Տարածաշրջան 10:03 06/02/2010
Թուրքական «Զաման» (Zaman) թերթի տեղեկացմամբ` անվտանգության համաժողովին մասնակցելու նպատակով Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում գտնվող Թուրքիայի արտգործնախարարը և Ադրբեջանի նախագահը հանդիպում են ունեցել: Հղում տալով անանուն դիվանագիտական աղբյուրներին` «Zaman»-ը հայտնում է, որ կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, կարծիքներ փոխանակել Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշման վերաբերյալ:
Դավութօղլուն վերահաստատել է Անկարայի դիրքորոշումն առ այն, ըստ որի, հայ-թուրքական սահմանը չի բացվի առանց ղարաբաղյան խնդրի լուծման:
Ալիևն անցած ամիս Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած եռակողմ հանդիպման մասին տեղեկություններ է հաղորդել Դավութօղլուին, ներկայացրել ղարաբաղյան խնդրի լուծմանն առնչվող վերջին զարգացումները: Դավութօղլուն էլ Ալիևին ներկայացրել է Անկարայի մտահոգությունները ՀՀ ՍԴ-ի որոշման կապակցությամբ և այդ թեմայով Միացյալ նահանգների պետքարտուղարի ու ՀՀ արտգործնախարարի հետ Լոնդոնում ունեցած քննարկումները:
Տեղեկացվում է, որ Ահմեթ Դավութօղլուն հանդիպել է նաև հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը միջնորդած Շվեյցարիայի արտգործնախարարի հետ, ինչպես նաև Իրանի արտգործնախարար Մանուչեհր Մոթաքիի և Բարաք Օբամայի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյմս Ջոնսի հետ:

Регион 13:05 06/02/2010
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в беседе с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Мюнхене в рамках конференции по вопросам безопасности еще раз подтвердил позицию Анкары по поводу того, что армяно-турецкая граница не будет открыта без решения карабахской проблемы. Об этом сообщает турецкая газета Zaman.
Согласно источнику, в ходе встречи стороны обменялись мнениями по поводу последних региональных развитий и по поводу решения Конституционного суда Армении.
Алиев представил Давутоглу сведения о состоявшейся в прошлом месяце встрече президентов Армении, Азербайджана и России в Сочи, и последние развития в ходе урегулирования карабахского конфликта. Давутоглу, в свою очередь, поделился с Алиевым опасениями Анкары по поводу решения КС Армении, и рассказал о том, как прошли обсуждения этой темы с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и госсекретарем США Хиллари Клинтон в Лондоне.
Источник сообщает, что А. Давутоглу встретился также с министром иностранных дел Швейцарии Мишлин Кальми Рей, которая является посредником в армяно-турецких переговорах, а также с министром иностранных дел Ирана Манучером Моттаки и с советником президента США по вопросам национальной безопасности Джеймсом Джонсом.