Դենիզ Բայքալ. Հայերին արտաքսելու մասին Էրդողանի հայտարարությունը հակամարդկային է ու վտանգավոր
Թուրքիայի ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» ղեկավար, իրավաբան Դենիզ Բայքալը կտրականապես դեմ է արտահայտվել վարչապետ Թայիփ Էրդողանի` Թուրքիայում ապօրինի բնակվող հայերի հնարավոր արտաքսման մասին հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի վարչապետը այդ մասին ասել էր նախ «BBC»-ին տված հարցազրույցի, ապա նաև Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի հետ հանդիպելուց հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Բայքալի խոսքով. «Թուրքիա աշխատելու եկած մարդկանց խնդրի օգտագործումը մի ինչ-որ այլ խնդրի լուծման համար բացարձակ անընդունելի է ու հակամարդկային»:
Այս մասին Բայքալը հայտարարել է կուսակցական ժողովի ժամանակ: Ըստ նրա, եթե նման արտահայտություն հնչեր ընդդիմադիր գործչի կողմից, գուցեև, դա որակվեր ընդամենը հարցին սխալ մոտեցում:
«Բայց, երբ արտաքսելու մասին խոսքերը հնչում են երկրի գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից, ապա դրանք դառնում են վտանգավոր: Այդ հանգամանքը որպես հաղթաթուղթ օգտագործելը հակասում է մարդու իրավունքներին: Մենք չենք ընդունում Էրդողանի այդ հայտարարությունը»,- ըստ թուրքական «Ջումհուրիյեթ» (Cumhuriyet) թերթի` ասել է Դենիզ Բայքալը:

Политика 12:00 18/03/2010
Руководитель оппозиционной Народно-республиканской партии Турции, юрист Дениз Байкал высказался решительно против заявления премьер-министра Эрдогана о возможном выселении незаконно проживающих в Турции армян. Об этом сообщает турецкая газета Cumhuriyet.
Напомним, что турецкий премьер заявил об этом сначала в интервью BBC, а затем и на пресс-конференции в Лондоне.
На собрании партии оппозиционный лидер заявил, что использование людей, приехавших в Турцию в поисках работы, для решения других проблем абсолютно неприемлемо и антигуманно. По его словам, если бы подобное заявление сделал оппозиционный политический деятель, это можно было бы охарактеризовать всего лишь как неверный подход к вопросу.
“Но когда слова о выселении звучат из уст руководителя страны, то они становятся опасными. Использование этого обстоятельства в качестве козыря противоречит правам человека. Мы не принимаем это заявление Эрдогана”, - сказал Дениз Байкал.