Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված բաց դաս վարեց Ա. Աշոտյանը
Այսօր Երևանի թիվ 198 ավագ դպրոցի 11-րդ դասարանում Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված բաց դաս էր կազմակերպվել, որը վարում էր ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը: Մինչ դասը սկսելը` նախարարը դասարանում ներկա բացակա արեց:
Նրա խոսքերով, քանի որ այս տարի հունվարի 13-ին լրացել է Բաքվում տեղի ունեցած ողբերգության` հայերի ջարդի 20 տարին, ապա հանրապետության դպրոցների 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար հունվարի 13-19-ը անցկացվել է և անցկացվում է բաց դաս` նվիրված Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակին:
Նախարարը նախ սկսեց պատմել Բաքու քաղաքում հայերի մեծ դերակատարության մասին: Նախարարի խոսքերով, 19-րդ դարի սկզբում Բաքուն փոքր գավառական քաղաք էր, տեղի բնակչությունը սակավ էր: Տեղացիները զբաղվում էին ձկնորսությամբ… «այդ նավթի հայտնագործումից հետո քաղաքի սկսեց բուռն զարգացում ապրել»:
«Այդ ժամանակշրջանում բազմաթիվ հայեր` հիմնականում Լեռնային Ղարաբաղից և Սյունիքից, հաշվի առնելով, որ Բաքու քաղաքը արագ զարգանում է և կա աշխատուժի կարիք, տեղափոխվեցին Բաքու: 20-րդ դարի սկզբին Բաքվի նավթային արդյունաբերության մոտավորապես 55 տոկոսը պատկանում էր հայերին: Հայերը տնօրինում էին նավթային գործարանների երկու երրորդը: Հայերն են կառուցել Բաքու-Բաթումի նավթամուղը: Հայերի դերակատարությունը մեծ է եղել ոչ միայն տնտեսության մեջ, այլև մշակույթի, արհեստների և քաղաքի կյանքի բոլոր ոլորտներում: Բաքու քաղաքի բնակչության կեսից ավելին հայ ու ռուս էին, կային նաև հրեական և հունական համայնքներ և միայն մեկ երրորդն էր բնակեցված մուսուլմանական բնակչությամբ, այն ժամանակ նրանց կոչում էին կովկասյան թաթարներ»,- հավելեց նա:
Ա. Աշոտյանն, անդրադառնալով Բաքվի ջարդերին, նշեց, որ 20-րդ դարի սկզբին` 1905-1906 թվականներին, Բաքվի հայերը ստացան իրենց առաջին ահազանգը. Բաքվում տեղի ունեցավ հայերի ջարդ և կոտորած, որոնք կրկնվեցին նաև 1918 թվականին:
«Ղարաբաղյան շարժման սկզբնավորման հետ միասին նորից գլուխ բարձրացրեց հարևան պետությունը: 1988-1989 թվականներին Բաքվում իրականացվում էին հայերի հալածանքներ, իրավունքների ոտնահարում: 1990 թվականի հունվարի 13-19 Բաքվում տեղի ունեցավ մեծ ողբերգության` հայերի զարհուրելի ջարդ, որը հետո դատապարտվեց միջազգային հանրության կողմից, դրա մասին գրեցին մի շարք թերթեր: Այժ ժամանակ հրաշքով փրկված հայերի մի հատված գաղթեց Թուրքմենիա, մի հատվածը ուղևորվեց դեպի Ռուսաստան, իսկ մի հատված եկավ դեպի Հայաստան»,- ասաց նա` հավելելով, որ շատ կարևոր է, որպեսզի ճիշտ դասեր քաղվի այն ամենից, ինչ կատարվել է Բաքվում:
«Քանի որ այսօրվա սերնդի ուսերի վրա է մնալու մեր պետության և ժողովրդի ապագայի կերտումը: Յուրաքանչյուր հայ պետք է իմանա իր պատմությունը և կարողանա ճիշտ հետևություններ անել: Հետևություները երկուսն են`Ադրբեջանի ներսոմ ոչ մի հայ չի կարող իրեն լիարժեք և պաշտպանված քաղաքացի զգալ, և սա ևս մի առիթ է նշելու, որ Լեռնային Ղարաբաղը ժողովուրդը չի կարող ապրել Ադրբեջանի կազմում, իսկ երկրորդը`մեր խնդիրները, բացի մեզանից որևէ մեկը մեր փոխարեն չի լուծելու»,- ասաց նա:

Образование 18:03 18/01/2010
Министр образования и науки Армении провел открытый урок, посвященный армянским погромам 1990 года в Баку
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян провел сегодня в 11-ом классе старшей школы 198 Еревана открытый урок, посвященный армянским погромам в Баку 1990 года.
Министр сообщил ученикам, что поскольку 13 января исполнилось 20 лет со дня трагических событий в Баку, во всех 9-11 классах школ республики с 13 по 19 января проходят открытые уроки, посвященные памяти жертв этих событий.
Армен Ашотян рассказал ученикам, сколь большую роль играли армяне в жизни Баку. По его словам, в начале 19-го века Баку был маленьким провинциальным городом с малочисленным населением. Местные жители занимались рыболовством, но после того, как на Каспии нашли нефть, город стал развиваться быстрыми темпами.
“В этот период очень много армян, в основном, из Нагорного Карабаха и Сюника, направились в Баку, поскольку город быстро развивался, и там была потребность в рабочей силе. В начале 20-го века 55% нефтяной промышленности в Баку принадлежало армянам. Армяне контролировали две трети нефтяных заводов. Армяне построили нефтепровод Баку-Батуми. Роль армян была велика не только в экономике, но и в культуре, в ремеслах и во всех сферах городской жизни. Большую часть населения Баку составляли армяне и русские, были влиятельные еврейская и греческая общины, и только одну треть населения города составляли мусульмане, которых в то время называли кавказскими татарами”, - рассказал министр.
А.Ашотян сообщил, что уже в начале 20-го века армяне Баку получили первый сигнал. В 1905-1906 гг. В Баку была организована резня армян, которая повторилась также в 1918 году.
“С началом карабахского движения соседнее государство вновь подняло голову. В 1988-89гг. в Баку начались преследования армян. 13-19 января 1990 года в Баку произошла трагедия, ужасающая резня армян, которая после была осуждена международным сообществом, об этом написали в ряде газет. Часть спасшихся в то время чудом армян эмигрировала в Туркмению, другая направилась в Россию, а большая часть – в Армению”, - сказал он, добавив, что очень важно вынести правильный урок из тех событий, которые произошли в Баку, поскольку на плечи сегодняшнего поколения ляжет построение будущего нашего народа и государства.
“Каждый армянин должен знать свою историю, и должен уметь делать правильные выводы. Выводы следующие: во-первых, в Азербайджане ни один армянин не может чувствовать себя полноценным и защищенным гражданином, и это еще один повод, чтобы отметить, что народ НКР не может жить в составе Азербайджана, и, во-вторых, никто вместо нас не будет решать наши проблемы”, - резюмировал министр образования и науки Армении.