Քաղաքական 17:02 16/03/2010
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովի փոխտեղումը ոչ մի ձևով չի անդրադառնա Ռուսաստանի դիրքորոշման վրա: Այս մասին «Նովոստի Արմենիա» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Անդրեյ Նեստերենկոն:
«Յուրի Մերզլյակովը ստացել է նոր դիվանագիտական նշանակում, ինչը միանգամայն բնական է ԱԳՆ աշխատակցի համար: Սակայն պետք չէ արագացնել իրադարձությունները: Կարծում եմ, որ այն բանից հետո, երբ Մերզլյակովը վայր կդնի հատուկ նշանակությունների դեսպանի, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի գործառույթները, մենք կկարողանանք խոսել նոր ներկայացուցչի նշանակման մասին: Համոզված եմ, որ նրա աշխատանքը կլինի լիաամասշտաբ և ոչ պակաս էներգիայով լի, քան նախորդինը»,- ասել է Նեստերենկոն և հավելել.
«Կցանկանայի ավելացնել, որ Մինսկի խմբում Ռուսաստանի դիրքորոշումը չի որոշվում ներկայացուցիչներով: Այն որոշվում է ՌԴ նախագահի կողմից և իրականացվում է արտաքին գործերի նախարարության կողմից: Այնպես որ եկեք սպասենք մեր ներկայացուցիչների փոփոխությանը: Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ Ռուսաստանի կողմից արվում է անհրաժեշտ ամեն ինչ` Մինսկի խմբում ակտիվ դերը պահպանելու համար:
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը ռազմական փուլը ծագել է 1991թ., երբ ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի (ԿԳԲ-ի հատուկ ջոկատներ) կողմից անձնագրային ռեժիմի իրականացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով և լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի և զգալի նյութական կորուստների: 1994թ. կնքվեց զինադադար: Ներկայումս հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցությունները ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ`2007 թ. նոյմբերին վերջիններիս կողմից ներկայացված մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա:
Ադրբեջանը մինչ այսօր չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ. 4 բանաձևերը` շարունակելով տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումը և կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:

Политика 17:51 16/03/2010
Смена российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Юрия Мерзлякова ни коим образом не скажется на позициях России в группе, заявил официальный представитель МИД РФ Андрей Нестеренко в интервью агентству «Новости-Армения».
По его словам, сопредседатель от России Юрий Мерзляков получил новое дипломатическое назначение, "что вполне естественно для сотрудника МИД". Нестеренко выразил надежду, что новый сопредседатель от РФ будет не менее энергично выполнять свои обязанности.
"Хотел бы добавить, что позиция России в Минской группе не определяется представителями. Она определяется президентом РФ и реализуется внешнеполитическим ведомством", - сказал Нестеренко.
Он добавил, что со стороны России делается все необходимое для сохранения за собой активной роли в Минской группе.
Военная фаза Нагорно-Карабахского конфликта началась в 1991г., когда в ответ на требование населения НК на самоопределение, азербайджанские власти под видом осуществления паспортного режима попытались решить вопрос путем этнических чисток посредством советских сил безопасности (спецподразделения КГБ) и инициировали широкомасштабные военные действия, которые привели к многотысячным жертвам и значительному материальному ущербу.
В 1994г. было установлено перемирие. На данном этапе переговоры по урегулированию конфликта продолжаются при посредничестве Сопредседателей Минской Группы ОБСЕ (Россия, США, Франция) на основе представленных ими в ноябре 2007 г. мадридских предложений.
Азербайджан до сих пор не выполняет принятые в 1993 году 4 резолюции Совета Безопасности ООН, продолжая провоцировать в регионе гонку вооружений и грубо нарушая основополагающий принцип международного права о неприменении силы или угрозы силы.