Քաղաքական 17:18 05/03/2010
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը քվեարկությամբ հաստատեց Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 252 բանաձևը: Այս իրադարձությունը ևս մեկ անգամ առիթ դարձավ, որպեսզի համաշխարհային մամուլը,  ամենաազդեցիկ գործակալությունները, հեռուստաընկերություններն ու պարբերականները, անդրադառնան Հայոց ցեղասպանության խնդրին:
Մինչ դրանցից առանձին նմուշներ ու մեջբերումներ ներկայացնելը, նկատենք, որ նախորդիվ ևս Հայոց ցեղասպանության թեման չի շրջանցվել աշխարհի ազդեցիկ լրատվամիջոցների ուշադրությունից: Սակայն նախկինում դրա համար ինֆորմացիոն առիթ էին ծառայում միայն Մեծ եղեռնի հիշատակի օրը` ապրիլի 24-ին տեղի ունեցող իրադարձությունները, ինչն ըստ էության պայմանավորված էր բուն պատմական փաստին անդրադառնալու դրդապատճառով: Իսկ ահա նախրոդ տարվանից սկսած աշխարհի ուշադրությունը խնդրին սևեռվում է հիմնականում մեկ այլ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի պատճառով: Այսօր արդեն կարելի է վստահաբար պնդել, որ Երևանի նախաձեռնությամբ մեկնարկած քաղաքական այդ գործընթացը մեծ նպաստ է բերել ամբողջ աշխարհում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իրազեկման, տեղեկատվության տրամադրման հարցում: Ոչ ոք չի կարող ժխտել, որ թե 2009 թվականի ապրիլին թե նույն թվականի հոկտեմբերին հայ-թուրքական հարաբերությունների էության, Հայոց ցեղասպանության իրողության, Անկարայի ժխտողականության վերաբերյալ համաշխարհային մամուլի անդրադարձները (նախորդ տարվա ապրիլին ու հոկտեմբերին նշված խնդիրների շուրջ հրապարակումներ են պատրաստել 1500-ական լրատվամիջոցներ) մեծ մասամբ պայմանավորված էին հենց ընթացիկ պրոցեսով:
Դատելով ամենայնից` «ճանապարհային քարտեզի» հրապարակումից և հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից հետո ԱՄՆ Կոնգրեսի որոշումը վերջին մեկ տարվա ընթացքում արդեն երրորդ փաստն է, որը Հայոց ցեղասպանության խնդրին զանգվածաբար անդրադառնալու առիթ է դառնում: Իհարկե, դժվար է` առանց լուրջ հետազոտությունների խոսել այդ անդրադարձերի ազդեցության մասին, սակայն առանց դրա էլ կարելի է պնդել, որ տեղեկատվական-իրազեկման առումով վերջին մեկ տարում հսկայական ձեռքբերումներ են գրանցվել և այդ ամենն առաջին հերթին հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի արդյունքում:
Այժմ անդրադառնանք վերջին մեկ օրվա ընթացքում աշխարհում Հայոց ցեղասպանության թեմայի շուրջ եղած անդրադարձերից մի քանիսին:
Փաստն առաջինը տարածողներից մեկը «The Associated Press» գործակալությունն էր: «Պալատի հանձնաժողովը հաստատեց Հայոց ցեղասպանության բանաձևը» վերնագրով հաղորդագրությամբ գործակալությունը տեղեկացրեց Կոնգրեսում կայացած քվեարկության արդյունքների մասին: Այս լուրին «Ասոշիեյթեդ փրեսը» կցել էր նաև այն հաղորդագրությունը, որով տեղեկացվում էր վերջին պահին Օբամայի վարչակազմի ճնշումների և հանձնաժողովի նախագահ Հովարդ Բերմանի սկզբունքայնության մասին: Առանձին լուրով գործակալությունը տեղեկացրել է նաև Թուրքիայի` դեսպանին ետ կանչելու որոշման մասին:
Ամերիկյան «The Hill» պարբերականը «Ցեղասպանության բանաձևը Պալատի հանձնաժողովի ընդունումից հետո Թուրքիան հետ է կանչել իր դեսպանին» վերնագրով հրապարակման մեջ ներկայացնում է Կոնգրեսի հանձնաժողովի քննարկումների ընթացքը, քվեարկության արդյունքներն ու նշում. «Բանաձևը Օսմանյան կայսրությունում 1,5 միլիոն հայերի սպանությունը որակում է ցեղասպանություն»: Թերթը նաև մեջբերում է Հովարդ Բերմանի դիտարկումը. «Ինչ որ պահի բոլոր երկրները պետք է հաշվի նստեն սեփական անցյալի հետ, ինչն էլ պահանջում ենք մենք Թուրքիայից»:
«The Guardian»-ը «Հայոց ցեղասպանության ընդունումը Թուրքիան անարդար է համարում» հոդվածում անդրադառնում է Կոնգրեսի քննարկումներին, քվեարկությանն ու թուրքական կողմի սպառնալիքներին և մեջբերում է ՀՀ ԱԳՆ Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերը. «Սա կարևոր քայլ է մարդկության դեմ հանցագործությունները կանխելու գործում»:
«Al jazeera» համաարաբական հեռուստաընկերությունն իր` «Թուրքիան դատապարտում է Ցեղասպանության հարցով ԱՄՆ-ի քվեարկությունը» ռեպորտաժում ևս պատմում է Կոնգրեսում կայացած քննարկումների մասին` ներկայացնելով Հովարդ Բերմանի անկեղծ դիտարկումն, ով ընդունում է, որ Թուրքիան տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի կարևոր ու հավատարիմ դաշնակիցն է, բայց «ոչինչ չի արդարացնում Թուրքիային, որպեսզի նա աչք փակի Հայոց ցեղասպանության իրողության վրա»:
Քանի որ մամուլի միջոցների անդրադարձերը գրեթե կրկնվում են` ներկայացնելով Կոնգրեսի քննարկումների առանձին դրվագներ, պաշտոնական Անկարայի հնչեցրած սպառնալիքներն ու դրանց էֆեկտի բացակայությունը, ընթերցողին առաջարկում ենք մի քանի հղումներ, որոնք կօգնեն ծանոթանալ թեմայի վերաբերյալ աշխարհում եղած անդրադարձներին:
The Financial Times
«ԱՄՆ-ում քվեարկությունից հետո Թուրքիան հետ է կանչել դեսպանին»
«Ցեղասպանության հարցով քվեարկությունը փորձություն է ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերությունների համար»
«Քվեարկությունը տապալեց Թուրքիայի հարցում Օբամայի ռազմավարությունը»
CNN
« Ցեղասպանության հարցով հանձնաժողովի քվեարկությունից հետո Թուրքիան ետ է կանչել ԱՄՆ-ում իր դեսպանին»
Ksee 24 News
«Տեղի հայ առաջնորդներն արձագանքում են Ցեղասպանության բանաձևի ընդունմանը»
The Examiner
«Թուրքիան նախազգուշացնում է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները խզելու մասին»
The World News
«Ցեղասպանության հարցի քննարկումից հետո Թուրքիան հետ է կանչել իր դեսպանին»
USA News
«Հայոց ցեղասպանության բանաձևի քվեարկության հարցով Թուրքիան զգուշացնում է ԱՄՆ-ին»
National Public Radio
«Ցեղասպանության հարցով քվեարկությունը նյարդայնացնում է Թուրքիային»
The Wall Street Journal
The Bostonm Globe
«Ցեղասպանության քվեարկությունը ցասում է առաջացրել»
The Washington Post
The Daily Mail
«ԱՄՆ-ի քվեարկությունը և հայերի կոտորածները ցեղասպանությունը որակելը նյարդայնացրել են Թուրքիային»
The Jerusalem Post
«Թուրքիան օգնության համար չդիմեց Իսրայելին»
Bussiness Week
«Ի պատասխան Ցեղասպանության հարցով հանձնաժողովի քվեարկությանը` Թուրքիան ետ է կանչում ԱՄՆ-ում դեսպանին»
The Los Angeles Times
«Պալատի հանձնաժողովը չնչին առավելությամբ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը»
BBC
«Գլուխ գլխի. արդյո՞ք հայերի ջարդերը ցեղասպանություն էին»
The Times
«Հայոց ցեղասպանության քվերակությունից հետո Թուրքիան ետ է կանչում ԱՄՆ-ում դեսպանին»
USA Today
The New York Times
«Պալատի հանձնաժողովը պնդում է` հայերի կոտորածը ցեղասպանություն է»
Xinhua
«ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության բանաձևի քվեարկության արդյունքում Թուրքիան Կովկասում կայունության ռիսկեր է տեսնում»
The Times of India
The Miami Herald
«Պալատի հանձնաժողովը հաստատեց Հայոց ցեղասպանության բանաձևը»
Fox News
«Օբամայի վարչակազմը Կոնգրեսին հորդորում է հայոց ցեղասպանության բանաձևի հարցում սպասել»
Reuters
«ԱՄՆ-ի հայոց ցեղասպանության քվեարկությունը նյարդայնացնում է Թուրքիային»
«Ցեղասպանության օրենքի պտճառով Թուրքիան ԱՄՆ-ից հետէ կանչում դեսպանին»
Financial Channel
«Հայերը ողջունում են թուրքերի իրականացրած ցեղասպանությունը ճանաչող ԱՄՆ բանաձևը»
RTÉ Ireland's National Television and Radio Broadcaster
«Ցեղասպանության պատճառով Թուրքիան ԱՄՆ-ից ետ է կանչում իր դեսպանին»
«Թուրքիան ձգտում է բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»
Համաշխարհային մամուլի անդրադարձերն այսքանով չեն սահամանափակվում, ընդհանուր առմամբ Հայոց ցեղասպանության թեմային անցնող 24 ժամում աշխարհում հրապարակվել է մոտ 5000 լուր, որոնցում գրեթե նույնությամբ կրկնվում է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովը պատմական իրողությունը ճանաչել է ցեղասպանություն, որին ի պատասխան Թուրքիան հետ է կանչել այդ երկրում իր դեսպանին` սպառնալով խզել հարաբերությունները:

Политика 19:29 05/03/2010
Комиссия по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США 4 марта большинством голосов приняла резолюцию 252 о Геноциде армян. Это событие в очередной раз стало поводом, чтобы мировая пресса, самые влиятельные агентства, телеканалы и газеты заговорили о Геноциде армян.
До того, как представить подборку цитат из мировой прессы, заметим, что и ранее тема Геноцида армян не была обойдена вниманием влиятельных мировых СМИ. Но прежде информационным поводом для публикаций являлся только день памяти Геноцида – 24 апреля. Но, начиная с прошлого года, внимание мировой общественности привлечено к данной проблеме уже по причине другого процесса – нормализации армяно-турецких отношений.
Сегодня уже можно с уверенностью утверждать, что начавшийся по инициативе Еревана этот политический процесс внес большой вклад в дело уведомления, предоставления информации о Геноциде армян. Никто не может отрицать, что как в апреле, так и в октябре 2009 года публикации мировой прессы о сути армяно-турецких отношений, о реалиях Геноцида армян, о политике отрицания Турции были по большей части обусловлены именно текущим процессом.
Исходя из всего этого, после опубликования “дорожной карты” и подписания армяно-турецких протоколов, решение комиссии по внешним отношениям Палаты представителей Конгресса США – это уже третий факт, который становится поводом для того, чтобы мировые СМИ затронули тему Геноцида армян. Конечно, сложно без серьезного анализа говорить о влиянии этих публикаций, но и без этого можно утверждать, что в информационном плане за последний год зафиксированы грандиозные достижения, и все это, в первую очередь, в результате процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Рассмотрим некоторые из публикаций на тему армянского Геноцида за минувшие сутки.
Одно из первых сообщило о принятии резолюции в комиссии по внешним отношениям агентство The Associated Press.
В сообщении под названием “Комиссия палаты утвердила резолюцию по Геноциду армян” AP проинформировало о результатах голосования в Конгрессе. К данному сообщению агентство приложило также информацию об оказанном давлении администрации Обамы в последний момент и о принципиальности председателя комиссии Ховарда Бермана. Отдельным сообщением агентство проинформировало также об отзыве турецкого посла из США.
Американское издание The Hill в публикации под названием “После принятия комиссией Палаты резолюции по Геноциду армян Турция отозвала своего посла” представляет процесс и результаты голосования и отмечает: “Резолюция квалифицирует убийство 1.5 миллиона армян в Османской Турции как геноцид”. Газета цитирует также слова Ховарда Бермана: “В какой-то момент все страны должны смириться со своим прошлым, что мы и требуем от Турции”.
Газета The Guardian в статье под названием “Признание Геноцида армян Турция считает несправедливым” касается обсуждения и голосования резолюции в комиссии Палаты представителей Конгресса, а также угроз, звучащих с турецкой стороны, и цитирует слова министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна: “Это важный шаг в деле предотвращения преступлений против человечества”.
Арабская телекомпания Al Jazeera в репортаже под названием “Турция осуждает голосование в США по вопросу Геноцида армян” также рассказывает об обсуждении в комиссии, представив искреннее замечание Ховарда Бермана, который принимает, что Турция является важным и преданным союзником США в регионе, но “ничто не оправдывает Турцию для того, чтобы она закрывала глаза на факт геноцида”.
Поскольку публикации СМИ практически повторяются, представляя отдельные эпизоды обсуждения и голосования в комиссии Конгресса, угрозы Анкары и отсутствие эффекта от них, мы представляем читателю несколько ссылок, которые помогут ознакомиться с публикациями в мировых СМИ по данной теме.
The Financial Times
“После голосования в США Турция отозвала своего посла”
“Голосование по вопросу Геноцида является испытанием для отношений США - Турция”
“Голосование провалило стратегию Обамы в вопросе Турции”
CNN
“После голосования комиссии по вопросу геноцида Турция отзывает своего посла в США”
Ksee 24 News
“Лидеры местной армянской общины отзываются на принятие резолюции по геноциду”
The Examiner
“Турция предупреждает о разрыве отношений с США”
The World News
“После обсуждения вопроса Геноцида Турция отозвала своего посла”
USA News
“В связи с голосованием по резолюции по геноциду армян Турция предупреждает США”
National Public Radio
“Голосование по вопросу геноцида раздражает Турцию”
The Wall Street Journal
The Bostonm Globe
“Голосование по Геноциду вызвало гнев”
The Washington Post
The Daily Mail
“Голосование в США и квалификация резни армян как геноцида разгневало Турцию”
The Jerusalem Post
“Турция не обратилась за помощью к Израилю”
Business Week
“В ответ на голосование по вопросу геноцида Турция отзывает своего посла в США”
The Los Angeles Times
“Комиссия Палаты с минимальным превосходством признала Геноцид армян”
BBC
“Были ли погромы армян геноцидом?”
The Times
“После голосования по Геноциду армян Турция отзывает своего посла в США”
USA Today
The New York Times
“Комиссия Палаты утверждает: истребление армян – это геноцид”
Xinhua
“В результате голосования резолюции по Геноциду армян Турция видит на Кавказе угрозу стабильности”
The Times of India
“После голосования по вопросу о Геноциде армян Турция отзывает своего посла в США”
The Miami Herald
“Комиссия Палаты утвердила резолюцию по Геноциду армян”
Fox News
“Администрация Обамы призывает Конгресс подождать в вопросе принятия резолюции по Геноциду армян”
Reuters
“Голосование по вопросу Геноцида армян в США раздражает Турцию”
“По причине закона о Геноциде Турция отзывает из США своего посла”
Financial Channel
“Армяне приветствуют резолюцию США о признании Геноцида армян в Турции”
RTÉ Ireland's National Television and Radio Broadcaster
“Из-за Геноцида Турция отзывает из США своего посла”
“Турция стремится улучшить отношения с Арменией”
Публикации в мировых СМИ этим не ограничиваются. В общем и целом за прошедшие сутки по теме Геноцида армян во всем мире было около 5000 сообщений, в которых практически в одинаковых формулировках повторяется, что Комиссия Палаты представителей США признала исторические события 1915 года как геноцид, и в ответ на это Турция отозвала своего посла в Америке, пригрозив порвать с ней отношения.