Մամեդյարովի անձնական ցանկությունները բանակցային գործընթացի հետ չեն առնչվում
«Կարևորն այն չէ, թե ով և ինչպես է տեսնում, այլ` թե ով է որոշում: Իսկ այս հարցը որոշում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը»,- երեկ հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն` արձագանքելով հարցին, թե ինչպես է մեկնաբանում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությանը, որ «ինքը ԼՂ ապագա կարգավիճակը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում»:
Ըստ որում, եթե Էլմար Մամեդյարովը ղարաբաղյան հակամարտության գործընթացի վերաբերյալ խոսում է իր անձնական ցանկությունների շրջանակներում («ես տեսնում եմ», «մենք կարծում ենք», «չենք ընդունի» և այլն), ապա նրա հայ կոլեգան հայտարարություն է անում` հիմք ընդունելով բանակցային գործընթացի վերաբերյալ կոնկրետ փաստաթուղթ:
Նախարար Նալբանդյանը բավականին դիպուկ նկատել է, որ ԼՂ կարգավիճակը պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, ինչի մասին հնարավորինս հստակ ասված է Մադրիդյան փաստաթղթի` այս տարվա հուլիսին հրապարակված տեքստում: Իսկ այնտեղ բառացի ասված է. «Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի սահմանում` իրավական պարտադիր հետևանքով կամարտահայտության միջոցով»:
Փաստորեն Էլմար Մամեդյարովը ցույց է տալիս, որ ինքը կամ չի տիրապետում բանակցությունների սեղանին եղած առաջարկների բովանդակությանը, կամ էլ տիրապետում է և այդ կերպ մերժում է դրանք: Երկու դեպքում էլ հայկական կողմի արձագանքը մեկն է և արտահայտված է Էդվարդ Նալբանդյանի երեկվա հայտարարության մեջ.
«Եթե Ադրբեջանը դեմ է արտահայտվում այս հիմնարար մոտեցմանը, ապա, փաստորեն խոչընդոտում է կարգավորման գործընթացը: Խոչընդոտում է կարգավորումը նաև դեմ արտահայտվելով բանակցություններին Ղարաբաղի մասնակցությանը, որովհետև առանց Ղարաբաղի ուղղակի մասնակցության անհնար է առաջ մղել կարգավորումը»:
Փաստորեն Ադրբեջանն արտգործնախարարի մակարդակով փորձում է վիժեցնել բանակցային գործընթացը: Բայց նուրբ է գործում: Ղազախստանցի պաշտոնակցի հետ ասուլիսում Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր.
«Այն նորացված սկզբունքները, որոնք ներկայացված են որպես Մադրիդյան փաստաթղթի նորացված տարբերակ, Ադրբեջանի համար ընդհանուր առմամբ քննարկելի են: Այո, այնտեղ կան որոշ տարրեր, որոնք մեզ այնքան էլ ընդունելի չեն: Բայց ընդհանուր առմամբ, փաստաթղթին` Ադրբեջանը հավանություն տալիս է»:
Հիմնախնդրի նրբություններին անծանոթ մարդիկ, բնականաբար, այս հայտարարությունն ընկալեցին, որպես կառուցողական քայլ և հայացքն ուղղեցին Երևանին` ակնկալելով համարժեք արձագանք: Էլմար Մամեդյարովի հաշվարկն այն էր, որ Երևանը չի արձագանքելու, և դրանից հետո հնարավոր կլինի գործընթացի վիժեցման պատասխանատվությունը գցել հայկական կողմի վրա: Քարոզչական առումով ադրբեջանական իշխանությունների այս քայլը գուցեև որոշակի հաջողություններ ունենա, բայց քաղաքական տեսանկյունից այդ հայտարարության արժեքը զրո է:
Բանն այն է, որ դեռևս 2009 թվականի հուլիսի 11-ին (այսինքն համանախագահ երկրների նախագահների Աքվիլյան հայտարարությունից և Մադրիդյան փաստաթղթի հրապարակումից մեկ օր անց) Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգի հետ համատեղ ասուլիսում ողջունել էր նախագահների հայտարարությունն ու պատրաստակամություն էր հայտնել շարունակել քննարկել միջնորդների ներկայացրած առաջարկները: Ըստ էության, հայկական կողմն միջնորդների ներկայացրած փաստաթղթի նկատմամբ դրական վերաբերմունքն արտահայտել է Էլմար Մամեդյարովից կես տարի առաջ: Հենց այս իրողությունն էլ հուշում է, որ Մամեդյարովի շոուն քաղաքական տեսանկյունից իմաստազուրկ է:
Ի դեպ, երեկվա հայտարարությամբ Էդվարդ Նալբանդյանն ի վերջո որոշ հստակեցումներ մտցրեց երկու կարևորագույն հարցերում:
«Ինչ վերաբերում է հակամարտության հետևանքների վերացմանը, ապա հարկավոր է նկատի ունենալ, որ պիտի լուծվեն նաև Մարտակերտի, Մարտունու և Շահումյանի շրջանների Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքների և այդ շրջաններ փախստականների վերադարձի հարցերը»,- նշեց նախարար Նալբանդյանը, ապա հավելեց.
«Եվ իհարկե, հակամարտության հետևանքների վերացման հարցը պետք է լուծվի հակամարտության պատճառների հետ զուգահեռ: Այս բոլոր հարցերը պետք է լուծել բանակցությունների միջոցով, փոխհամաձայնության հիման վրա և խաղաղ ճանապարհով»:
Դիտարկումներից առաջինը` կապված ԼՂՀ տարածքի բռնագրավված շրջանների և փախստականների խնդիրների հետ, բավականին երկար ժամանակ արծարծվել էր, սակայն այդպես էլ պաշտոնական հայտարարության տեսք չէր ստացել: Ըստ այդմ, կարելի է ենթադրել, որ նշված խնդիրները ևս առանձին էլեմենտի ձևով ներառվում են բանակցային գործընթացի օրակարգ: Սա անշուշտ ողջունելի է:
Ինչ վերաբերում է երկրորդ դիտարկմանն, ըստ որի` հակամարտության պատճառների ու հետևանքների հարցերը պետք է լուծվեն զուգահեռ, ապա այստեղ որոշ մեկնաբանություն պետք է: Բանն այն է, որ բանակցային ողջ գործընթացում ադրբեջանական կողմը ձգտել է հակամարտության կոնտեքստից դուրս բերել և առանձին լուծում տալ հետևանքների վերացման հարցին, իսկ պատճառների լուծումը թողնել ապագային (հնարավորության դեպքում` անորոշ ժամկետով): Այս մարտավարությունը մեկ բառով կոչվում է փուլային լուծում: Նախարար Նալբանդյանի հայտարարությունը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ հայկական կողմը լուծման այդ տարբերակին ի սկզբանե հավանություն տալ չի կարող:
Ըստ էության, ազդակը հետևյալն է. բոլոր խնդիրների ու հարցերի` հնարավոր բոլոր մանրամասներով լուծումները պետք է արտացոլվեն մեկ փաթեթում: Բնականաբար, խոսքը համաձայնության մասին է, իսկ համաձայնությունները կյանքի կոչվել կարող են նաև քայլ առ քայլ: Այլ տարբերակ գոյություն չունի:

Комментарии 19:01 17/02/2010
“Неважно, кто и как видит, а важно, кто решает. А этот вопрос решает народ Нагорного Карабаха”, - заявил вчера министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ответ на вопрос о том, как он комментирует заявление министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедьярова, сделанное в ходе визита в Баку действующего председателя ОБСЕ Каната Саудабаева. Напомним, что министр иностранных дел Азербайджана заявил: “я вижу будущий статус Нагорного Карабах в составе Азербайджана”.
Причем, если Эльмар Мамедьяров по поводу процесса урегулирования карабахского конфликта высказывается в рамках своих личных желаний (“я вижу”, “мы думаем”, “мы не примем” и т.д.), то его армянский коллега делает заявление, беря за основу конкретный документ о переговорном процессе.
Министр Налбандян довольно точно заметил, что статус НКР должен определить народ Нагорного Карабаха, о чем было довольно четко сказано в обнародованном в июле этого года тексте мадридских принципов. А там дословно сказано: “Решение окончательного правового статуса Нагорного Карабаха путем волеизъявления, имеющим обязательные правовые последствия”.
Эльмар Мамедьяров тем самым демонстрирует, что он либо не владеет содержанием находящихся на столе переговоров предложений, либо владеет, и, таким образом их отрицает. В обоих случаях реакция армянской стороны одна, и она выражена во вчерашнем заявлении Эдварда Налбандяна.
“Если Азербайджан высказывается против этого основополагающего подхода, то, фактически, препятствует процессу урегулирования. Он также препятствует урегулированию, высказываясь против участия Карабаха в переговорах, потому что без прямого участия Карабаха невозможно продвинуть этот процесс”, - сказал Э. Налбандян.
Фактически, Азербайджан на уровне министра иностранных дел пытается провалить переговорный процесс. Но действует при этом тонко. Во время совместной пресс-конференции с казахстанским коллегой Эльмар Мамедьяров заявил:
«Те обновленные принципы, которые представлены в качестве обновленного мадридского документа, Азербайджаном в целом принимаются к рассмотрению. Да, есть там определенные элементы, которые нас не вполне устраивают. Но, в целом, документ, то есть, вариант поэтапного урегулирования конфликта Азербайджан одобряет”.
Люди, не знакомые с тонкостями проблемы, естественно, восприняли данное заявление как конструктивный шаг и направили взгляд в сторону Еревана, ожидая адекватной реакции. Эльмар Мамедъяров рассчитывал на то, что Ереван не отреагирует, и после этого можно будет свалить ответственность за провал процесса на армянскую сторону. В плане пропаганды данный шаг азербайджанских властей, может, и будет иметь определенные успехи, но с политической точки зрения этому заявлению грош цена.
Дело в том, что еще 11 июля 2009 года (то есть, через день после заявления президентов стран-сопредседателей ОБСЕ в Аквиле и обнародования мадридского документа) министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции с заместителем госсекретаря США Джеймсом Стейнбергом приветствовал заявление президентов и выразил готовность продолжить обсуждение предложений посредников. По сути, армянская сторона выразила положительное отношение к представленному посредниками документу на пол года раньше Эльмара Мамедъярова. Именно это обстоятельство подсказывает, что шоу Мамедъярова с политической точки зрения лишено смысла.
Кстати, вчерашним заявлением Эдвард Налбандян, в конце концов, внес определенные уточнения в два важнейших вопроса. “Что касается ликвидации последствий конфликта, то надо иметь в виду, что должны быть решены также вопросы оккупированных Азербайджаном территорий Мартакертского, Мартунинского и Шаумянского районов и возвращения беженцев в эти районы”, - сказал министр Налбандян и добавил: “И кончено, вопрос ликвидации последствий конфликта должен решаться параллельно с ликвидацией причин конфликта. Все эти вопросы должны быть решены посредством переговоров, на основе взаимопонимания и мирным путем”.
Первое из наблюдений, связанное с оккупированными районами территории НКР и с проблемами беженцев, долгое время затрагивалось, но до сих пор не было сформулировано в виде официального заявления. Исходя из этого, можно предположить, что вышеназванные проблемы также включены в повестку переговоров в виде отдельных элементов. Это, кончено, можно приветствовать.
Что касается второго наблюдения, согласно которому вопросы последствий и причин конфликта должны решаться параллельно, то оно нуждается в комментариях. Дело в том, что в ходе всего переговорного процесса азербайджанская сторона стремилась вывести вопрос ликвидации последствий из контекста конфликта и дать ему отдельное решение, а ликвидацию причин оставить на будущее (по возможности, отодвинуть на неопределенный срок). Эта тактика одним словом называется поэтапным решением. Заявление министра Эдварда Налбандяна еще раз свидетельствует о том, что армянская сторона изначально не может одобрить этот вариант решения.
По сути, сигнал заключается в следующем: решения всех вопросов и проблем со всеми возможными подробностями должны быть отражены в одном пакете. Естественно, речь идет о соглашении, а соглашение может быть реализовано и пошагово. Другого варианта быть не может.