Սմարտֆոն` համակարգչի փոխարե՞ն
Ժամանակակից սմարտֆոններն իրենց հնարավորություններով արդեն ամբողջովին մոտեցել են սովորական համակարգիչներին: Դրանից ելնելով` Citrix Systems ընկերությունը առաջարկում է կատարել նոր որոշիչ քայլ` հրաժարվել դեսքթոփերից, դրանք փոխարինել սմարտֆոններով, որոնք առանց այդ էլ օգտագործողների մեծ մասն ունեն:
Վերջերս Citrix Systems-ը և Open Source Lab-ը ներկայացրին Nirvana Phone սմարտֆոնը, որով կարելի է աշխատել առանց համակարգային բլոկի: Տեխնոլոգիայի էությունն այն է, որ սմարտֆոնը կատարում է այսպես կոչված «նուրբ հաճախորդի» դեր, բջջային ինտերնետով միացնելով հեռավոր սերվեր օգտագործողին:
Նշենք, որ սմարտֆոնին միացած են լիարժեք չափերի մոնիտոր, ստեղնաշար, մկնիկ և գրասենյակային սեղանի մնացյալ սովորական պարագաներ, որոնք ապահովում են հարմարավետություն: Այս մասին տեղեկանում ենք Դնի.ռու-ից:

Экономика 12:59 04/02/2010
По мере развития функционала мобильных устройств, идея заменить мобильниками, например, ноутбуки, периодически всплывает в умах инноваторов. Вот и компании Open Kernel Labs (OK Labs) и Citrix Systems не избежали этого и придумали концепт устройства, получившего название Nirvana Phone.
Основная идея концепта – снабдить смартфон всеми необходимыми разъемами и функциями, чтобы, приехав, например, в командировку, пользователь смог бы без проблем подключить к мобильному аппарату имеющуюся на месте периферию – монитор, клавиатуру, мышь, проектор для презентаций.
Nirvana Phone сочетает в себе функции мобильного телефона, работу с облачными сетевыми сервисами и поддержку беспроводных соединений (3G, WiFi, Bluetooth).
По словам Стива Субара (Steve Subar), президента и исполнительного директора OK Labs, устройства, подобные Nirvana Phone, должны появиться на рынке в течение 12-18 месяцев. Но вот удастся ли им стать популярными.