Էրդողանն ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին սպառնում է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի տապալումով
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում մարտի 4-ին քվեարկության դրվելիք Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը կանխելու համար Անկարան արդեն անցել է ծրագրված գործողությունների իրականացմանը:
«Սաբահ» (Sabah) թերթի տեղեկացմամբ` ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նորանշանակ դեսպան Նամըք Թանը սկսել է հանդիպել հրեական ազդեցիկ լոբբիստական ուժերի հետ: Թուրքական կողմը Ցեղասպանության բանաձևի դեմ պայքարում աջակցություն է ակնկալում մասնավորապես «Ամերիկայի հրեական կոմիտեից» (AJC), «Ամերիկայի իսրայելական հասարակական կոմիտեից» (AIPAC) և «Զրպարտությունների և հերքումների դեմ պայքարի միությունից» (ADL):
Բանաձևի ընդունումը կանխելու համար Կոնգրեսի հետ բանակցությունների մեջ են մտնելու թուրքական մեջլիսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը գլխավորող Մուրաթ Մերջանի, ապա նաև թուրք-ամերիկյան բարեկամության խմբակցության պատվիրակությունները: Բացի այդ էլ, ապրիլի 14-ին միջուկային անվտանգության գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով ծրագրված է Թուրքիայի վարչապետ Թայիփ Էրդողանի այցը Վաշինգտոն, որտեղ էլ, հանդիպելով Օբամայի հետ, նա կքննարկի հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացը:
Բարեփոխումների ընթացքին հետևող Եվրամիության խմբի ժողովին մասնակցած Էրդողանը մարտի 4-ին քվեարկվելիք Հայոց ցեղասպանության բանաձևի առնչությամբ ասել է հետևյալը.
«Մեր շփումները, իհարկե, շարունակվում են: Կարգավորման գործընթացի մեկնարկը եղել է Շվեյցարիայից: Այդ գործընթացի ավարտով չեն սահմանափակվելու մեր ունեցած բարի մտադրությունները: Բայց եթե մարտի 4-ին սխալ քայլ կատարվի, եթե ապրիլի 24-ին սխալ քայլ կատարվի, ապա այդ գործընթացը կտապալվի: Դա սխալ քայլ կլինի: Հետևաբար կարծում եմ, որ Կոնգրեսի անդամները հաշվի կառնեն այդ զգայուն հարցը»:

Region 13:06 01/03/2010
Ankara has launched the implementation of planned actions to prevent the approval of the Armenian Genocide Resolution, H.Res.252 on a vote scheduled for March 4 by the US House Foreign Affairs Committee.
According to Sabah, Turkey’s new-appointed Ambassador Namik Tan had a meeting with the Jewish lobby. The Turkish party expects support over anti-resolution struggle particularly from the American Jewish community (AJC), “American Israel Public Affairs Committee” (AIPAC), and “Anti-Defamation League” (ADL).
The delegation chaired by the Chairman of the Foreign Affairs Committee of Turkey’s Grand National Assembly Murat Mercan is due to hold talks with the Congress over preventing the approval of the Armenian Genocide Resolution. Moreover, Turkish PM Recep Tayyip Erdogan is due to attend the nuclear security summit in Washington April 14, where he will meet with Obama to raise Armenian-Turkish rapprochement process.
“Our contacts, surely, continue. The normalization process was launched in Switzerland. Our kind intentions will not be limited by reaching the end of the process. But if a wrong move is taken March 4 or April 24, the process will fail. I think, the congressmen will take the sensitive issue into account,” Erdogan said at an EU group meeting.