Մամեդյարովի անձնական ցանկությունները բանակցային գործընթացի հետ չեն առնչվում
«Կարևորն այն չէ, թե ով և ինչպես է տեսնում, այլ` թե ով է որոշում: Իսկ այս հարցը որոշում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը»,- երեկ հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն` արձագանքելով հարցին, թե ինչպես է մեկնաբանում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությանը, որ «ինքը ԼՂ ապագա կարգավիճակը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում»:
Ըստ որում, եթե Էլմար Մամեդյարովը ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի վերաբերյալ խոսում է իր անձնական ցանկությունների շրջանակներում («ես տեսնում եմ», «մենք կարծում ենք», «չենք ընդունի» և այլն), ապա նրա հայ կոլեգան հայտարարություն է անում` հիմք ընդունելով բանակցային գործընթացի վերաբերյալ կոնկրետ փաստաթուղթ:
Նախարար Նալբանդյանը բավականին դիպուկ նկատել է, որ ԼՂ կարգավիճակը պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, ինչի մասին հնարավորինս հստակ ասված է Մադրիդյան փաստաթղթի` այս տարվա հուլիսին հրապարակված տեքստում: Իսկ այնտեղ բառացի ասված է. «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի սահմանում` իրավական պարտադիր հետևանքով կամարտահայտության միջոցով»:
Փաստորեն Էլմար Մամեդյարովը ցույց է տալիս, որ ինքը կամ չի տիրապետում բանակցությունների սեղանին եղած առաջարկների բովանդակությանը, կամ էլ տիրապետում է և այդ կերպ մերժում է դրանք: Երկու դեպքում էլ հայկական կողմի արձագանքը մեկն է և արտահայտված է Էդվարդ Նալբանդյանի երեկվա հայտարարության մեջ.
«Եթե Ադրբեջանը դեմ է արտահայտվում այս հիմնարար մոտեցմանը, ապա, փաստորեն խոչընդոտում է կարգավորման գործընթացը: Խոչընդոտում է կարգավորումը նաև դեմ արտահայտվելով բանակցություններին Ղարաբաղի մասնակցությանը, որովհետև առանց Ղարաբաղի ուղղակի մասնակցության անհնար է առաջ մղել կարգավորումը»:
Փաստորեն Ադրբեջանն արտգործնախարարի մակարդակով փորձում է վիժեցնել բանակցային գործընթացը: Բայց նուրբ է գործում: Ղազախստանցի պաշտոնակցի հետ ասուլիսում Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր.
«Այն նորացված սկզբունքները, որոնք ներկայացված են որպես Մադրիդյան փաստաթղթի նորացված տարբերակ, Ադրբեջանի համար ընդհանուր առմամբ քննարկելի են: Այո, այնտեղ կան որոշ տարրեր, որոնք մեզ այնքան էլ ընդունելի չեն: Բայց ընդհանուր առմամբ, փաստաթղթին` Ադրբեջանը հավանություն տալիս է»:
Հիմնախնդրի նրբություններին անծանոթ մարդիկ, բնականաբար, այս հայտարարությունն ընկալեցին, որպես կառուցողական քայլ և հայացքն ուղղեցին Երևանին` ակնկալելով համարժեք արձագանք: Էլմար Մամեդյարովի հաշվարկն այն էր, որ Երևանը չի արձագանքելու, և դրանից հետո հնարավոր կլինի գործընթացի վիժեցման պատասխանատվությունը գցել հայկական կողմի վրա: Քարոզչական առումով ադրբեջանական իշխանությունների այս քայլը գուցեև որոշակի հաջողություններ ունենա, բայց քաղաքական տեսանկյունից այդ հայտարարության արժեքը զրո է:
Բանն այն է, որ դեռևս 2009 թվականի հուլիսի 11-ին (այսինքն համանախագահ երկրների նախագահների Աքվիլյան հայտարարությունից և Մադրիդյան փաստաթղթի հրապարակումից մեկ օր անց) Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգի հետ համատեղ ասուլիսում ողջունել էր նախագահների հայտարարությունն ու պատրաստակամություն էր հայտնել շարունակել քննարկել միջնորդների ներկայացրած առաջարկները: Ըստ էության, հայկական կողմն միջնորդների ներկայացրած փաստաթղթի նկատմամբ դրական վերաբերմունքն արտահայտել է Էլմար Մամեդյարովից կես տարի առաջ: Հենց այս իրողությունն էլ հուշում է, որ Մամեդյարովի շոուն քաղաքական տեսանկյունից իմաստազուրկ է:
Ի դեպ, երեկվա հայտարարությամբ Էդվարդ Նալբանդյանն ի վերջո որոշ հստակեցումներ մտցրեց երկու կարևորագույն հարցերում:
«Ինչ վերաբերում է հակամարտության հետևանքների վերացմանը, ապա հարկավոր է նկատի ունենալ, որ պիտի լուծվեն նաև Մարտակերտի, Մարտունու և Շահումյանի շրջանների Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների և այդ շրջաններ փախստականների վերադարձի հարցերը»,- նշեց նախարար Նալբանդյանը, ապա հավելեց.
«Եվ իհարկե, հակամարտության հետևանքների վերացման հարցը պետք է լուծվի հակամարտության պատճառների հետ զուգահեռ: Այս բոլոր հարցերը պետք է լուծել բանակցությունների միջոցով, փոխհամաձայնության հիման վրա և խաղաղ ճանապարհով»:
Դիտարկումներից առաջինը` կապված ԼՂՀ տարածքի բռնագրավված շրջանների և փախստականների խնդիրների հետ, բավականին երկար ժամանակ արծարծվել էր, սակայն այդպես էլ պաշտոնական հայտարարության տեսք չէր ստացել: Ըստ այդմ, կարելի է ենթադրել, որ նշված խնդիրները ևս առանձին էլեմենտի ձևով ներառվում են բանակցային գործընթացի օրակարգ: Սա անշուշտ ողջունելի է:
Ինչ վերաբերում է երկրորդ դիտարկմանն, ըստ որի` հակամարտության պատճառների ու հետևանքների հարցերը պետք է լուծվեն զուգահեռ, ապա այստեղ որոշ մեկնաբանություն պետք է: Բանն այն է, որ բանակցային ողջ գործընթացում ադրբեջանական կողմը ձգտել է հակամարտության կոնտեքստից դուրս բերել և առանձին լուծում տալ հետևանքների վերացման հարցին, իսկ պատճառների լուծումը թողնել ապագային (հնարավորության դեպքում` անորոշ ժամկետով): Այս մարտավարությունը մեկ բառով կոչվում է փուլային լուծում: Նախարար Նալբանդյանի հայտարարությունը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ հայկական կողմը լուծման այդ տարբերակին ի սկզբանե հավանություն տալ չի կարող:
Ըստ էության, ազդակը հետևյալն է. բոլոր խնդիրների ու հարցերի` հնարավոր բոլոր մանրամասներով լուծումները պետք է արտացոլվեն մեկ փաթեթում: Բնականաբար, խոսքը համաձայնության մասին է, իսկ համաձայնությունները կյանքի կոչվել կարող են նաև քայլ առ քայլ: Այլ տարբերակ գոյություն չունի:

Comments 18:00 17/02/2010
“The important thing is who makes final decision and not who thinks and how thinks. And this issue should be defined by Karabakh people,” Armenia’s Foreign Minister Edward Nalbandyan declared yesterday commenting on Azerbaijan’s FM Elmar Mammediarov’s statement that “he sees the future status of Nagorno-Karabakh in the frames of Azerbaijan.”
It’s worth mentioning that if Elmar Mammediarov speaks about Karabakh conflict resolution taking into account his wishes (I see…, we think…, we won’t accept…), his Armenian counterpart makes statements based on the definite document negotiated by the sides.
Minister Nalbandyan was to the point stating that Karabakh people should decide, which, by the way, is precisely written in Madrid document published in July. The paper defines: “Future determination of the final legal status of Nagorno-Karabakh through a legally binding expression of will.”
In fact Elmar Mammediarov shows either he isn’t well informed about the content of the discussed paper orelse he is quite aware of it and he denies it. In both cases Armenian disposition is the same and is expressed in Edward Nalbandyan’s yesterday’s statement.
“If Azerbaijan is against this fundamental approach, it means, they lay a kind of obstacle to the negotiations. They lay obstacles and are against Karabakh participation to the negotiations, as without the direct participation of Karabakh it’s impossible to reach any advancement.”
In fact Azerbaijan tries to abort the negotiating process having its FM on the top of it. But they are mild also. In a news conference with Kazakh counterpart Elmar Mammediarov announced: “Those updated principles which are published as updated version of Madrid document are discussable for Azerbaijan. Yes, there are some points which are unacceptable for us. But generally speaking Azerbaijan likes the document.”
Those who are unaware of the delicate parts of the conflict, may think that the Azerbaijan’s official made a constructive statement and they may wait for a similar response from Yerevan. Elmar Mammediarov thought Yerevan would keep silence which would put the responsibility of aborting the negotiations on Armenia. Politically Azerbaijani official’s statement costs nothing.
The thing is that yet in July 11, 2009 Armenian FM Edward Nalbandyan in a joint news conference with US Deputy State Secretary James Steinberg hailed the presidents’ statement and expressed readiness to continue discussions over mediators’ recommendations. Hence, Armenian side hailed the document longer ago than Azerbaijani side. This is evidence to the fact that Mammediarov’s show is meaningless regarding its political point.
Note that Edward Nalbandyan made yesterday some clarifications in two basic points. “Regarding the resolution of the conflict aftermath, the question of occupied regions by Azerbaijan – Martakert, Martuni and Shahumyan, must be settled, as well as the question of immigrants’ return,” stated the Minister adding: “And of course, the resolution of the conflict aftermaths should be resolved parallel to the conflict reasons. All these issues should be resolved through negotiations based on mutual agreement and peace.”
One of the Minister’s observations – the issue of the occupied regions has been talked longer before but no official statement was made ever. Hence, we could conclude that those issues as if separate elements are also included in the negotiations. This should be surely hailed.
Regarding the second observation, which states that the conflict reasons and aftermaths should be settled parallel, some commentaries certainly should be made.   Azerbaijani side has been trying hard during all the negotiating process to give separate solution to the issue of conflict aftermaths, leaving its motivation to the future. This strategy is called a stage by stage resolution. Minister Nalbandyan’s statement underscored that Armenian side can’t give agreement to such kind of resolution.
To conclude, the message says all the problems and questions are highly recommended to be included in one single package. Of course, we’re talking about agreements and those agreements may come into force stage by stage. There is no alternative way out.