«… ֆրանսիական կինոյի լեգենդի մի մասը»`90, կանադահայ ռեժիսորը` 50
Ֆրանսահայ հայտնի ռեժիսոր Անրի Վեռնոյի 90 և կանադահայ հայտնի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի 50-ամյակներին նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն «Ոսկե Ծիրան-2010» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը:
Ինչպես ասաց նա, Հայաստան են գալու Անրի Վեռնոյի ընտանքի անդամները, այն դերասանները, որոնց նա է հայտնաբերել ու մտցրել կինոաշխարհ, անցկացվելու են նրան նվիրված երեկոներ, պատրաստվելու են գրքույքներ, ցուցադրվելու են նրա ֆիլմերից:
«Իսկ Ատոմ Էգոյանն անձամբ ինքը կգա Հայաստան: Կարծում եմ, որ մեզ մոտ նրա 50-ամյակը լավ կնշեն»,- ասաց Հ. Խաչատրյանը:
Անրի Վերնոյը (Աշոտ Մալաքյան) ծնվել է 1920թ. հոկտեմբերի 15-ին, Թուրքիայի Ռոդոսթո քաղաքում: 1924թ. Մալաքյանների ընտանիքը, Արևմտահայաստանի հարյուր հազարավոր հայերի ճակատագիրը կրկնելով, փախել է Հունաստան: Նրանք սկզբում կանգ են առնել Մարսելում, իսկ 1930թ. տեղափոխվել են Փարիզ:
Իսկ ինչո՞ւ է Անրի Վեռնոյ- Ինստիտուտն ավարտելուց հետո սկսել աշխատել «Լա Մարսելյեզ» թերթում: Երբ 1945-ին ավարտվել է Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմը, Աշոտ Մալաքյանին առաջարկել են հանդես գալ Հայկական հարցի վերաբերյալ հոդվածաշարով: Հոդվածները մեծ արձագանք են ունեցել: Դրանք ստորագրված են եղել Անրի Վերնոյ անվամբ: Այս մականունը նրա հետ մնացել է մինչև կյանքի վերջը:
Որպես ռեժիսոր նկարահանել է 42 գեղարվեստական կինոնկար, որանցից 27-ի սցենարիստն ինքն է եղել: Որպես դերասան նկարահանվել է 6 ֆիլմում: Եղել է 4 կինոնկարի պրոդյուսեր: Ֆրանսիայում պարգևատրվել է Պատվո լեգեոնի շքանշանով: Երկու անգամ ստացել է Ֆրանսիայի ազգային «Սեզար» կինոմրցանակը երկու անվանակարգերում` «Լավագույն ֆիլմ» և «Լավագույն սցենար» (1980) և կենդանության օրոք ունեցած նվաճումների համար (1996): 1954թ. ստացել է Լոկարնոյի փառատոնի Գլխավոր մրցանակը, իսկ 1956թ.` Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակը «Լավագույն ինքնատիպ սցենար» անվանակարգում:
Նրա ֆիլմերից առավել հայտնի են «Այդքան տարբեր ճակատագրեր»-ը (1954), «Մեղեդի նկուղից»-ը (1963), «Հազար միլիարդ դոլար»-ը (1964), «Սիցիլիական կլան»-ը (1969), «Եվ... ինչպես Իկարը» (1980): Հայ հանդիսատեսին լավ հայտնի է նրա «Մայրիկ» ֆիլմը (1991):
Անրի Վերնոյը մահացել է 2002թ. հունվարի 11-ին: Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակն ասել է. «Վերնոյը ֆրանսիական կինոյի լեգենդի մի մասն է»:
Ատոմ Էգոյանը ծնվել է 1960 թվականին, Կահիրեում: Երբ նա եղել է երեք տարեկան, ընտանիքը տեղափոխվել է Կանադա և բնակություն հաստատել Վիկտորիայում:
Նրա ֆիմերը ցուցադրվում են տարբեր փառատոներում ու արժանանում մրցանակների: Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմը (2002) մեծ աղմուկ է բարձրացրել սկզբում Կաննի, ապա` Մոսկվայի փառատոններում:

Culture 13:06 13/02/2010
Festive events on the 90th anniversary of the French-Armenian prominent filmmaker Henri Verneuil and the 50th anniversary of Canadian-Armenian outstanding film director Atom Egoyan are due to be held within the framework of ‘Golden Apricot” Yerevan International Film Festival, the director of the festival Harutyun Khachatryan said.
As he noted, the family members of Henri Verneuil and the actors he had unveiled and made a way for them to the world of cinema will arrive in Armenia. Yerevan will showcase his film, will host jubilee evenings.
“As to Atom Egoyan, he is due to arrive in Armenia in person. I think, his 50th anniversary will be well marked here,” H. Khachatryan said.
Henri Verneuil (Achod Malakian) was born on October 15, 1920 in the Turkish city of Rodosto. Like a hundred thousands of West Armenians, the Malakians fled to France in 1924 and settled in Marseille, they moved to Paris in 1930.
He made 42 feature films, and came as a script-writer for 27 of them. He performed in 6 films as an actor. He was nominated for Oscar for the Prize for Best Writing, Motion Picture Story for: Le mouton à cinq pattes (1954). In 1954 he won a prize at Locarno International Film Festival for Le mouton à cinq pattes. Another nomination includes a Golden Palm at the Cannes Film Festival in 1964. He also won César and Academy Award of the National Academy of Cinema, France for Mayrig in 1991.
Henry Verneuil died on 11 January 2002, Bagnolet, Seine-Saint-Denis, France. Former French President Jacques Chirac said: “Verneuil is a part of the legend of the French cinema.”
His filmography includes: Le Mouton à cinq pattes (The Sheep Has Five Legs), Cent mille dollars au soleil (1964) Mélodie en sous-sol (1963), Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969), Mayrig (Mother) (1992).
Atom Egoyan was born in 1960 in Cairo. As a three-year-old boy, his family moved to Canada and settled in Victoria.