Տարածաշրջան 16:36 29/01/2010
Թուրքիայի կրթության նախարարությունը գրաքննության է ենթարկել այդ երկրի միջնակարգ դպրոցների աշխարհագրության դասագրքերը: Պատճառը բիբլական լեռ «Արարատի» անունն  է: Նշենք, որ լեռան պաշտոնական անվանումը Թուրքիայում Աղրը դաղ է:
Թուրքական «Ֆըրաթ» (Fırat) լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ` Թուրքիայի ազգայանական շրջանակները և իշխող «Արդարություն և զարգացում» (ԱԶԿ) կուսակցությունը «Արարատ» բառը մտցրել են Հայոց ցեղասպանության հետ առնչվող արգելված բառերի շարք: Միջնակարգ դպրոցների աշխարհագրության դասագրքերում Մասիս սարը նշված է եղել Արարատ, ինչն արթնացրել է ազգայնական շրջանակաների վրդովմունքը:
«Արարատ» բառը խորհրդանշում է Հայոց ցեղասպանությունը»,- պատճառաբանում են նրանք:
«Ազգայնական շարժում» կուսակցության պատգամավոր Հասան Չալըշը դասագրքերում Արարատ բառն «Աղրը դաղ»-ով փոխարինելու առաջարկ է ներկայացնրել երկրի խորհրդարան:
Չալըշը դիմել է նաև կրթության նախարարությանը` ասելով. «Հայոց ցեղասպանության խորհրդանիշի վերածված «Արարատ» բառը դուք օգտագործել եք «Աղրը Դաղ»-ի փոխարեն: Ինչպիսի° աշխատանքներ են տարվում այդ սղալն ուղղելու համար»:
Թուրքիայի կրթության նախարար Նիմեթ Չուբուքչուն էլ հայտնել է, որ գրքում տեղ գտած քարտեզի անորակության պատճառով այդ բառը հնարավոր չի եղել առանձնացնել և նոր հրատարակություններում, որոնք շուտով կբաժանվեն դպրոցներին, Արարատի փոխարեն արդեն նշված է Աղրը Դաղ:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ազգայնական շրջանակները պահանջում էին կրթության նախարարության միջամտությունը, որպեսզի «Google-Earth»-ի կողմից չօգտագործվի Արարատ բառը:

Общество 17:32 29/01/2010
Министерство образования Турции подвергло цензуре учебники географии средних школ Турции. Причиной этого стало библейское название горы Арарат, которая в Турции носит название Агыр Даг.
Как сообщает турецкое агентство Fırat, националистические круги Турции и правящая партия “Справедливость и развитие” включили слово “Арарат” в список запрещенных слов, связанных с Геноцидом армян. В учебниках географии средних школ Турции гора Масис фигурировала под своим библейским названием Арарат, что вызвало негодование националистических кругов Турции.
“Слово “Арарат” символизирует армянский Геноцид”, - поясняют они.
Депутат фракции “Справедливость и развитие” Гасан Чалыш внес в парламент предложение заменить название Арарат на Агыр Даг. Он обратился также в министерство образования Турция с запросом: “Вы использовали ставшее символом Геноцида армян слово “Арарат” вместо названия Агыр Даг. Какие приняты меры для исправления данной ошибки?”
Министр образования Турции Нимет Чубукчу в ответ на это заявил, что из-за плохого качества карты, помещенной в учебнике, невозможно было выделить название горы и поменять его, но в новом издании учебника, которое в скором времени поступит в школы, библейская гора уже носит турецкое название.
Напомним, что ранее националистические круги потребовали вмешательства министерства образования Турции, для того, чтобы Google-Earth также не использовала библейское название горы.