում նա կարող էր իր տեսակետը հայտնել հենց Վլադիմիր Պուտինի ներկայությամբ:
Ի դեպ, այս առումով մեկ ուշագրավ հանգամանք ևս: Էրդողանը հարցազրույցը տվել է «Սաբահ» թերթին, իսկ վերջինս Թուրքիայում լույս տեսնող այն հազվագյուտ լրատվամիջոցներից մեկն է, որն ինտերնետում տարածվում է միայն թուրքերն լեզվով:
Այսինքն` այս թերթում առկա քարոզչական նյութերն ուղղված են ներքին լսարանում տրամադրությունների ձևավորմանն ու այդ լսարանի պահանջները բավարարելուն: Եվ չնայած սրան, Էրդողանի հայտարարության արտաքին-քաղաքական կարևորությունը չի նվազում, ուստի ստորև հարցը կդիտարկենք հենց այդ համատեքստում:
Նախ` մեջբերենք հարցազրույցի մեզ վերաբերող հատվածն ամբողջությամբ.
«Սաբահ» - Ռուսաստանի վարչապետ Պուտինը չի ողջունել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ շաղկապումը: Կողմնակից է այդ երկու խնդիրների առանձին-առանձին լուծմանը: Արդյոք դա չի՞ վկայում այդ հարցում Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև տարաձայնությունների մասին:
Էրդողան - Այդ հարցերի լուծումներին որքան էլ փորձենք առանձին-առանձին մոտեցում ցուցաբերել, միևնույն է` վարագույրի հետևում դրանց կապը կա: Հայ-թուրքական սահմանը փակվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ծագած խնդրի պատճառով: Օրինաբար ծագած խնդիրն օրինաբար էլ պետք է լուծվի… Թող վերջ դրվի Ղարաբաղի զավթմանը… Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն էլ հեշտությամբ կկարգավորվեն: Իսկ Հայաստանի բարի կամքը նախ թող դրսևորվի գրավյալ շրջաններից դուրս գալով: 7 շրջաններից դուրս գալուց հետո միայն դրական զարգացումներ կլինեն: Մեզ համար պարզ է` ինչ քայլեր պետք է կատարվեն: Մեր առջև սահմաններ կան: Մենք արդեն որոշակի ռիսկերի գնացել ենք: Բեռնափոխադրումները, Երևան-Ստամբուլ չվերթները մենք ենք սկսել: Օդային սահմանը բացել ենք, բայց ցամաքային սահման բացելն այլ է: Թուրքիայում այժմ մեծ թվով թուրքական քաղաքացիություն չունեցող հայեր են ապրում: Նախաձեռնողը պետք է Ռուսաստանը լինի: Մեդվեդևի և Պուտինի հետ բացեիբաց խոսել եմ: Մինսկի եռանախագահության ներսում Հայաստանի վրա թիվ մեկ ազդեցությունը Ռուսաստանն ունի, այնուհետև` Միացյալ Նահանգները, ապա` Ֆրանսիան: Եթե Ռուսաստանը համագործակցի, ապա արդյունքն ավելի արագ կլինի: Իսկ եթե Ռուսաստանն այդ հարցում թուլություն դրսևորի, արդյունքի հասնելը շատ դժվար կլինի»:
Ինչպես տեսնում ենք, Թուրքիայի վարչապետն այդպես էլ չի պատասխանում թղթակցի կոնկրետ հարցին` արդյոք Պուտինի հայտարարությունը չի՞ վկայում Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև տարաձայնությունների մասին:
Սա օրինաչափ է, որովհետև Էրդողանը չէր կարող բարձրաձայն ասել, որ Անկարան ու Մոսկվան սկզբունքային տարաձայնություններ ունեն: Իսկ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունն այնքան հստակ էր ձևակերպված, որ երկիմաստ մեկնաբանել ու թուրքական մոտեցման շրջանակներում տեղավորել հնարավոր չէ:
«Լեռնային Ղարաբաղի և հայ-թուրքական կարգավորման խնդիրների փոխկապակցումը նպատակահարմար չէ ոչ մարտավարական, ոչ ռազմավարական տեսանկյունից»,- Ռուսաստանի վարչապետի այս միտքը պարզապես հուշում է, որ Անկարա-Մոսկվա համագործակցության (որն անշուշտ մարտավարական բնույթ ունի) համար Ռուսաստանն իր ռազմավարական շահերից հրաժարվելու որևէ պատճառ չունի: Իսկ թե ինչումն են կայանում դրանք, բազմցս ասվել է, և առաջիկայում որևէ առիթով կրկին կանդրադառնանք: Այս պահին միայն ֆիքսենք` Ռուսաստանը, չնայած երկրի ներսում առանձին շահերի խմբերի առկայությանը, հակված չէ այսրոպեական կարճաժամկետ շահերի հաշվին սպասարկել Թուրքիայի հեռահար նպատակները:
Այսքանն` այն մասին, թե ինչ չի ասվել: Այժմ անդրադառնանք հնչած հայտարարությանը:
«Այդ հարցերի լուծումներին որքան էլ փորձենք առանձին-առանձին մոտեցում ցուցաբերել, միևնույն է` վարագույրի հետևում դրանց կապը կա»,- պնդում է Էրդողանն ու հետագա խոսքում հավելում, թե միայն Հայաստանի կողմից միակողմանի զիջումների դեպքում հնարավոր կլինի առաջընթաց գրանցել:
Նախ` վերստին պետք է կրկնենք, որ աննկարագրելի տեմպերով գլոբալացվող աշխարհում արդեն իսկ դժվար է գտնել ցանկացած երկու իրադարձություն, խնդիր կամ գործընթաց, որոնց միջև հնարավոր չլինի այդ թվում նաև` «վարագույրների հետևի» կապ գտնել:
Դիցուք` Հայիթիում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժը բազմաթիվ երկրների կառավարությունների ստիպեց վերանայել բյուջետային ծախսերը` աշխարհի ամենաաղքատ երկրներից մեկին հումանիտար օգնություն հատկացնելու նպատակով: Ավելին, Հայիթին ամենաաղքատ երկրների շարքում հայտնվել է տասնամյակն շարունակ ավտորիտար ռեժիմների վերարտադրության, քաղաքացիական պատերազմների և արտաքին աշխարհից մեկուսացվելու պատճառով: Այժմ հարց` որևէ երկիր, որ մինչ այս բարձրաձայնում էր Հաիթիում մարդու իրավունքների պաշտպանության մասին, արդյո՞ք սեփական օգնությունը պայմանավորում է այդ խնդրի լուծմամբ: Իհարկե` ոչ:
Քննարկվող խնդրի հետ ավելի առարկայական կապ ունեցող օրինակ բերենք: Վրաստանոմ սառեցված հակամարտությունների թեժացումը ցույց տվեց, որ տարածաշրջանում առկա վերադասավորումներին անհրաժեշտ է արձագանքել նոր գործիքներով ու նոր գործընթացներով, և այդ համատեքստում Հայաստանը հանդես եկավ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նախաձեռնությամբ:
Օրինակ բերենք նույն Թուրքիայի ներքաղաքական կյանքից. հայկական և քրդական խնդիրներում կառուցողական դիրքորոշում որդեգրելու խոստման դիմաց Անկարայում իշխող իսլամիստական վարչակարգը արտաքին ուժերից աջակցություն (հիմնականում` անտարբերության տեսքով) ստացավ երկրի ներսում ազդեցությունը պահպանելու, հասունացող հերթական հեղաշրջումը կանխելու և աշխարհիկ հակառակորդներին շինծու մեղադրանքներով բանտ նետելու հարցում: Ինչպես տեսնում եք, տարբեր խնդիրների մեջ կապը, այդ թվում` պատճառա-հետևանքային, ակնհայտ են: Սակայն բոլորին էլ հասկանալի է, որ յուրաքանչյուր երկու խնդրի լուծումը միմյանցով փոխկապակցելը կդժվարացնի երկուսի լուծումն էլ (իրողություն, որն ի դեպ, Վլադիմիր Պուտինը հենց այդպես հստակ էլ ձևակերպեց):
Օրինակ, եթե չվերցնենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը, այլ հարավ-օսական հակամարտությունը (որի թեժացումն էլ հենց դարձավ ներկա գործընթացի ծավալման պատճառ), ապա ակնհայտ կլինի, որ բանաձև, թե «մինչև չլուծվի մեկը, մյուսում առաջընթացն անհնարին է», ընդամենը հեռացնելու է երկու խնդիրների լուծումն էլ:
Մինչդեռ ակնհայտ է, որ տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման, տևական խաղաղության հաստատման, բաժանարար գծերի վերացման, փակ սահմանների բացման ուղղությամբ ցանկացած քայլ դոմինոյի էֆեկտով դրական ազդեցություն է ունենալու մյուս բոլոր խնդիրների վրա:
Այս փաստը ողջ միջազգային հանրությունը, բոլոր շահագրգիռ երկրները, հայ-թուրքական գործընթացում և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում ներգրավված գործիչներն ու կազմակերպությունները հասկանում և արձանագրում են: Անգամ` Թուրքիան: Միակ բացառությունն Ադրբեջանն է: Եվ հենց նրա «կապրիզները» սպասարկելու համար էլ Էրդողանը հերթական օտարերկրյա անհաջող վոյաժից վերադառնում է տուն ու կրկնում նախորդ հայտարարությունները:
Այժմ դիտարկենք, թե ինչ փաստարկներով է հիմնավորում իր դիրքորոշումը Թուրքիայի վարչապետը.
«Հայ-թուրքական սահմանը փակվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ծագած խնդրի պատճառով: Օրինաբար ծագած խնդիրն օրինաբար էլ պետք է լուծվի… Թող վերջ դրվի Ղարաբաղի զավթմանը… Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններն էլ հեշտությամբ կկարգավորվեն: Իսկ Հայաստանի բարի կամքը նախ թող դրսևորվի գրավյալ շրջաններից դուրս գալով: 7 շրջաններից դուրս գալուց հետո միայն դրական զարգացումներ կլինեն: Մեզ համար պարզ է` ինչ քայլեր պետք է կատարվեն»:
Այս պնդումներին ուղղակի, բովանդակային հակադարձել կարելի էր, եթե նման տեսակետ արտահայտած լիներ, օրինակ, Նորվեգիայի կամ, ասենք, Լյուքսեմբուրգի վարչապետը: Թուրքիայի դեպքում նմանօրինակ հարձակումներին համարժեք պատասխանելու փայլուն օրինակ է մատուցել Իսրայելի արտգործնախարարությունը: Այս շաբաթ պաշտոնական Թել Ավիվի հետ ծագած դիվանագիտական սկանդալի համատեքստում, Թուրքիան կոչ էր արել Իսրայելին «դուրս գալ գրավյալ տարածքներից»: Իսրայելի արտգործնախարարության պատասխանն ավելին քան խոսուն էր.
«Թուրքիան վերջին երկիրն է, որ պետք է մեզ բարոյականություն սովորեցնի: Երբ բանը հասնում է մարդու իրավունքների պահպանմանն ու վերաբերմունքն ազգային փոքրամասնություններին, թուրքերը ծառայությունների այնքան էլ մաքուր ցանկ չունեն»: Այս հայտարարության փակագծերը բացել է Ֆրանսիական միջազգային ռադիոյի մեկնաբան Ալեքս Գորդինը. «Հայկական ջարդերի մասին առավել թափանցիկ ակնարկի կարիք չի էլ զգացվում»:
Հետևելով Իսրայելի ԱԳՆ-ի խորհրդին` մեզ մնում է միայն պարոն Էրդողանին ու նրա վարչակազմի մյուս անդամներին հիշեցնել, որ նախապայմանների առաջադրման դեպքում Թուրքիային, դժվար թե, հաջողվի կյանքի կոչել «զրո խնդիր հարևանների հետ» ծրագիրը: Հիշեցնենք, որ Թուրքիան բազմաթիվ խնդիրներ ունի առանց բացառության իր բոլոր հարևանների հետ` Հունաստան, Բուլղարիա, Վրաստան, Հայաստան, Իրան, Իրաք, Սիրիա: Իսկ Կիպրոսի հետ ունեցած խնդիրը պարզապես վկայում է, որ հայ-թուրքական սահմանի փակման ինտերպրետացիան փարիսեցիություն է, քանի որ ճնշման այդ գործիքը Թուրքիան փորձել է կիրառել բոլոր դեպքերում` անկախ գործընթացների տրամաբանությունից: Հիշեցնենք, որ 1974 թվականին անկախ պետության նկատմամբ ագրեսիայից հետո Կիպրոս կղզու մոտ 40 տոկոսը զբաղեցնելուց հետո, Թուրքիան, այլ` ոչ Հունաստանը կամ Կիպրոսը, փակում է սեփական օդանավակայաններն ու նավահանգիստները (այլ կերպ ասած` սահմանները) Կիպրոսի առջև: Փաստորեն սահմանի փակմամբ ճնշման միջոցով հակամարտության լուծումը ցանկալի հունով տանելու Թուրքիայի ռազմավարությունը նորություն չէ: Ի դեպ, Թուրքիան դեռ մեկ տարի առաջ` 2009թ. հունվարի 1-ից, պետք է իրականացներ Եվրոպային տված խոստումն ու ապաշրջափակեր Կիպրոսը, սակայն մինչ օրս այդ բանը չի կատարել:
Ամփոփենք` Հայաստանի հետ սահմանների փակման և դրանց բացման նախադրյալների մասին թուրքական հիմնավորումները վստահություն չեն ներշնչել: Հակառակ դեպքում, գոնե մեկ համախոհ կունենային (իհարկե` բացի Ադրբեջանից):
Ուշագրավ է Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի մյուս դիտարկումները ևս` իր բնորոշմամբ «Թուրքիայի գնացած ռիսկերի» մասին. «Ավիաբեռնափոխադրումները, Երևան-Ստամբուլ չվերթները մենք ենք սկսել: Օդային սահմանը բացել ենք: Թուրքիայում այժմ մեծ թվով թուրքական քաղաքացիություն չունեցող հայեր են ապրում»: Բնականաբար, այս փաստերի մասին վարչապետ Էրդողանը պատահաբար չի բարձրաձայնում: Այն էլ` որերորդ անգամ: Նա ուզում է վստահեցնել, թե իբր, ցանկության դեպքում Հայաստանի վրա ճնշումներ բանեցնելու լծակներ ունի, բայց այդ բանը չի անում, քանի որ «կառուցողական է տրամադրված»:
Բանն այն է, որ վերը նշվածն իրականում Հայաստանի համար մեծ կենսական նշանակություն չունի, ոչ ավիափոխադրումների ու ուղևորափոխադրումների դադարեցումը, ոչ էլ Թուրքիա արտագնա աշխատանքի մեկնած մոտ 5000 հայերի վերադարձը լուրջ ազդեցություն չեն կարող ունենալ Հայաստանի քաղաքական ու սոցիալ-տնտեսական վիճակի վրա:
Ավելին, եթե հարաբերությունների «նորմալացումն» այդ հունով ընթանա, ապա Թուրքիայի կորուստները շատ ավելին են լինելու. արտագնա աշխատանքի մեջ գտնվող հայերն այլևս չեն ստեղծի այն արդյունքը, որից օգտվում է առաջին հերթին Թուրքիան, ավիակապի դադարեցումը չի բերի այն եկամուտները, որոնք հավասարապես կիսվում են երկու կողմերի միջև, և երրորդ` Թուրքիա չեն մեկնի այն 50 հազար հայ զբոսաշրջիկները, որոնք թուրք պաշտոնյաների դիտարկմամբ, բավականին պատկառելի նպաստ են բերում այդ երկրի տնտեսական զարգացմանը: Խնդիրն այսքան չի սահմանափակվում: Թուրքիայի կողմից «ապակառուցողականության» դրսևորման դեպքում, Անկարան պետք է մտածի այդօրինակ որոշումների հայելային արձագանքների մասին և չմոռանա, որ օրինակ, Գերմանիայում արտագնա աշխատանքի մեկնած թուրքերի թիվը 7 մլն-ի է հասնում:
Ինչ վերաբերում է հայտարարության վերջին հատվածին («Նախաձեռնողը պետք է Ռուսաստանը լինի: Մեդվեդևի և Պուտինի հետ բացեիբաց խոսել եմ: Մինսկի եռանախագահության ներսում Հայաստանի վրա թիվ մեկ ազդեցությունը Ռուսաստանն ունի, այնուհետև` Միացյալ Նահանգները, ապա` Ֆրանսիան: Եթե Ռուսաստանը համագործակցի, ապա արդյունքն ավելի արագ կլինի: Իսկ եթե Ռուսաստանն այդ հարցում թուլություն դրսևորի, արդյունքի հասնելը շատ դժվար կլինի»), ապա, կարծում ենք, որ Էրդողանն այսկերպ փորձել է հնարավոր բացասական արդյունքների պատասխանատվությունը թողնել միջնորդների, առաջին հերթին Ռուսաստանի վրա: Բայց քանի որ այս սպառնալիքը պարոն Էրդողանն արել է ոչ թե մոսկվայում, ինչի հնարավորությունն ուներ, այլ հայրենիք վերադառնալուն պես, կարելի է եզրակացնել, որ ինքն անձամբ էլ գիտակցում է, որ դրանք որևէ իրական ազդեցություն ունենալ չեն կարող:

Комментарии 19:44 15/01/2010
Как и ожидалось, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган ответил на жесткое заявление российского коллеги Владимира Путина о том, что армяно-турецкий и карабахский процессы не следует связывать друг с другом. Обратите внимание, ответил не в его присутствии (такая возможность у него была), а после возвращения домой в интервью газете Sabah.
Этого уже достаточно, чтобы утверждать, что ответ Эрдогана преследует больше пропагандистские цели, чем дипломатические или политические. В противном случае он мог бы выразить свою точку зрения прямо в присутствии Владимира Путина в ходе совместной пресс-конференции в Москве.
Кстати, обратим внимание на еще одно примечательное в этом плане обстоятельство. Эрдоган дал интервью газете Sabah, а это единственное турецкое издание, которое распространяется в Интернете только на турецком языке. То есть, агитационные материалы, публикуемые в данной газете, направлены исключительно на формирование настроений внутренней аудитории и на удовлетворение требований этой аудитории. Но это не умаляет внешнеполитического значения заявления Эрдогана, поэтому ниже мы рассмотрим вопрос именно в этом контексте.
Итак, отвечая на вопрос, согласен ли Эрдоган с мнением Путина о том, что эти два процесса не связаны, и не является ли это проявлением разногласий во мнениях Турции и России по этому вопросу, турецкий премьер заметил, что “сколько бы мы не пытались решить эти вопросы по отдельности, все равно, за завесой просвечивает их связь”.
“Граница между Арменией и Турцией была закрыта из-за конфликта между Азербайджаном и Арменией. Закономерно возникшая проблема должна быть также закономерно решена. И отношения между Арменией и Турцией будут тогда спокойно нормализованы. Добрая воля Армении должна быть проявлена в том, что она должна покинуть семь оккупированных территорий. Только после того, как Армения покинет эти 7 районов, возможны положительные развития.
Нам совершенно ясно, какой шаг должен быть сделан. Мы уже пошли на определенный риск. Авиационные перевозки, рейс Ереван-Стамбул организовали мы. Мы открыли воздушную границу, но другое дело – открыть сухопутную границу. В Турции сейчас проживает большое число армян, не имеющих турецкого гражданства. Инициатором в этом процессе должна быть Россия. Я открыто говорил с Путиным и Медведевым на эту тему. В Минской группе ОБСЕ самое большое влияние на Армению имеет Россия, затем США, и в конце – Франция. Если Россия будет сотрудничать с нами в данном вопросе, то мы скорее добьемся результата. А если Россия проявит в этом вопросе слабость, достичь результата будет очень сложно”, - сказал Реджеп Тайип Эрдоган.
Как видим, премьер-министр Турции так и не дал ответа на конкретный вопрос корреспондента газеты о том, не свидетельствует ли заявление Путина о разногласиях между Россией и Турцией.
Это закономерно, поскольку Эрдоган не мог сказать вслух, что у Анкары и Москвы нет принципиальных разногласий. А заявление Владимира Путина было сформулировано настолько четко, что комментировать его двояко и поместить в рамки турецкого подхода просто невозможно.
Мысль российского премьера о том, что связывание армяно-турецкого и карабахского процессов является нецелесообразным с тактической и стратегической точек зрения, подсказывает, что Россия не имеет никаких причин отказываться от своих стратегических интересов во имя сотрудничества Анкара-Москва (которое, безусловно, носит тактический характер). Каковы стратегические интересы России, сказано не раз, и в ближайшее время мы вновь их рассмотрим. А сейчас зафиксируем, что Россия, несмотря на наличие различных групп интересов внутри страны, не склонна за счет сиюминутных краткосрочных интересов обслуживать далеко идущие планы Турции. Это о том, чего не было сказано. А теперь рассмотрим сделанное заявление.
“Сколько бы мы не пытались решить эти вопросы по отдельности, все равно, за завесой просвечивает их связь”, - утверждает Эрдоган, а затем добавляет, что только в результате односторонних уступок Армении возможен прогресс.
Во-первых, мы вновь должны заметить, что в условиях всеобщей глобализации мира уже очень трудно найти два каких-либо события, проблемы или процесса, между которыми будет невозможно найти связь хотя бы “за завесой”.
Например, разрушительное землетрясение на Гаити заставило правительства многих стран пересмотреть бюджетные расходы для оказания гуманитарной помощи одной из беднейших стран мира. Более того, Гаити попала в ряд беднейших стран мира из-за постоянного воспроизведения авторитарного режима, гражданских войн и изоляции от внешнего мира. А теперь вопрос. Какая-либо из стран, которая ранее поднимала вопрос о нарушении прав человека на Гаити, связывает предоставление помощи с решением этого вопроса? Конечно, нет.
Приведем пример, который имеет более предметную связь с обсуждаемой проблемой. Разжигание замороженного конфликта в Грузии показало, что на перераспределения в регионе следует реагировать новыми инструментами и новыми процессами, и в этом контексте Армения выступила с инициативой наладить отношения с Турцией.
Приведем пример из внутриполитической жизни той же Турции. В обмен на обещания конструктивных подходов в армянском и курдском вопросах, правящий исламистский режим Анкары получил поддержку внешних сил (в основном, в форме безразличия) для сохранения своего влияния в стране, предотвращения очередного назревающего переворота и заключения в тюрьму своих светских противников. Как видим, в различных проблемах связь, причем причинно-следственная, очевидна. Однако, всем понятно, что связывание решения каждых двух проблем друг с другом затруднит решение каждого из них (что и четко сформулировал Владимир Путин).
Например, если рассмотреть не карабахский вопрос, а южноосетинский конфликт (разжигание которого и стало причиной разворачивания нынешнего процесса), то станет очевидным, что формула “пока в одном процессе не будет прогресса, другой не будет решен” только отодвинет решение обеих проблем.
Между тем очевидно, что любой шаг, направленный на обеспечение безопасности в регионе и установление длительного мира, на ликвидацию разделительных линий и открытие закрытых границ будет иметь положительное влияние на решение всех остальных проблем по эффекту домино.
Этот факт понимают и констатируют все заинтересованные страны, все деятели и организации, вовлеченные в процессы урегулирования карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений, все мировое сообщество. Даже Турция. Единственным исключением является Азербайджан. И именно для обслуживания ее “капризов” Эрдоган возвращается из очередной неудачной зарубежной поездки и повторяет сделанные ранее заявления.
Теперь рассмотрим, чем аргументирует свою позицию турецкий премьер: “Граница между Арменией и Турцией была закрыта из-за конфликта между Азербайджаном и Арменией. Закономерно возникшая проблема должна быть также закономерно решена. И отношения между Арменией Турцией будут тогда спокойно нормализованы. Добрая воля Армении должна быть проявлена в том, что она должна покинуть семь оккупированных территорий. Только после того, как Армения покинет эти 7 районов, возможны положительные развития. Нам совершенно ясно, какой шаг должен быть сделан».
Дать на это прямой ответ по существу можно было бы в том случае, если бы такое заявление сделал, скажем, премьер-министр Норвегии. Блестящим примером ответа на подобные нападения Турции является заявление министерства иностранных дел Израиля. На фоне возникшего на этой неделе дипломатического скандала между Анкарой и Тель-Авивом Турция призвала Израиль “освободить оккупированные территории”.
Ответ МИД Израиля был более чем красноречивым: “Турция - последняя страна, которая может учить нас морали. Когда речь идет о защите прав человека и отношении к этническим меньшинствам, то послужной список Турции не совсем чист”. Скобки этого заявления открыл комментатор Международного радио Франции Алекс Гордин. “Более прозрачного намека на резню армян невозможно представить”, - сказал он.
Следуя совету МИД Израиля, нам остается напомнить господину Эрдогану и другим членам его администрации, что в случае выдвижения предусловий, Турции вряд ли удастся воплотить в жизнь принцип “ноль проблем с соседями”. Напомним, что Турция имеет множество проблем со всеми своими соседями без исключения: Грецией, Грузией, Болгарией, Арменией, Ираном, Ираком, Сирией. А проблема Кипра прямо свидетельствует о том, что интерпретация закрытия армяно-турецкой границы является просто фарисейством, поскольку этот инструмент давления Турция пыталась использовать во всех случаях независимо от логики событий.
Напомним, что после агрессии 1974 года и захвата 40% территории независимого Кипра, Турция, а не Кипр и Греция, закрыла свои воздушные и морские порты (то есть, границы) для Кипра. Фактически, стратегия направлять решение конфликта в нужное ей русло путем закрытия границы не нова для Турции. Кстати, Турция еще год назад с 1 января должна была выполнить данное ЕС обещание и снять блокаду с Кипра, однако, до сих пор она этого не сделала.
Подведем итог. Турецкое обоснование закрытия границ с Арменией и предпосылок их открытия не внушают доверия. В противном случае, у нее был бы хоть один единомышленник (кроме Азербайджана).
Примечательны также другие наблюдения Эрдогана о “рисках”, на которые уже пошла Турция. “Авиационные перевозки, рейс Ереван-Стамбул организовали мы. Мы открыли воздушную границу, но другое дело – открыть сухопутную границу. В Турции сейчас проживает большое число армян, не имеющих турецкого гражданства”. Об этих фактах Эрдоган говорит вслух неслучайно. Он хочет заверить, что при желании, имеет определенные рычаги давления на Армению, но не делает этого, поскольку настроен “конструктивно”.
Дело в том, что сказанное выше на деле для Армении не имеет столь большого жизненного значения. Ни прекращение авиаперевозок и грузоперевозок, ни возвращение из Турции в Армению 5000 трудовых мигрантов не могут иметь серьезного влияния на политическое и экономическое состояние Армении.
Более того, если нормализация отношений будет протекать в этом русле, то потери Турции будут значительно больше. Работающие в Турции армяне больше не будут создавать тот продукт, которым пользуются, в первую очередь, граждане Турции, прекращение авиасвязи лишит доходов также и Турцию, и в Турцию больше не отправятся те 50 000 армянских туристов, которые, по заверениям турецких чиновников, вносят значительный вклад в развитие туриндустрии страны. Но проблема этим не ограничивается. В случае проявления “неконструктивного подхода” со стороны Турции, Анкара должна подумать о зеркальном эффекте подобного рода решений и не забывать, что, например, в Германии количество трудовых мигрантов из Турции составляет 7 миллионов.
Что касается последнего эпизода заявления Эрдогана (“Инициатором в этом процессе должна быть Россия. Я открыто говорил с Путиным и Медведевым на эту тему. В Минской группе ОБСЕ самое большое влияние на Армению имеет Россия, затем США, и в конце – Франция. Если Россия будет сотрудничать с нами в данном вопросе, то мы скорее добьемся результата. А если Россия проявит в этом вопросе слабость, достичь результата будет очень сложно”), то мы думаем, что Эрдоган попытался тем самым возложить ответственность за возможные негативные последствия на посредников, в первую очередь, на Россию. Но поскольку эту угрозу г-н Эрдоган озвучил не в Москве, а по возвращении на родину, можно сделать вывод, что он лично прекрасно сознает, что эти угрозы не могут оказать никакого существенного влияния.