Անկարայում ԱՄՆ-ի դեսպանը կանչվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն
Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպան Ջեյմս Ջեֆրին կանչվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն: Այս մասին տեղեկացնող «Hurriyet» թերթը, նշում է, որ Ջեֆրին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ընդունած բանաձևի առնչությամբ ասել է. «Մենք դեմ ենք հանձնաժողովում քվեարկված բանաձևին»:
Աղբյուրի համաձայն` ամերկացի դեսպանը Թուրքիայի արտգործնախարարության ներկայացուցիչների կողմից բանաձևի հետ կապված որոշ նախազգուշացումներ է ստացել:
Ջեֆրիին «մեսիջներ» են հղվել այն մասին, որ բանաձևի ընդունման փաստը վնասակար ազդեցություն է ունենալու թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների և հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի վրա:
Նշենք, որ Թուրքիան ավանդաբար հերքում է 20-րդ դարի սկզբին շուրջ 1.5 մլն հայերի զանգվածային ոչնչացման մեղադրանքները և խիստ հիվանդագին է արձագանքում այդ հարցում Արևմուտքի քննադատությանը: Հայոց ցեղասպանության փաստը շատ պետությունների կողմից է ճանաչվել: Առաջինը դա արել է Ուրուգվայը 1965-ին, ապա նրա օրինակին հետևել են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Նիդերլանդները, Գերմանիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան և ԱՄՆ 42 նահանգներ: Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Посла США в Турции вызвали на ковер
Мы против резолюции по Геноциду армян, принятой в Комиссии по внешним отношениям Палаты представителей США, заявил посол США в Турции Джеймс Джеффри, которого вызвали в МИД Турции. Об этом сообщает турецкая газета Hurriyet.
Согласно источнику, американский посол получил определенные предупреждения со стороны представителей МИД Турции.
Джеффри были направлены “мессиджи” о том, что факт принятия резолюции негативно повлияет на турецко-американские отношения и на процесс нормализации армяно-турецких отношений.
Турция традиционно отвергает обвинения в массовом истреблении около 1,5 миллиона армян в начале 20 века и крайне болезненно реагирует на критику со стороны Запада в этом вопросе. Факт геноцида армянского народа признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай, примеру которого последовали Россия, Франция, Италия, Нидерланды, Германия, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина и 42 штата США. Геноцид армян признали также Ватикан, Европарламент и Всемирный совет церквей.