«Փաստեր բռնի իսլամացված հայերի վերաբերյալ` Թալեաթ փաշայի օրագրում»
Թալեաթ փաշայի վերջերս հրապարակված օրագրում կան փաստեր հայերի բռնի իսլամացման վերաբերյալ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց թուքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Նույնիսկ նրա ձեռագրով գրված է, թե քանի հազար հայ երեխա է որբ մնացել և որ տարածքներում են նրանք: Կա նրա կարգադրությունը, որ այս երեխաներին մուսուլմանական ընտանիքներին բաշխեն, այն պայմանով, որ նրանց տրվի իսլամական կրթություն և հատուկ շեշտված է, որ նրանց բաժանեն այն տարածքներում, որտեղ չկան քրիստոնայներ և հայեր…որպեսզի այս երեխաները հետագայում էլ իրենց ակունքներին վերադառնալու հնարավորություն չունենան», մանրամասնեց նա:
Բռնի իսլամացված հայերի թեման գրքի վերածելիս` թուրքագետը աշխատել է թուրքական արխիվների հետ, սակայն, ինչպես ինքը նշեց, անձամբ չի աշխատել արխիվներում:
«Թուրքական արխիվների որոշակի փաստաթղթեր վերջին տարիներին հրապարակվել են: Այդ արխիվներն հավաստի են այնքանով, որ ներկայացված են բնօրինակները»,-ասաց Ռ. Մելքոնյանը:
Այնուամենայնիվ, աշխատելով թուրքական աղբյուրների հետ, ինչպես նշեց թուրքագետը, մասնագետները` մասնավորապես թուրքագետները, խնդիր ունեն զտելու տվյալները, քանի որ գոյություն ունի խեղաթյուրման և իրականության շատ բարակ սահման, որը մասնագիտական աչքը պիտի նկատի:

Политика 16:56 16/03/2010
В обнародованном недавно дневнике одного из лидеров младотурков Талаата Паши есть сведения о насильственной исламизации армян в Турции. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Рубен Мелконян.
“В дневнике Талаата написано, сколько тысяч армянских детей остались сиротами, и в каких районах. Сохранилось его распоряжение распределить этих детей по мусульманским семьям с тем условием, чтобы им было дано исламское образование. В распоряжении особо указывается, что эти дети должны быть распределены в тех районах, где нет христиан и армян, чтобы и в дальнейшем у них не было возможности вернуться к своим корням”, - рассказал тюрколог.
Работая над книгой на тему насильственной исламизации армян, Р. Мелконян исследовал турецкие архивы, то есть, те документы турецких архивов, которые официально обнародованы, поскольку доступ к турецким архивам для армянских исследователей закрыт.
“В последнее время обнародованы некоторые документы из турецких архивов. Эти архивы достоверны настолько, что представлены оригиналы документов”, - сказал тюрколог.
Тем не менее, работая с турецкими источниками, как заметил Р.Мелконян, тюркологи должны быть осторожными с данными, поскольку между искажением и реальностью проходит очень тонкая грань, которую профессиональный глаз должен заметить. Он сообщил, что, работая над турецкими источниками, он подверг данные серьезной фильтрации. “Мы сопоставили все сведения с данными, содержащимися в армянских архивах”, - разъяснил он.