Ընտրվեց Սամվել Նիկոյանը
Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (Պոլիտեխնիկ) Խորհրդի այսօրվա նիստի ժամանակ փակ գաղտնի քվեարկությամբ Խորհրդի նախագահ է ընտրվել Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Սամվել Պարգևի Նիկոյանը:
Հիշեցնենք, որ մինչ այժմ համալսարանի Խորհուրդը նախագահել է ՀՀ Վարչապետի խորհրդական, պետական և հասարակական ականավոր գործիչ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՀՊՃՀ պատվավոր դոկտոր Ֆադեյ Տաճատի Սարգսյանը, ով կնքեց իր մահկանացուն հունվարի 10-ին:
«Կարծում եմ, որ իր նախագահության ժամանակաընթացքում` որպես իսկական պոլիտեխնիկցի, իր գործունեությունը կծավալի այնպես, ինչպես և կերտել է իր ինժեներական կենսագրությունը` կարճ ժամանակում դառնալով Երևանի փորձարարական-մեքենաշինական գործարանի գլխավոր ճարտարագետի տեղակալ»,- Նիկոյանի մասին այսպես խոսեց ՀՊՃՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Ոստանիկ Մարուխյանը:
Հասարակության հետ կապերի և տեղեկատվության բաժնից հիշեցնում են, որ Սամվել Նիկոյանը ծնվել է 1958թ.: 1982թ. ավարտել է Երևանի Կ.Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, 1987թ.` ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանի հայկական մասնաճյուղը:
1982-1990թթ. աշխատել է Երևանի հիդրոապարատների գործարանում ինժեներ-կոնստրուկտոր, այնուհետև ավագ ինժեներ, բաժնի պետ, արտադրության պետի տեղակալ, ապա` արտադրամասի պետ: Արցախյան ազատամարտի տարիներին զբաղվել է զենք-զինամթերքի արտադրմամբ եւ առաքմամբ:
2003-2007թթ.` եղել է ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: 2009թ. մայիսի 18-ին ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ: 2005թ. պարգևատրվել է Պաշտպանության նախարարության «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով, իսկ 2006թ.` ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
Բուհի Խորհուրդը ձևավորվում է ՀՀ Կառավարության սահմանված կարգով` համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի, ուսանողության, հիմնադրի և պետական կառավարման լիազոր մարմնի ներկայացուցիչներից: Համալսարանի խորհրդի անդամների թիվը 32 է, այդ թվում նաև` ուսանողները (թվով` 8` Խորհրդի կազմի 25%-ը):

Образование 18:59 16/02/2010
Вице-спикер парламента избран председателем совета Государственного инженерного университета Армении
Председателем совета Государственного инженерного (политехнического) университета Армении в ходе закрытого тайного голосования избран вице-спикер парламента Самвел Никоян.
Напомним, что до этого председателем совета являлся советник премьер-министра Армении, бывший президент Национальной академии Армении Фадей Саркисян, который скончался 10 января этого года.
Самвел Никоян родился 13 февраля 1958 г. в селе Сарнахбюр. В 1982г. окончил Ереванский политехнический институт им К. Маркса, 1987г. - Армянское отделение Университета марксизма-ленинизма при ЦК КПСС. Инженер-механик.
1982-1990гг. - инженер-конструктор, старший инженер, начальник отдела, заместитель начальника производства, начальник цеха на Ереванском гидроаппаратном заводе.
В 1995г. заместитель главного инженера Ереванского опытно-машиностроительного завода. 1995-1998гг. - заведующий отделом Торгово-промышленной палаты Армении.
1998-2003гг. - заместитель директора ГЗАО “Аймамул”.
Член РПА. Член Постоянной комиссии по внешним сношениям НС. Член Временной комиссии по изучению эффективности использования займов, кредитов, грантов и гуманитарной помощи, полученных от иностранных государств и международных организаций. Член армянской делегации в Парламентской Ассамблее ОБСЕ.
12 мая 2007 года избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от РПА. Член Совета РПА. 18 мая 2009 года избран заместителем председателя НС РА.