Աբդուլլահ Գյուլն անձնական վիրավորանք է հասցրել Ցեղասպանության բանաձևն ընդունած շվեդ խորհրդարանականներին
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը մի խումբ գործարարների հետ հանդիպելուց հետո պատասխանել է լրագրողների հարցերին: Այն հարցին, թե ինչպես է մեկնաբանում Շվեդիայի խորհրդարանի կողմից մեկ քվեի առավելությամբ ընդունված Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման փաստը, Գյուլը պատասխանել է.
«Մենք շատ լավ գիտենք, թե ինչպես են ընդունվում նման որոշումները: Դրանք անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորումներ են մեր հանդեպ»:
Ընդգծելով այն հանգամանքը, որ այդ քվեարկությունն իրականացրածները կամ այդ որոշումն ընդունողները պատմաբաններ չեն, Թուրքիայի նախագահը նշել է.
«Ամերիկայի Կոնգրեսի վերաբերյալ ասածներս կուզեմ այստեղ ևս կրկնել: Եթե հարցնեք 3 բառ նրանք չեն կարող ասել: Հիմնականում շատ փոքր մոտիվացիաներով գործող անձիք են: Պատմության հանդեպ նրանց արածները, հարգանքի բացակայության տեսանկյունից, մտահոգիչ են»:
Նշենք, որ Թուրքիան ավանդաբար հերքում է 20-րդ դարի սկզբին շուրջ 1.5 մլն հայերի զանգվածային ոչնչացման մեղադրանքները և խիստ հիվանդագին է արձագանքում այդ հարցում Արևմուտքի քննադատությանը: Հայոց ցեղասպանության փաստը շատ պետությունների կողմից է ճանաչվել: Առաջինը դա արել է Ուրուգվայը 1965-ին, ապա նրա օրինակին հետևել են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իտալիան, Նիդերլանդները, Գերմանիան, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան և ԱՄՆ 42 նահանգներ, Շվեդիան,: Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Политика 12:37 12/03/2010
Мы очень хорошо знаем, как принимаются подобные решения, это проявление неуважительного отношения к нам, заявил в беседе с журналистами президент Турции Абдулла Гюль, отвечая на вопросы журналистов о принятой накануне в парламенте Швеции резолюции, осуждающей Геноцид армян, ассирийцев и греков в Османской империи.
Подчеркнув еще раз, что участники голосования, принявшие подобное решение, не являются историкам, президент Турции отметил: “Я хочу повторить сказанное мною по поводу Конгресса США. Если спросите, они и трех слов не смогут сказать. В основном, это люди, руководствующиеся очень мелкими мотивациями. То, что они делают с историей, вызывает беспокойство с точки зрения отсутствия уважения.
Турция традиционно отвергает обвинения в массовом истреблении около 1,5 миллиона армян в начале 20 века и крайне болезненно реагирует на критику со стороны Запада в этом вопросе. Факт геноцида армянского народа признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай, примеру которого последовали Россия, Франция, Италия, Нидерланды, Германия, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина и 42 штата США. Геноцид армян признали также Ватикан, Европарламент и Всемирный совет церквей.