Սմարտֆոն` համակարգչի փոխարե՞ն
Ժամանակակից սմարտֆոններն իրենց հնարավորություններով արդեն ամբողջովին մոտեցել են սովորական համակարգիչներին: Դրանից ելնելով` Citrix Systems ընկերությունը առաջարկում է կատարել նոր որոշիչ քայլ` հրաժարվել դեսքթոփերից, դրանք փոխարինել սմարտֆոններով, որոնք առանց այդ էլ օգտագործողների մեծ մասն ունեն:
Վերջերս Citrix Systems-ը և Open Source Lab-ը ներկայացրին Nirvana Phone սմարտֆոնը, որով կարելի է աշխատել առանց համակարգային բլոկի: Տեխնոլոգիայի էությունն այն է, որ սմարտֆոնը կատարում է այսպես կոչված «նուրբ հաճախորդի» դեր, բջջային ինտերնետով միացնելով հեռավոր սերվեր օգտագործողին:
Նշենք, որ սմարտֆոնին միացած են լիարժեք չափերի մոնիտոր, ստեղնաշար, մկնիկ և գրասենյակային սեղանի մնացյալ սովորական պարագաներ, որոնք ապահովում են հարմարավետություն: Այս մասին տեղեկանում ենք Դնի.ռու-ից:

Economy 13:38 04/02/2010
Citrix and Open Kernel Labs have unveiled their concept for a 'Nirvana Phone', a smartphone that would let people access their virtualised desktops from any location.
The reference design, announced by Citrix and OK Labs on Tuesday, combines the companies' mobile virtualisation technologies with wired and wireless connectivity to give handset manufacturers "a clear path to building handsets that meet the needs of IT organisations and mobile workers alike", Citrix community chief Chris Fleck said in a statement, according to foreign media.
The idea is to use the smartphone as a thin client, which would be able to dock with a full-sized display, keyboard and mouse. The user would then access their virtual desktop from a central server or blade in the datacentre, using their 3G connection, a Citrix Receiver client and OK Lab's OKL4 microkernel for embedded devices.
OK Labs chief executive Steve Subar suggested in the statement that the Nirvana Phone architecture will "provide groundbreaking capabilities without breaking IT budgets with exotic technology", adding a prediction that handsets using the technology will be on the market within 12 to 18 months.
Handsets using the Nirvana Phone architecture would not cost significantly more than other smartphones, as the technology involves only a "relatively simple extension to the hardware".
It would be possible to access virtual desktops through the handset without the use of peripherals, albeit constrained by a "real small screen" and input limitations. A smartphone using the Nirvana Phone architecture would most likely link up to the monitor via HDMI, and to the keyboard and mouse via some kind of USB connector.