Ձերբակալված թուրք զինվորականների հարցաքննությունը սկսվել է
«Balyoz» (Մեծ մուրճ) անվամբ ռազմապետական հեղաշրջման մեղադրանքով ձերբակալված բարձրաստիճան թուրք զինվորականների հարցաքննությունը տեղի է ունեցել նախօրեին: Հիշեցնենք, որ նշված ծրագրի պատրաստմանը մասնակցելու մեղադրանքով Թուրքիայի 9 նահանգներից ձերբակալվել է 49 զինվորական: Նրանցից 17-ը պաշտոնաթող գեներալներ են, 4-ը` ծառայության մեջ գտնվող ծովակալները, մնացածը` տարբեր զինվորական կոչումներ ունեցող թուրքական բանակի սպաներ:
Թուրքական «Վաթան» (Vatan) թերթի տեղեկացմամբ` հարցաքնվածներից 13-ի գործերն ուղարկվել են դատարան, վեց զինվորական ազատ է արձակվել, իսկ Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի ծովակալ Ջեմ Գյուրդենիզի և գեներալ մայոր Ազիզ Չաքմաքի և 5 պաշտոնաթող զինվորականների նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:
Տեղեկացվում է, որ հարցաքննության ժամանակ ձերբակալված զինվորականները հիմնականում չեն պատասխանել հարցերին և օգտվել են լռելու իրենց իրավունքից:
Աղբյուրի հաղորդմամբ` հարցաքննության ընթացքում հնչել են այսպիսի հարցեր.
- Ի՞նչ նպատակով էիք պատրաստել «Balyoz» ծրագիրը:
- Այդ ծրագիրը կազմելու հրահանգն ումի՞ց եք ստացել:
- Ո՞մ հետ եք պատրաստել այդ ծրագիրը:
- Հասցրե՞լ եք որոշ բաներ իրականացնել այդ ծրագրից:
- Ե՞րբ էիք նախատեսել կյանքի կոչել այդ ծրագիրը:
Հիշեցնենք, որ «Balyoz» ծրագրով նախատեսվել էր Թուրքիայում պայթեցնել մզկիթ, ռմբահարել մի քանի թուրքական մարտական ինքնաթիռ, իրականացնել աղմկահարույց սպանություններ, ստեղծվելիք քաոսային իրավիճակը ծառայեցնել հեղաշրջմանը` նպատակ ունենալով իշխանությունից հեռացնել Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն ու զարգացում» կուսակցությանը:

В Турции допрошены военные, подозреваемые в причастности к операции Balyoz
Накануне в Турции допрошены высокопоставленные военные, арестованные по подозрению в участии в операции Balyoz с целью совершения военного переворота.
Как сообщает турецкая газета Vatan, дела тринадцати допрошенных направлены в суд, шесть военных отпущены, в отношении адмирала Джема Гюрдениза, генерал-майора Азиза Чакмака и еще пяти офицеров в отставке в качестве меры пресечения избран арест.
Источник сообщает, что в ходе допроса арестованные, в основном, отказались отвечать на вопросы, и воспользовались своим правом на молчание.
В ходе допроса подозреваемым были заданы следующие вопросы:
- С какой целью планировалась операция Balyoz?
- От кого вы получили приказ разработать данную операцию?
- С кем вы планировали данную операцию?
- Успели ли вы реализовать что-либо из запланированных акций?
- Когда вы планировали реализовать операцию?
Напомним, что по обвинению в участии в подготовке операции Balyoz в 9 провинциях Турции арестовано 49 военных. Из них 17 – генералы в отставке, 4 – адмиралы на службе, остальные – офицеры турецкой армии разных чинов.
Напомним, что в рамках операции планировалось взорвать мечети, подвергнуть бомбардировке несколько военных самолетов, осуществить громкие убийства и использовать создавшийся хаос для осуществления переворота с целью отстранить от власти возглавляемую Эрдоганом партию “Справедливость и развитие”.