Տարածաշրջան 18:58 10/02/2010
Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս, այն Ադրբեջանին բռնակցվել է Սովետական Միության կուսակցական մարմնի որոշմամբ, ինչի հետ ղարաբաղցիները երբեք էլ չեն հաշտվել և առաջին իսկ հնարավորության դեպքում օրինական ճանապարհով դուրս են եկել ԽՍՀՄ-ի կազմից: Այս մասին այսօր «Չեթթըմ հաուս»-ում հավաքված հեղինակավոր փորձագետներին հիշեցրել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Իրականությունն այն է, որ Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս: Այն Ադրբեջանի կազմ է մտցվել Սովետական Միության կուսակցական մարմնի որոշմամբ, որի Կովկասյան բյուրոյի նիստը, քամահրելով Ազգերի լիգայի որոշումը և մերժելով ժողովրդական հանրաքվեն` որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների որոշման ժողովրդավարական մեխանիզմ, 1921 թվականին, Ստալինի անմիջական ճնշման ներքո, ընթացակարգային խախտումներով որոշում է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի բռնակցման մասին` այդ հայկական տարածքների վրա Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում ազգային ինքնավարություն կազմավորելու պայմանով: Այդպիսի լուծման հետ Ղարաբաղի բնակչությունն այդպես էլ չհաշտվեց խորհրդային ողջ ժամանակահատվածում: Չեմ ուզում կրկին անգամ հիշեցնել խորհրդային տարիներին Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով տարվող հայաթափման քաղաքականության մանրամասների և ղարաբաղցիների պարբերական ընվզումների մասին. դրանք քաջ հայտնի են բոլորին: Ուզում եմ միայն հիշեցնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը, ճիշտ այնպես, ինչպես 15 միութենական հանրապետությունները, Խորհրդային միության կազմից դուրս է եկել հենց խորհրդային օրենքների տառին, ինչպես նաև միջազգային բոլոր օրենքներին ու սկզբունքներին համապատասխան»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Տեղեկացնենք, որ հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմի մեջ էր մտցվել բոլշևիկյան Ռուսաստանին բռնակցելուց հետո` ՌՍԴ(բ)Կ Կովկասյան բյուրոյի որոշմամբ: Սակայն օգտվելով ԽՍՀՄ Սահմանադրության և միջազգային իրավունքի նորմերից` 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ին անցկացվում է ինքնավար մարզի կարգավիճակի հարցով հանրաքվե, որտեղ բնակչության 99.89 տոկոսը քվեարկում է անկախության օգտին: Այս փաստը ստիպում է Բաքվի իշխանություններին ագրեսիայի դիմել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ, որն ուղղեկցվում է խաղաղ բնակիչների սպանություններով և Ադրբեջանի ողջ տարածքում էթնիկ զտումներով ու զանգվածային տեղահանմամբ:

Politics 19:15 10/02/2010
Karabakh was never a part of independent Azerbaijan: it was annexed to Azerbaijan by a decision of the Soviet Union party body. The people of Karabakh never put up with this decision, and upon the first opportunity, seceded from the Soviet Union fully in line with the laws of the Soviet Union and the applicable international law, Armenian President Serzh Sargsyan said in his speech in the Chatham House of the British Royal Institute of International Affairs.
“The truth is that Karabakh was never a part of independent Azerbaijan. It was forced into Azerbaijan by a decision of the Soviet Union party authority, which, defiant of the League of Nations decision and the popular referendum as a means of determining the border between Armenia and Azerbaijan, decided in its Caucasus Bureau session in 1921, under Stalin’s direct pressure, and in violation of the procedure, to annex Mountainous Karabakh on the condition of forming a national autonomy on these Armenian territories within the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan. Throughout the Soviet period, the people of Karabakh never reconciled to this decision. I will not dwell upon details of Azerbaijan’s state-level policy of cleansing Karabakh from Armenians and the periodic uprising of the Karabakhis during the Soviet period, as I believe you all are well-aware of them. However, I would like to reiterate that the Autonomous Province of Mountainous Karabakh seceded from the Soviet Union fully in line with the Soviet laws and all the applicable principles and rules of international law, exactly as the 15 Soviet Republics did,” President Serzh Sargsyan said.
The problem has many sensitive and delicate aspects. I urge everyone to exercise utmost caution when making public statements on the problem of Mountainous Karabakh, to take into account all the dimensions, possible consequences, and the perceptions of the sides, and always to rely on the positions of the organizations that are familiar with the details of the problem and specialize in its peaceful resolution: in this case, it would be the OSCE. The problem can only be resolved in the context of the international law principles of the self-determination of nations, territorial integrity, and the non-use of force. All the stakeholders now realize this truth. Whenever one refers to the Mountainous Karabakh conflict, the notion of territorial integrity should not be emphatically underlined, especially that even if that notion is perceived to be the only one applying in the case of the Mountainous Karabakh conflict, it would not lead to its application in the form envisioned by Azerbaijan, President highlighted.