Տարածաշրջան 16:37 04/03/2010
Ընթացիկ տարվա հունվար ամսին բրիտանական խորհրդարանի Համայնքների պալատում առաջին անգամ քննարկված «Ցեղասպանության հիշատակի օր» անվամբ օրինագծի երկրորդ քննարկումը կազմակերպվելու է ապրիլի 30-ին հրավիրվելիք նիստի ժամանակ: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անկա» (Anka) լրատվական գործակալությունը:
Ագլիայում իշխող «Աշխատավորական կուսակցության» պատգամավոր Էնդրյու Դիսմորի հեղինակած օրինագիծը հունվարի 6-ին ներկայացվել էր Համայնքների պալատ: Պալատից ստացված տեղեկության համաձայն` ապրիլի 30-ին հրավիրվելիք երկրորդ նիստի ժամանակ նշված օրինագծի վերաբերյալ դարձյալ քննարկում է ծավալվելու:
Ընդ որում` խորհրդարանական այդ քննարկման ժամանակ ելույթի հնարավորություն են ունենալու ոչ միայն կառավարության և ընդդիմության խոսնակները, այլ նաև Պալատի մյուս անդամները:
Նշենք, որ այդ օրինագիծն օրենքի վերածվելու համար անհրաժեշտ է, որ դա ընդունվի նաև Լորդերի պալատում, այնուհետև արժանանա թագուհու հավանությանը:

Политика 17:09 04/03/2010
Второе чтение законопроекта о “Дне памяти геноцида” в Палате общин Великобритании пройдет 30 апреля. В первом чтении документ был рассмотрен в январе этого года, сообщает турецкое агентство Anka.
Законопроект депутата правящей в Великобритании Лейбористской партии Эндрю Дисмора 6 января был представлен в Палату общин Великобритании. Согласно полученной из палаты информации, в ходе планируемого 30 апреля второго заседания вновь будет обсужден данный законопроект.
Во время парламентских обсуждений могут выступить не только члены правительства и оппозиции, но и другие члены Палаты.
Отметим, что для того, чтобы этот документ стал законом, он должен быть принят в Палате лордов, а затем одобрен королевой Великобритании.