Թուրք պատգամավոր. Ժողովրդավարական արժեքների ընկալման ու կենսագործման համար դեռևս բավականաչափ ենթահող չկա Թուրքիայում
Թուրքիայում շարունակվում են քաղաքական, լրատվական ու փորձագիտական շրջանակներից հնչել Էրդողանի` հայերին վտարելու մասին սկանդալային հայտարարությանը հասցեագրված քննադատությունները: Այդ գործից անմասն չի մնացել նաև Թուրքիայի քրդամետ «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն կուսակցության» (ԽԺԿ-BDP) Ստամբուլի պատգամավոր Ուֆուք Ուրասը:
Թուրքական «Ջումհուրիյեթ» (Cumhuriyet) օրաթերթի տեղեկացմամբ` նա ընդգծել է, որ Թուրքիայում դեմոկրատական արժեքների ընկալման ու կենսագործման համար դեռևս բավականաչափ ենթահող չկա: Իսկ ապօրինի ներգաղթյալ հայերի հնարավոր արտաքսման մասին Էրդողանի հայտարարությունը, որակել է որպես 21-րդ դարում տեղահանության իմաստ բովանդակող հայտարարություն:
Իր տարածած հաղորդագրության մեջ Ուրասը մասնավորապես նշում է.
«Երբ նման հայտարարություն է արվում Եվրոպայում բնակվող թուրք էմիգրանտների մասին, դա անվանվում է այլատյացություն ու ռասիզմ: Հետևաբար Թուրքիայում գտնվող նույն կարգավիճակի մարդկանց մասին ևս նման խոսքեր հնչեցնելն անընդունելի են: 2010 թվականին չպետք է թույլ տալ տեղահանության մասին խոսել»:

Turkish deputy: There is no enough background for perception and implementation of democratic values in Turkey
The scandalous statement made by Turkish PM Erdogan over deporting Armenians continues to be condemned in Turkey. So did Turkey's Pro-Kurdish Peace and Democracy Party (BDP) Istanbul deputy Ufuk Uras.
The deputy highlighted there is no enough background for perception and implementation of democratic values in Turkey yet, according to Turkish Cumhuriyet. He qualified Erdogan’s statement on deporting Armenians as a statement with the implication of resettlement made in the 21st century.
“When such a statement is made over the Turkish Emigrants living in Europe, it is called racism. Hence, any similar statements about people having the same status are unacceptable. Speaking about deportation should not be allowed in 2010.”