Աշխարհում 18:28 22/01/2010
Sidwell Friends School վաշինգտոնյան մասնավոր դպրոցի ուսուցիչներից մեկը մեղադրվել է երեխայի նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների համար և ազատվել է աշխատանքից: Այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը: Դպրոցում, որտեղ տեղի է ունեցել սկանդալը, ուսանում են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի երկու դուստրերը` Սաշան և Մալիան:
Կասկածյալ, 65-ամյա Ռոբերտ Պիտերսոնը (Robert Peterson), ով դասավանդում էր հասարակագիտություն 7-րդ և 8-րդ  դասարաններում, հեռացվել է աշխատանքից դեռ ուսումնական տարվա սկզբում, սակայն դա պարզվել է միայն հունվարի 14-ին:
Հետաքննության տվյալներով, Պիտերսոնը 2009 թ.-ին մի քանի անգամ դպրոցականներից մեկին` 15 տարեկան տղային, իրենց տուն է տարել, պոռնոգրաֆիա է ցույց տվել և դիպչել է «անպարկեշտ ձևով»:
Ինչպես հաղորդում է WJLA-TV ալիքը, Պիտերսոնն աշխատել է դպրոցում, որն ունի ուսանողական ավաններ Վաշինգտոնում և Բետեսդում` Մերիլենդ նահանգում, 1979 թ.-ից:
Բացի այդ` նա եղել է Մերիլենդի ծովի ափամերձ Քուին-Էննս շրջանի ամառային ճամբարի դպրոցի տնօրենը: Ինչպես հայտարարել է Պիտերսոնի իրավաբանը, իր պաշտպանյալը կտրականապես կհերքի մեղադրանքները:

В мире 16:59 22/01/2010
Один из учителей вашингтонской частной школы Sidwell Friends School обвинен в сексуальных домогательствах к ребенку и уволен с работы, передает агентство Associated Press. В школе, где произошел скандал, обучаются обе дочери президента США Барака Обамы - Саша и Малия.
Подозреваемый, 65-летний Роберт Питерсон (Robert Peterson), который преподавал обществознание в седьмых и восьмых классах Sidwell Friends, был отстранен от работы еще до начала учебного года, а уволили его, как выясняется, 14 января.
По данным следствия, Питерсон в 2009 году несколько раз приводил одного из школьников, которому в настоящее время 15 лет, к себе домой, демонстрировал ему порнографию и "прикасался к нему неподобающим образом".
Как передает канал WJLA-TV, Питерсон работал в школе, у которой есть кампусы в Вашингтоне и Бетесде, штат Мэриленд, с 1979 года. Кроме того, он был директором летнего лагеря школы на морском побережье Мэриленда в округе Куин-Эннс.
Как объявил адвокат Питерсона, его клиент будет категорически отрицать справедливость обвинений, и в его защиту готовы выступить "многие выдающиеся люди".