Քաղաքական 14:52 27/02/2010
«Մենք պետք է ցույց տանք, թե ինչ է կատարվել իրականում: Ես ունեմ շատ նյութեր, ֆիլմերի սցենարներ: Այդ ամենը պետք է ներկայացնենք, որպեսզի աշխարհն իմանա ճշմարտությունը, ոչ թե այն, ինչ ադրբեջանցիներն են թելադրում»,- լրագրողնրին ասաց արձակագիր, «Շուշի» հիմնադրամի ղեկավար Բակուր Կարապետյանը:
Նա լրագրողներին ներկայացրեց մի քանի գիրք, որտեղ նկարագրում է սումգայիթյան ջարդերը, ղարաբաղյան պատերազմը: «Ունեմ շատ արխիվային նյութեր, սակայն պետք են հովանավոր, որ կարողանամ հրատարակել դրանք»,- ասաց նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե սումգայիթյան ջարդերից անցել է 22 տարի, ի՞նչ է փոխվել Ադրբեջանի վարած քաղաքականության մեջ, Բ. Կարապետյանն ասաց, որ եթե առիթ լինի, նորից կանեն այն, ինչ արել են, ոչ մի փոփոխություն չկա. «1991 թվականին Խոջալուն նրանք արեցին, որպեսզի խլացնեն Սումգայթի երևույթը»,- նշեց բանախոսը:

Society 15:35 27/02/2010
“We must show what actually happened. I have lots of materials and film scripts. All these should be presented for the world to know the truth and not what the Azerbaijani say,” the head of “Shoushi” foundation Bakur Karapetyan told reporters today.
He presented the reporters a number of books telling about Sumgayit pogroms, Karabakh war. “I have lots of archive materials but I need a sponsor to publish them,” he said.
Referring to what has changed over Azerbaijan’s policy during 22 years since Sumgayit pogroms, B. Karapetyan said: once provided an opportunity, they will do again what they did, nothing has changed.