Քաղաքական 14:52 27/02/2010
«Մենք պետք է ցույց տանք, թե ինչ է կատարվել իրականում: Ես ունեմ շատ նյութեր, ֆիլմերի սցենարներ: Այդ ամենը պետք է ներկայացնենք, որպեսզի աշխարհն իմանա ճշմարտությունը, ոչ թե այն, ինչ ադրբեջանցիներն են թելադրում»,- լրագրողնրին ասաց արձակագիր, «Շուշի» հիմնադրամի ղեկավար Բակուր Կարապետյանը:
Նա լրագրողներին ներկայացրեց մի քանի գիրք, որտեղ նկարագրում է սումգայիթյան ջարդերը, ղարաբաղյան պատերազմը: «Ունեմ շատ արխիվային նյութեր, սակայն պետք են հովանավոր, որ կարողանամ հրատարակել դրանք»,- ասաց նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե սումգայիթյան ջարդերից անցել է 22 տարի, ի՞նչ է փոխվել Ադրբեջանի վարած քաղաքականության մեջ, Բ. Կարապետյանն ասաց, որ եթե առիթ լինի, նորից կանեն այն, ինչ արել են, ոչ մի փոփոխություն չկա. «1991 թվականին Խոջալուն նրանք արեցին, որպեսզի խլացնեն Սումգայթի երևույթը»,- նշեց բանախոսը:

Глава фонда «Шуши»: Мир должен знать правду, а не то, что диктуют азербайджанцы
Мы должны показать, что произошло на самом деле, заявил сегодня в беседе с журналистами прозаик, руководитель фонда “Шуши” Бакур Карапетян.
“У меня очень много материалов, сценариев фильмов. Мы все это должны представить миру, чтобы все знали правду, а не то, что диктуют азербайджанцы”, - сказал он.
Он представил журналистам несколько книг, в которых описываются сумгаитские события, карабахская война. “У меня есть много архивных материалов, но нужны спонсоры, чтобы я смог их опубликовать.
Отвечая на вопрос о том, что изменилось в политике Азербайджана за 22 года, прошедших после погромов в Сумгаите, Б. Карапетян заметил, что если будет повод, они снова сделают то же, что сделали, нет никакого изменения. “В 1991 году они сами организовали Ходжалу, чтобы затмить события в Сумгаите”, - сказал он.