Տնտեսություն 10:37 09/03/2010
«Թուրքական ավիաուղիներ» (THY) ընկերության և «Boeing» ավիաարտադրական հսկայի միջև կնքվելիք ինքնաթիռների գնման պայմանագիրը վտանգվել էր, երբ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի օրակարգում էր հայտնվել Հայոց ցեղասպանության բանաձևը:
Օրինագիծն ընդունվեց, և հակառակ բոլոր սպառնալիքների, այդուամենայնիվ, թուրք-ամերիկյան ռազմաառևտրային համագործակցությունը չվնասվեց: Այսպես` թուրքական «Վաթան» (Vatan) օրաթերթը տեղեկացնում է, որ թուրքերը չեղյալ չեն հայտարարել ամերիկյան «Boeing»-ին պատվիրած 20 ինքնաթիռների գնման պայմանագիրը: Նշում է, որ պայմանագրի ընդհանուր արժողությունը կազմում է 1.6 մլրդ դոլար: Պատվիրված ինքնաթիռները նախատեսված է թուրքական կողմին` պատվիրատուին, հանձնել մինչև 2012 թվականը:

Экономика 11:16 09/03/2010
Турция не аннулировала договор о покупке 20 самолетов американской авиакомпании Boeing, сообщает газета Vatan.
Напомним, что ранее турецкая сторона заявила о том, что возможное принятие резолюции по Геноциду армян в комитете по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США может поставить под удар договор между “Турецкими авиалиниями” и корпорацией Boeing. В письме, адресованном комитету по иностранным делам Палаты представителей Конгресса, руководители ряда компаний, в том числе Boeing и Lockheed, отметили, что принятие резолюции ухудшит отношения с Турцией и может привести к потере рабочих мест.
Законопроект был принят в комитете по иностранным делам, тем не менее, несмотря на все угрозы, турецко-американское военно-торговое сотрудничество от этого не пострадало. Газета отмечает, что турки не аннулировали договор о покупке 20 самолетов корпорации Boeing, и общая сумма договора составила $1.6 млрд. Заказанные самолеты будут поставлены в Турцию до 2012 года.