«Շպիգելը» «մերկացրել է» Էգեմեն Բաղըշին
Երբ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը երեկ սպառնաց իր երկրից արտաքսել ազգությամբ հայերին, հետևեցին արձագանքներ առ այն, որ Թուրքիայի ղեկավարի հայտարարությունը ոչ միայն վտանգավոր ու անբարոյական է, այլև, որ դա ցուցիչն է այն բանի, որ Թուրքիան դուրս է համամարդկային արժեքների համակարգից և ըստ այդմ չի կարող հավակնել միասնական Եվրոպայի մաս կազմելու:
Այս գնահատականներին զուգահեռ, փորձագիտական շրջանակները որոշակի զսպվածություն էին դրսևորում` Էրդողանի հայտարարությունն ընկալելով միայն որպես ներքին լսարանին ուղղված ազդակ, որի արտաքին վտանգները չեզոքացնելու նպատակով հաջորդ քայլով Անկարայից հերքումներ էին հետևելու:
Հերքման փորձ իսկապես եղավ. Էրդողանի գլխավորած կուսակցության ներկայացուցիչներից մեկը` Սուար Քընըքլօղլուն հայտարարություն տարածեց, որտեղ ըստ էության չժխտելով սպառնալիքի փաստը, պնդում էր, որ Էրդողանի բառերը կոնտեքստից կտրված են ներկայացվել: Թե որքանով են հիմնավոր այս արդարացումներն, այնքան էլ կարևոր չէ: Կարևորն այն է, թե ի վերջո Թուրքիայի կգտնվի որևէ պաշտոնյա, ով կընդունի, որ 100 հազար հայերին արտաքսելու վերաբերյալ վարչապետ Էրդողանի, արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի, աշխատանքի նախարար Օմեր Դինջերի, բազմաթիվ պատգամավորների հայտարարություններն անհեթեթություն են և հակամարդկային:
Թվում էր, որ այս հայտարարությունների բացասական ազդեցությունը մեղմացնելու փորձ կանի Թուրքիայի ամենաարևմտամետ պաշտոնյան` Եվրոպայի հարցերով նախարար Էգեմեն Բաղըշը: Սակայն այս դեպքում էլ «թուրքը մնում է թուրք» օրինաչափությունից դուրս գտնվող սպասումները չարդարացան: Սույն պաշտոնյան երեկ հարցազրույց է տվել գերմանական ազդեցիկ «Շպիգել» (der Spiegel) ամսագրին, որտեղ ևս ակնարկել է իրենց գլխավոր հաղթաթղթի` Թուրքիայում ապրող 100 հազար հայերի մասին: Բայց սա ամենևին էլ ամենակարևոր դրվագը չէ այդ հարցազրույցում, որովհետև Էգեմեն Բաղըշի` «Շպիգելին» տված պատասխաններում շատ ավելի ուշագրավ դիտարկումներ կան:
Այսպես, գերմանացի թղթակիցները` Բեռնարդ Ցանդը և Դանիել Շթայնվորթը, հարցնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին ԱՄՆ-ի ու Շվեդիայի խորհրդարաններում ընդունված փաստաթղթերի մասին, իսկ թուրք նախարարն արձագանքում է. «Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն ավելի ուշ հայտարարել է, որ բանաձևը չի անցնելու Ներկայացուցիչների տան օրակարգ: Ինչպես գիտեք Ֆրանսիայի խորհրդարանն էլ 2006 թվականին նման` այսպես կոչված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև ընդունեց: Դրանից հետո դադարեցվեց ֆրանսիական օդուժի թռիչքները Թուրքիայի տարածքում: Մենք այս հարցում շատ զգայուն ենք»: Այստեղ հետևում է լրագրողների տրամաբանական դիտարկումը` «եթե ի վերջո ամերիկացիները պաշտոնապես ճանաչեն Հայոց ցեղասպանությունը, դուք ի՞նչ հնարավորություններ ունեք: Դուք կփակե՞ք Ինջիրլիկի ռազմաբազան: Կհեռանա՞ք ՆԱՏՕ-ից»: Էգեմեն Բաղըշը չի վիճում. «Ես դա թողնում եմ ձեր ընթերցողների երևակայությանը: Բայց թույլ տվեք հիշեցնել մի հանգամանք` Իրաքի համար նյութա-տեխնիկական մատակարարումների յոթանասուն տոկոսն իրականացվում է Ինջիլիկով»: Շանտաժն ակնհայտ է, սեթևեթումներն այլևս անտեղին են. ուղղակի ասվում է` կընդունեք բանաձևը, կզրկվեք ռազմաբազայից: Բնականաբար, այս վերջնագիրը չէր կարող խուսափել պաշտոնական Վաշինգտոնի ուշադրությունից, և արդեն մի քանի ժամ հետո ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը հիշեցրեց, որ ԱՄՆ-ում Կոնգրեսը չի գտնվում գործադիր իշխանության վերահսկողության տակ, անկախ մարմին է և օրինագծի հետագա առաջխաղացումը կանխելու հարցում որևէ պայմանավորվածություն վարչակազմի ու Կոնգրեսի միջև չկա:
Անցնենք առաջ: Գերմանացի լրագրողները, ըստ էության, զուտ մարդկայնորեն ուզում են հասկանալ. «Ինչո՞ւ է Թուրքիայի համար այդքան դժվար Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելը»: Ուշադրություն դարձրեք, որ փաստը կասկածի տակ չի առնվում, և փորձ է արվում հասկանալ թուրքական ժխտողականության դրդապատճառները: Իսկ Իսկ Էգեմեն Բաղըշը օդ է տատանում. «Պատմաբանները, և ոչ թե քաղաքական գործիչները, պետք է որոշեն` ի՞նչ է եղել անցյալում: Քաղաքական գործիչները նայում են ապագային: Մենք առաջարկել ենք Հայաստանի Հանրապետության հետ ստեղծել պատմաբանների համատեղ հանձնաժողով, բայց առայժմ որևէ հաջողություն չկա: Բացի այդ, դուք պետք է իմանաք, որ Օսմանյան կայսրությունը Գերմանական Ռեյխի դաշնակիցն էր: Այդ ժամանակ ինչ էլ որ եղած լինի, չէր կարող տեղի ունենալ առանց գերմանացիների խորհրդատվության»: Փաստորեն թուրք նախարարը չի ժխտում իրականությունը, և փորձում է պատասխանատվության բեռի մի մասը դնել Գերմանիայի ուսերին: Ուշագրավ է, որ այդ մեղադրանքը ներկայացնում է մի երկրի, որը նախկինում նմանատիպ հանցանք արդեն իսկ գործել է, բայց ի տարբերություն Թուրքիայի ստանձնել է դրա պատասխանատվություն և արդեն հինգ տասնամյակից ավելի առաջամարտիկ է ազգային ատելությունը, ցեղասպանությունն ու ընդհանրապես մարկդության դեմ ուղղված հանցագործությունները կանխելու հարցում: Մինչդեռ Էգեմեն Բաղըշի անմիջական ղեկավարը` վարչապետ Էրդողանը, նույն օրը սպառնացել է ազգությամբ հայերին զանգվածային արտաքսման ենթարկել միմիայն այն պատճառով, որ նրանք «իր համերկրացիները չեն»:
Չնայած այս սադրիչ հայտարարությանը, գերմանացի լրագրողներն ի պատիվ իրենց հավասարակշռությունից դուրս չեն գալիս և փորձում են հարցին այլ տեսանկյունից մոտենալ. «Եթե դուք չեք ընդունում «ցեղասպանություն» տերմինը, ապա ինչպե՞ս եք Թուրքիայի արևելքում` Իգդիրում, «Ցեղասպանության թանգարան» հիմնել` նվիրված 1915 թվականին մահացած թուրքերին»: Պատասխանն ուղղակի ցնցող է. «Դա շատ հեշտ է` ցանկացած գործողություն ունի իր հակաքայլը»: Ստացվում է, որ Թուրքիան ընդունում է, որ Իգդիրում արհեստական թանգարան է հիմնել` ընդամենը հակադարձելու համար իր հասցեին հնչող արդարացի մեղադրանքներին: Այս միտքն ըստ էության հաստատվում է Բաղըշի հաջորդ նախադասության մեջ. «Բայց ես չեմ ուզում բացառել այն բանի հնարավորությունը, որ երբևէ այդ թանգարանը կվերակազմավորվի «Համակեցության թանգարանի» կամ «Ընդհանուր ցավի թանգարանի»: Ես չէի ցանկանա ժխտել, որ հայերը դժվարին ժամանակների միջով են անցել…»: Այստեղ Բաղըշի ցինիկությունը «Շպիգելի» թղթակիցներին հունից հանում է, և նրանք ընդհատում են նրան. «Դուք դա «դժվարին ժամանակնե՞ր» եք անվանում: Մենք խոսում ենք 1.5 միլիոն հայերի մասին, ովքեր սպանվել են 1915 և 1917 թվականների արանքում»: Սա չի ազդում Եվրոպայի հարցերով թուրք նախարարի ցինիկության վրա. «Ամերիկացի պատմաբան Ջասթին Մակքարտնիի տվյալներով, այդ ժամանակ 600 հազար հայ է զոհվել, միևնույն ժամանակ` 2 միլիոն թուրք և քուրդ: Թուրքիայում քաղաքացիական պատերազմ էր` առաջին համաշխարհային պատերազմի հենց ծանր փուլում»: Նախ` առնվազն անբարոյականություն է մանիպուլյացիայի ենթարկել անմեղ զոհերի քանակը. եթե բացառապես ազգային պատկանելիության հողի վրա 100 հայ էլ սպանվեր, միևնույն է` դա չի նվազեցնում թե Օսմանյան, թե Քեմալյան Թուրքիայի մեղքը: Եվ երկրորդ` ի՞նչ կապ ունեն առաջին աշխարհամարտի ռազմաճակատներում զոհված քուրդ և թուրք զինվորները Սիրիայի անապատներում սովամահության դատապարտված հայերի հետ: Սա՞ է Թուրքիայի պատկերացրած Եվրոպան, որ այդ հարցով երկրի պատասխանատու է նշանակել Էգեմեն Բաղըշին:
Այս հարցադրումը, բնականաբար, ծագել է նաև եվրոպացի թղթակիցների գլխում և նրանք թափանցիկ ակնարկել են այդ մասին. «Այդ ժամանակվա ներքին գործերի նախարար Թալեաթ փաշան ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին ասել է, որ հայերի «ֆիզիկական ոչնչացումը» պատերազմի պահանջված նպատակն էր»: Այս հարցը զինաթափում է թուրք նախարարին, նա այլևս պատասխան չունի. «Ես պատմաբան չեմ: Ես այնտեղ չեմ եղել, դուք էլ չեք եղել: Ինչո՞ւ այդ հարցը չթողնենք հայ և թուրք պատմաբանների համատեղ հանձնաժողովին»: Հավանաբար թուրք նախարարը մոռացել է, որ ընդամենը երկու պարբերություն վերև խոստովանել է, որ «պատմաբանների հանձնաժողովի» թուրքական նախաձեռնությունը տապալված է:
«Շպիգելի» թղթակիցները, ըստ էության, հասկանալով, որ թուրք նախարարը եվրոպական արժեքներից դուրս դատողություններ է շռայլում, փորձում են ավելին կորզել. «Ժամանակներ կային, որ Թուրքիան, կարծես թե, հեռանում էր իր անցյալից: Հայոց ցեղասպանության համար գլխավոր պատասխանատու երեք անձինք` Թալեաթ փաշան, Էնվեր փաշան ու Ջեմալ փաշան, 1919 թվականին հեռակա կարգով դատապարտվեցին մահվան: Աթաթուրքը ցանկանում էր որևէ ընդահնուր բան չունենալ այդ մարդկանց հետ: Բայևայնպես, այսօր Ստամբուլում այդ մարցկանց համար երեք հրաշալի շիրմաքար է կանգնած»: «Դա մեր մշակույթի` մահացած մարդկանց հիշելու ավանդույթն է: Ինչպես մեզանից յուրաքանչյուրը, այդ մարդիկ իրենց կյանքում և երկրի համար լավ ու վատ բաներ են արել»,- իր կարծիքով արդարացել է Էգեմեն Բաղըշը: Սա ասվում է մարդկանց, ովքեր լավ գիտեն, որ Հիտլերը և Երրորդ Ռեյխի մյուս առանցքային գործիչները շատ ավելին են արել Գերմանիայի համար, քան Էնվերը, Թալեթան ու Ջեմալը` Թուրքիայի համար, սակայն լսել անգամ չեն ուզում դրանց մասին, ուր մնաց մտածեն` հիշատակի հուշակոթողներ կառուցելու մասին: Թուրքիայի ու քաղաքակիրթ մարդկության մոտեցումների տարբերությունն այստեղ արդեն խիստ ընդգծված է երևում:
Եվրոպացի լրագրողներն իրենց ուզածն արդեն լսել են և փորձում են վերադառնալ Հայոց ցեղասպանության խնդրին մեկ այլ տեսանկյունից: «Թուրքիային մտահոգում է, որ հայերը փոխհատուցում կպահանջե՞ն»,- հարցնում են նրանք` սեփական պատմությունից լավ իմանալով ինչպես է ցեղասպանություն գործած երկիրը հատուցում սեփական հանցագործությունների համար: Թուրք նախարարն այլևս չի դիմանում. «Գիտե՞ք, մեր երկրում 100 000 ապօրինի ներգաղթյալ հայեր կան, ովքեր աշխատում են այստեղ` խնամելով մանուկների ու ծերերի: Սա վկայում է, որ մեր երկու ժողովուրդների միջև ատելություն չկա: Ընդհակառակը` մենք ձգտում ենք հաշտվել, մեր երկու երկրների միջև խաղաղության գործընթաց է գնում…»: Այստեղ հետևում է լրագրողների ճշտումը` «… որն այժմ դոփում է տեղում»:
«Դա մեր մեղքով չէ: Մենք փորձում էինք հաղթահարել տարաձայնությունները, մենք ուզում ենք, որպեսզի բացվեն արխիվները: Բայց երբ տեսնում ես, որ հակառակ կողմը խոչընդոտում է բոլոր փորձերին, հոռետես ես դառնում»,- փորձում է արդարանալ Էգեմեն Բաղըշը` լավ հասկանալով, որ եթե իր առջև նստած լրագրողը մանրամասն տեղյակ է հայ-թուրքական հարաբերությունների հիմնախնդիրներից, փայլուն գիտի նաև թե ո՞ւմ մեղքով է գործընթացը դոփում տեղում, գիտի` ո՞վ է փակել կամ վերացրել արխիվները, գիտի նաև, որ այս հարցազրույցով Թուրքիան հիմնավորեց քաղաքակաիրթ աշխարհում, միասնական Եվրոպայում տեղ չունենալու մասին պնդումները:
Հ.Գ. Պակաս ուշագրավ չեն եղել նույն հարցազրույցում Էգեմեն Բաղըշի դիտարկումները Թուրքիայի` Եվրոպային ինտեգրվելու և Թուրքիայում պահպանողական-իսլամիստական տրամադրությունների խորացման վերաբերյալ: Դրանց կանդրադառնանք հաջորդիվ:

Комментарии 17:49 18/03/2010
Последовала ответная реакция на заявление премьер-министра Турции Эрдогана, содержащее угрозу выселить из Турции нелегальных армян, согласно которой заявление руководителя Турции не только опасно и безнравственно, но также является показателем того, что Турция находится вне системы общечеловеческих ценностей, и не может претендовать на то, чтобы стать частью объединенной Европы.
Параллельно с этими оценками экспертные круги проявляли определенную сдержанность, воспринимая заявления Эрдогана исключительно как сигнал, направленный на внутреннюю аудиторию, за которым последуют опровержения из Анкары для смягчения внешних опасностей.
Попытка опровержения, на самом деле, была предпринята. Один из представителей возглавляемой Эрдоганом партии Суат Киникоглу распространил заявление, в котором, не опровергая, по сути, факт угрозы, утверждал, что слова Эрдогана представлены вне контекста. Насколько обоснованы данные оправдания, не столь важно. Важно то, найдется ли в Турции хоть одно должностное лицо, которое примет, что многочисленные заявления премьер-министра Эрдогана, министра иностранных дел Ахмета Давутоглу, министра труда Омера Динчера, многих депутатов о выселении 100 000 армян являются абсурдными и антигуманными. Казалось, что попытку смягчить негативное воздействие этих заявлений сделает самый прозападный деятель Турции – главный переговорщик по вопросам вступления в ЕС Эгемен Багиш. Но и в этом случае ожидания, которые находятся вне закономерности “турок остается турком”, не оправдались.
Э.Багиш дал накануне интервью влиятельному немецкому журналу der Spiegel, в котором сделал намек на их главный козырь о проживающих в Турции 100 000 армянах. Но это не самый важный фрагмент его интервью, потому что в ответах Эгемена Багиша журналу der Spiegel есть более достойные внимания заявления.
Так, немецкие журналисты Бернард Цанд и Даниел Штайнворт спрашивают о резолюциях по Геноциду армян, принятых в Комитете по иностранным делая Палаты представителей Конгресса США и парламенте Швеции, а турецкий министр отвечает: “Госсекретарь Хиллари Клинтон позже заявила, что резолюция не поступит в повестку Палаты представителей. Как вы знаете, парламент Франции также в 2006 году принял подобную резолюцию, признающую так называемый Геноцид армян. После этого были прекращены полеты французских ВС над территорией Турции. Мы очень чувствительны в этом вопросе”. После чего следует логическое наблюдение журналистов: “А если, в конце концов, американцы официально признают Геноцид армян, какие у вас есть возможности? Вы закроете американскую военную базу в Инджирлике? Выйдете из НАТО?”. Эгемен Багиш не опроверг сказанное, заявив лишь: “Я оставляю это на воображение ваших читателей. Но позвольте напомнить одно обстоятельство: 70% материально-технических поставок в Ирак осуществляется через Инджирлик”.
Шантаж очевиден, кокетство более неуместно, сказано прямо: примете резолюцию, лишитесь военной базы. Естественно, этот ультиматум не мог ускользнуть от внимания официального Вашингтона, и уже несколько часов спустя помощник госсекретаря США Филипп Гордон напомнил, что Конгресс США не находится под контролем исполнительной власти, является независимым органом и в вопросе дальнейшего продвижения законопроекта никакой договоренности между администрацией и Конгрессом нет.
Пройдем вперед. Немецкие журналисты, по сути, чисто человечески пытаются понять, “почему Турции так трудно признать Геноцид армян?”. Обратите внимание, что факт не ставится под сомнение, и делается попытка понять причины турецкого отрицания. А Эгемен Багиш сотрясает воздух: “Историки, а не политические деятели должны решать, что было в прошлом. Политические лидеры смотрят в будущее. Мы предложили создать с Республикой Армения совместную комиссию историков, но пока нет никаких успехов. Кроме того, вы должны знать, что Османская империя была союзницей Германского Рейха. Что бы тогда ни произошло, не могло произойти без советов немцев”. Фактически, турецкий министр не отрицает действительность, и пытается возложить часть ответственности на плечи Германии.
Примечательно, что это обвинение выдвинуто стране, которая ранее уже совершила подобное преступление, но в отличие от Турции, она взяла на себя ответственность за это, и уже более пяти десятилетий является авангардом в деле предотвращения национальной ненависти, геноцидов и вообще преступлений, направленных против человечества.
Между тем, непосредственный руководитель Эгемена Багиша, премьер-министр Турции Эрдоган в тот же день пригрозил подвергнуть армян массовой депортации только потому, что они не “являются его соотечественниками”.
Несмотря на это провокационное заявление, немецкие журналисты, к чести для них, не теряют самообладания, и пытаются подойти к вопросу с другой точки зрения: “Если вы не принимаете термин “геноцид”, то как вы основали на востоке Турции в Игдире музей Геноцида, посвященный убитым в 1915 году туркам?”.
Ответ просто ошеломляющий: “Это очень легко, любое действие имеет свое противодействие”. Получается, что Турция признает, что основала в Игдире искусственный музей всего лишь для того, чтобы дать ответ на звучащие в ее адрес справедливые обвинения. Эта мысль, по сути, подтверждается в следующем предложении Багиша: “Я не хочу исключить возможность того, что когда-либо этот музей будет переделан в музей Общей боли. Я бы не хотел отрицать, что армяне прошли через трудные времена…”.
Здесь уже цинизм Багиша выводит журналистов der Spiegel из себя, и они его прерывают: “Вы называете это трудными временами? Мы говорим о 1.5 млн. армянах, которые были убиты в период с 1915 по 1917 годы”. Но это никак не воздействует на цинизм турецкого министра по вопросам Европы: “По данным американского историка Джастина Маккартни, в то время погибло 600 000 армян, в то же время погибло 2 миллиона курдов и турок. В Турции была гражданская война на самом тяжелом этапе Первой мировой войны”.
Во-первых, как минимум аморально, манипулировать цифрой невинных жертв, если бы исключительно на национальной почве было убито хотя бы 100 армян, это не уменьшило бы вину ни Османской, ни Кемалистской Турции. И второе, какое имеют отношение убитые на фронтах Первой мировой войны турецкие и курдские солдаты к обреченным на голодную смерть в сирийских пустынях армянам? Такова представляемая Турцией Европа, что она назначила переговорщиком с ней Эгемена Багиша?
То же, как видно, подумали и европейские журналисты, которые сделали на это прозрачный намек: “Бывший в то время министром внутренних дел Турции Талаат Паша сказал послу США Генри Моргентау, что “физическое истребление армян было велением войны”. Этот вопрос обезоружил турецкого министра, который больше не нашелся что ответить: “Я не историк. Меня там не было, вас тоже. Почему бы не оставить этот вопрос комиссии армянских и турецких историков”. Вероятней всего, турецкий министр забыл, что всего лишь два абзаца выше признался, что турецкая инициатива по созданию комиссии историков провалилась.
Корреспонденты журнала, по сути, понимая, что турецкий министр разбрасывается наблюдениями, противоречащими европейским ценностям, пытаются выудить у него еще больше. “Были времена, когда Турция, казалось бы, отдалилась от своего прошлого. В 1919 году главные виновники в Геноциде армян - Талаат паша, Энвер паша и Джемаль паша - были заочно проговорены к смерти. Ататюрк не желал иметь ничего общего с этими людьми. Тем не менее, сегодня в Стамбуле этим людям установлены красивые памятники”. “Это традиция нашей культуры воздавать дань памяти мертвых. Как и любой из нас, эти люди в своей жизни и для страны сделали и хорошее, и плохое”, - оправдался по-своему Эгемен Багиш. И это говорится тем людям, которые прекрасно знают, что Гитлер и другие известные деятели Второго Рейха сделали намного больше для Германии, чем Энвер, Талаат и Джемаль для Турции, но они даже слушать о них не хотят, куда уж там ставить памятники. Разница в подходах Турции и цивилизованного мира видна здесь вполне очевидно.
Европейские журналисты уже услышали то, что хотели услышать, и пытаются вернуться к вопросу Геноцида армян с другой точки зрения. “Вызывает ли у Турции опасение то, что армяне могут потребовать компенсацию?”, - спрашивают они его, хорошо зная из собственной истории, как отвечает страна, совершившая геноцид, за содеянное преступление. Турецкий министр на этот раз не выдержал: “Знаете, в нашей стране есть 100 000 нелегальных армян, которые живут у нас, смотрят за стариками и детьми. Это свидетельствует о том, что между нашими народами нет ненависти. Наоборот, мы стремимся примириться, между нашими странами идет процесс установления мира…”. За этим следует поправка журналистов: “Который сейчас бьется на месте…”.
“Это не по нашей вине. Мы пытались преодолеть разногласия, мы хотим, чтобы были открыты архивы. Но когда видишь, что другая сторона препятствует всем попыткам, становишься пессимистом”,
- пытается оправдаться Багиш, хорошо осознавая, что если сидящий перед ним журналист хорошо осведомлен в армяно-турецких отношениях, прекрасно знает также, по чьей вине процесс бьется на месте, знает, кто закрыл или уничтожил архивы, знает также, что этим интервью Турция обосновала утверждения о том, что ей не место в объединенной Европе и в цивилизованном мире.
P.S. Не менее достойны внимания наблюдения Эгемена Багиша по поводу интеграции Турции в ЕС, и углубления в Турции консервативных - исламистских настроений. Но мы их рассмотрим в следующий раз.