Ցեղասպանությունը ժխտելու համար Շվեյցարիայում դատապարտված թուրքերի հարցը հայտնվել է մեջլիսի օրակարգում
Թուրքիայի ամենամեծ ընդդիմադիր խորհրդարանական ուժի` «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» Քըրքլարեից առաջադրված պատգամավոր Թանսել Բարըշը Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար Ցյուրիխի դատարանի կողմից պատասխանատվության ենթարկված երեք թուրքերի հարցը բերել է թուրքական մեջլիսի օրակարգ: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Սթար» թերթը:
Բարըշը նախ տեղեկացրել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար Շվեյացարիայում քրեորեն հետապնդվել են «Աշխատավորական կուսակցության» անդամ Ալի Մերջանը, Ցյուրիխի և Բեռնի քեմալիստական միությունների նախագահներ Էթհեմ Քայալը և Հասան Քեմալը:
ԱյնուհետևԹուրքիայի վարչապետից ցանկացել է պարզաբանում ստանալ, թե արդյոք թուրքական պետությունը փորձելու է տեր կանգնել շվեյցարական դատարանում դատապարտվող իր քաղաքացիներին, հանդես գալո՞ւ է որևէ պաշտոնական նախաձեռնությամբ:
Հիշեցնենք, որ երեք տարի առաջ քեմալիզմի քարոզչությամբ զբաղվող միությունների կազմակերպած ժողովի ժամանակ «Հայոց ցեղասպանության մասին պնդումները սուտ են» հայտարարությամբ հանդես եկած վերոնշյալ երեք թուրքերը Ցյուրիխի դատարանի կողմից դատապարտվեցին 4-6 ամսվա ազատազրկման, որը փոխարինվեց դրամական տուգանքով` 12.600 շվեյցարական ֆրանկ:
Դատապարտվածներից Էթհեմ Քայալը դատի ավարտից հետո ասել էր. «Մենք դառնացած ենք միայն այն բանից, որ Թուրքիան հիմա մեր կողքին չէ»:

Вопрос осужденных в Швейцарии турок, отрицавших Геноцид армян, внесен на повестку межлиса
Депутат самой большой оппозиционной силы турецкого парламента – Народно-республиканской партии Тансел Бариш вынес вопрос осужденных в Швейцарии за отрицание Геноцид армян турок на повестку межлиса, сообщает турецкая газета Star.
Оппозиционный депутат пожелал получить от премьер-министра Турции разъяснения по поводу того, попытается ли турецкое государство встать на защиту осужденных в Швейцарии своих граждан.
Напомним, что Цюрихский суд вынес 9 февраля вердикт по делу отрицавших Геноцид армян председателей двух турецких кемалистских союзов Этхема Кайала и Гасана Кемала, приговорив каждого к 4 –м, а представитель Рабочей партии Али Мерджан получил 6 месяцев лишения свободы. Мера наказания была заменена штрафом, который составил в общей сложности 12.6 тысяч швейцарских франков.
Турецкие националисты выразили недовольство тем, что турецкие власти оставили их беззащитными перед швейцарским судом. В частности, Этхем Кайал сказал: «Нам очень обидно, что сейчас Турции нет рядом с нами».
Напомним также, что в Бельгии и Швейцарии отрицание Геноцида армян считается уголовно-наказуемым преступлением, за которое грозит от штрафа в размере 45 тысяч евро до 1 года лишения свободы.