Սերժ Սարգսյան. «Շնորհակալ եմ ջերմ վերաբերմունքի և հոգատարության համար»
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Դամասկոսի համալսարանում, որտեղ երախտիքի խոսք է ուղղել Սիրիայի ժողովրդին` ցեղասպանությունը վերապրած հայերին սատարելու համար:
Ստորև ներկայացնում ենք Նախագահի ելույթը:
Ինձ համար պատիվ է հանդես գալ Սիրիայի հնագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունում՝ Դամասկոսի համալսարանում: Սիրիան հայ ժողովրդի պատմության մեջ ուրույն տեղ ունեցող և մեզ շատ մոտ երկիր է. «մոտ» ասելիս նկատի չունեմ միայն աշխարհագրորեն, այլև ավանդական բարեկամությամբ, ճակատագրի ընդհանրությամբ, ժողովուրդների խառնվածքով և բազում-բազում այլ թելերով:
Այսօր ուզում եմ այս առիթն օգտագործել՝ խոսելու մեր՝ հայ և սիրիացի ժողովուրդների բարեկամության, մեր հարաբերությունների, մեր անցյալի ու խոստումնալից ապագայի մասին:
Հայերն ապրել ու գործել են, իսկ պատմական Հայաստանը մաս է կազմել մի տարածաշրջանի, որն այսօր ընդունված եզրույթով կոչվում է «Միջին Արևելք»:
Մենք ապրել ենք մի տեղում, որը «քաղաքակրթությունների խաչմերուկի» լավագույն օրինակն է, ամենօրյա շփումներ, առևտուր և մշակութային փոխներգործություն է ունեցել Բարեբեր մահիկի ժողովուրդների և երկրների հետ: Արևմուտքի երկրների համար հայերը եղել են իսլամական, արաբական և իրանական մշակույթի լավագույն թարգմաններն ու մեկնիչները, իսկ Արևելքի ժողովուրդների համար եղել են յուրահատուկ դարպաս դեպի Կովկաս և ավելի հյուսիս, նաև ընկալվել են որպես արևմտյան մշակույթի կրողներ: Եվ նույնիսկ պատմության տարբեր հատվածներում, երբ մեծ կայսրությունների հարվածների ներքո դադարել է հայկական պետականության գոյությունը, այդ կապող դերակատարումը երբեք չի դադարել մաս կազմել հայկական հավաքական ինքնության և ինքնագիտակցության:
Եվ այս համապատկերի մեջ Սիրիան ուրույն և խիստ կարևոր դեր է ունեցել հայերի համար: Սիրիան է եղել այն կամուրջը, որ միացրել է մեզ արաբական և իսլամական աշխարհին: Իսկ հայերի ու սիրիացիների պատմական ճակատագրերի զուգահեռներն էլ ավելի են մոտեցրել մեր ժողովուրդներին:
Օրինակներն իսկապես խոսուն են: Կան երկու իրողություններ, որոնք արմատական ազդեցություն են ունեցել հայ ժողովրդի կազմավորման և հայկական ինքնության ձևավորման վրա, որոնցով հպարտանում է ցանկացած հայ` մոլորակի ցանկացած անկյունում: Առաջինը՝ քրիստոնեությունն աշխարհում պետականորեն առաջինն ընդունելու փաստն է, երկրորդը՝ հայ մշակույթը և դրա առանցքը՝ հայոց լեզուն ու այբուբենը: Երկու դեպքերում էլ «սիրիական հետքը» չափազանց ակնառու է:
Հենց Սիրիայի ճանապարհով է քրիստոնեությունը թափանցել մեզ մոտ, I դարում Սիրիայից են Հայաստան եկել առաքյալներ Թադեոսն ու Բարդուղիմեոսը, քարոզել քրիստոնեություն ու նահատակվել` դնելով հիմքերը, որոնց վրա պիտի կառուցվեր Հայ առաքելական եկեղեցու տաճարը:
IV-V դարերում Ասորիքի քաղաքներում են ուսանել բազմաթիվ հայ երիտասարդներ, այդ թվում և մեծագույն հայերից մեկը՝ Մեսրոպ Մաշտոցը, ով, ըստ որոշ վարկածների, հենց սիրիական Եդեսիայում է ստեղծել այն, ինչը հայտնի է որպես հայոց այբուբեն:
Հայերն ու սիրիացիները հազարամյակներ շարունակ եղել են տարածաշրջանում բնակվող այն ժողովուրդները, որոնք ոչ թե ռազմատենչ ոգով, այլ խաղաղասիրությամբ և աշխատասեր կեցվածքով են վաստակել միմյանց, ինչպես և մյուս ժողովուրդների սերն ու հարգանքը, իսկ դարերի ընթացքում ձեռք բերված փորձը, գիտելիքներն ու մշակութային արժեքներն անգնահատելի ներդրում են դարձել համաշխարհային քաղաքակրթության զարգացման մեջ:
Պատկանելով տարբեր դավանանքների` մեր ժողովուրդներն իրենց հավատի մեջ առաջին հերթին գնահատել են հոգևոր, համամարդկային արժեքները, փոխադարձ հարգանքը: Մարդկային պատմության մեջ իրենց ուրույն տեղը զբաղեցնող հոգևոր արժեքներն հենց այդ հավատի արդյունքն են: Երևանում հին ձեռագրերի Մատենադարանում հայերեն բազմաթիվ մագաղաթների կողքին պահպանվում են Սիրիայի տարածքում ծնունդ առած և արաբական ու համաշխարհային մշակութային ժառանգության կարևորագույն մաս հանդիսացող բազմաթիվ ու բազմաբովանդակ ձեռագրեր արաբերենով, արամերենով, ասորերենով և այլ լեզուներով:
Միջնադարում հայ-արաբական գրական և գիտական կապերի մասին կարելի է ժամերով խոսել: Հայ բժշկագետ Ամիրդովլաթ Ամասիացին հենվել է արաբական բժշկագիտության ձեռքբերումների վրա` իր բժշկագիտական աշխատություններում զարգացնելով դրանք: Գրիգոր Մագիստրոսը X դարում քննում էր Մութանաբիի տաղաչափությունը, իսկ Առաքել Անեցին XIII դարի սկզբին թարգմանում էր «Հազար ու մեկ գիշերների» հեքիաթներից: Արևմուտքին այդ գոհարները հասու էին լինելու միայն դարեր անց:
Ծաղկում էին նաև առևտրական շփումները: XV-XVII դարերում, երբ Հալեպը մերձավորարևելյան խոշորագույն հանգույց էր, հալեպահայ խոջաներն իրենց էական մասնակցությունն ունեին Վենետիկի, Ամստերդամի ու Մարսելի հետ առևտրում:
Հայերն ակտիվ մասնակիցներն են եղել թե՛ XIX դարի արաբական զարթոնքի շարժմանը՝ Նահդային, թե՛ XX դարում արաբական ազգային-ազատագրական շարժումներին՝ մասնավորապես Սիրիայում։
Այս ամենը վառ վկայությունն են հայ-սիրիական համակողմանի շփումների և միմյանց ճակատագրի նկատմամբ հոգածության։
Քսաներորդ դարը ճակատագրական փոփոխություններ բերեց հայ ժողովրդի կյանքում: Մեր պատմական հայրենիքի մեծ մասը հայաթափվեց, ժողովուրդը ցեղասպանության ենթարկվեց, իսկ փրկվածներն էլ սփռվեցին աշխարհով մեկ:
Այսօր, Հայոց ցեղասպանության 95-րդ տարելիցին ընդառաջ, ես, օգտվելով առիթից, ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ հայ ժողովրդի անունից անկեղծ երախտագիտություն հայտնել մեր արաբ եղբայրներին, Սիրիայի գյուղերի և քաղաքների բնակիչներին, ովքեր, ենթարկվելով հալածանքների և քամահրելով մահապատժի վտանգը, չհանդուրժեցին մարդկության դեմ գործվող հանցագործությունը և ապաստան տվեցին Օսմանյան իշխանությունների ձեռնարկած ոճրագործությունից մազապուրծ հայ փախստականներին:
Վստահ եմ, որ այդ նույն հավատը և մարդկության առջև պարտքի անձնվեր զգացումն էր դրդում Սիրիայի եղբայր ժողովրդին օգնության ձեռք մեկնելու մեր ազգին իր պատմության ամենածանր պահին, երբ հարյուր հազարավոր հայորդիներ, արտաքսվելով իրենց ծննդավայրերից, քշվեցին դեպի Դեյր Զորի անապատներ: Հայ ժողովուրդը դա երբեք չի մոռանա:
Ինչպե՞ս կարելի է մոռանալ Մաարրայի կայմակամ Մուհամմեդ Շաֆեհ Աբու Ռիշեին՝ սիրիացի մեծ բանաստեղծ Օմար Աբու Ռիշեի հորը, ով հայ բռնագաղթածներին օգնելու համար ինքն էլ արտաքսվել է օսմանյան իշխանությունների կողմից: Ինչպե՞ս կարելի է չհիշել Դեյր Զորի կառավարիչ Ալի Սուադին, ով ոչ միայն մերժեց կատարել հայերին կոտորելու հրամանը, այլև ապաստան տվեց հայ մանուկներին: Արդյոք հնարավո՞ր է մոռանալ թուրքական բանակում ծառայող արաբ սպաներին՝ բազում հայերի կյանք փրկած Ջեմիլ էլ Քեննեին, կամ Աբդուլ-Ղանի Ջուդեին, ով հայ գաղթականների քարավանները Դեյր Զոր ուղարկելու փոխարեն տեղափոխում էր Սելիմիե, և ում օգնությամբ մահվան ճիրաններից է փրկվել հայ դասական գրողներից Երվանդ Օտյանը: Նրանց և բազում-բազում ուրիշների անունները երախտիքի ոսկե տառերով են ամրագրված հայերիս սրտերում:
Սիրիայում ապաստան գտած և կյանքը նոր էջից սկսած հարյուր հազարավոր հայությունը կառուցեց եկեղեցիներ և մշակութային օջախներ՝ իր ներդրումը բերելով Սիրիայի բազմազգ քաղաքակրթության զարգացմանը: Նրանք իրենց հավատարիմ կեցվածքով և անձնվեր աշխատանքով ապացուցեցին, որ երախտապարտ են Սիրիայի ժողովրդին: Այսօր, երբ երկրի մյուս քաղաքացիների հետ նրանք հավասար իրավունքներ են վայելում, ցանկանում եմ կրկին երախտիքի խոսքեր հղել Սիրիայի ազգային իշխանություններին այդ ջերմ վերաբերմունքի և հոգատարության համար: Շնորհակալ եմ:
Բարեկամներ,
Ցեղասպանությունից հետո հայերին մնաց պատմական հայրենիքի միայն փոքր՝ կովկասյան հատվածը, այն էլ` բզկտված ու բաժան-բաժան: Հետագա աշխարհաքաղաքական զարգացումները, սառը պատերազմը խորացրին այդ իրողությունը՝ կտրելով մեզ մեր աշխարհագրական արեալից և զրկելով մեր բարեկամների հետ բնականոն շփումներից:
Խորհրդային շրջանում միայն խիստ սահմանափակ շփումները՝ ազգականների փոխայցելությունները, ուսանողների փոխանակումները կիսաբաց էին պահում այդ պատուհանը: Սակայն 70-80-ականներին պետությունների երկու ղեկավարների՝ Սիրիայի Նախագահ Հաֆեզ ալ-Ասադի և Հնդկաստանի վարչապետ Ինդիրա Գանդիի պատմական այցելությունները Խորհրդային Հայաստան վերստին վերականգնեցին «քաղաքակրթության խաչմերուկի» առաքելության զգացումը:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանի մոտ հանգուցյալ Նախագահ Հաֆեզ ալ-Ասադի արած պատմական հայտարարությունը՝ «Սիրիան հայերի երկրորդ հայրենիքն է», ցնցող էր: Հայերը հասկացան, որ այն, ինչ իրենք տասնամյակներ համարում էին սոսկ իրենց ցավը, հիշվում և կիսվում է իրենց բարեկամների կողմից: Հավատացեք, համաշխարհային քաղաքական գործիչների նման քայլերը ժողովուրդների հիշողությունից չեն ջնջվում:
Հայաստանի անկախության վերականգնումից հետո մերձավորարևելյան դարպասները կրկին բաց էին: Տառացիորեն առաջին իսկ ամիսներին բացվեցին Հայաստանի դեսպանությունները Դամասկոսում, Կահիրեում, Թեհրանում: Հայ-սիրիական համագործակցությունն իրապես հզոր թափ ստացավ, ինչն ապացուցեց, որ երկու երկրներն իրականում հետաքրքրված են միմյանցով և պատրաստ են շարունակել դարերից եկած փոխգործակցության բարի ավանդույթները:
Ես այսօր գտնվում եմ եղբայրական Սիրիայի հինավուրց մայրաքաղաք Դամասկոսում հարգարժան նախագահ դոկտոր Բաշար ալ-Ասադի հրավերով: Մեր միջև ձևավորվել է լիակատար փոխըմբռնում և հիանալի բարեկամական հարաբերություններ: Նախագահների մակարդակով սա մեր երկրորդ հանդիպումն է վերջին ինն ամիսների ընթացքում: Շփումների նման հաճախականությունը հարիր է երկու բարեկամ ժողովուրդների ղեկավարներին:
Հայաստանի և Սիրիայի միջև այս 18 տարիներին ստորագրվել են մի քանի տասնյակ միջպետական պայմանագրեր, համաձայնագրեր, փոխըմբռնման հուշագրեր, համագործակցությունը կարգավորող գործնական ծրագրեր: Այսօր չկա մի բնագավառ, որտեղ Հայաստանի և Սիրիայի միջև չլինի համագործակցելու և փոխգործակցելու պատրաստակամությունը հաստատող փաստաթուղթ: Իմ այս այցի շրջանակներում ստորագրվելու են մեկ տասնյակ փաստաթղթեր` ամենատարբեր բնագավառներում:
Քաղաքական հարցերի շուրջ միացյալ դիրքորոշումների մշակում, առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդում, գյուղատնտեսական բնագավառում փորձի փոխանակում, տեղեկատվական, կրթական, մշակութային փոխանակումներ. սա է մեր կառավարությունների միջև համագործակցության ոլորտների ոչ ամբողջական ցանկը: Եվ այդ ցանկն օր օրի ընդլայնվում է` ընդգրկելով նոր ոլորտներ և նոր ծրագրեր:
Հայաստանի և Սիրիայի միջև այսպիսի լայն համագործակցությանը նպաստում են նաև մեր երկրների միջև պարբերաբար գումարվող միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերը, ինչը խնդիրների լուծման և աշխատանքի համակարգման չափազանց արդյունավետ ձևաչափ է: Այս հարթության վրա Հայաստանի և Սիրիայի կառավարման գրեթե բոլոր բնագավառների փորձագետները հնարավորություն են ստանում քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, ճանաչել միմյանց, ինչն, իմ խորին համոզմամբ, նույնպես չափազանց կարևոր է:
Արդեն մեկուկես տասնամյակ է, ինչ Հայաստանի տարբեր բուհերում ուսանում են սիրիացի ուսանողներ: Մյուս կողմից` ի թիվս նաև այս հարգարժան հաստատության, Սիրիայի համալսարաններում իրենց ուսումնառությունն են անցնում Հայաստանից ժամանած ուսանողները, մագիստրանտներն ու ասպիրանտները: Սա վկայում է մեր երկրների միջև ոչ միայն համագործակցության, այլև փոխադարձ վստահության մասին, քանզի երիտասարդների ձեռքում է գտնվում մեր երկրների միջև արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու ապագան: Համոզված եմ, որ մարդկային գործոնը ամենահզոր ուղղորդիչ հանգամանքն է լինելու այս բարեկամությունը պահպանելու և ամրապնդելու գործում:
Այսօր մեր սիրիացի գործընկերների հետ համատեղ նախապատրաստվում են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գիտական ոլորտներում համագործակցելուն, ինչպես նաև համատեղ գիտակրթական ծրագրեր իրականացնելուն վերաբերող միջբուհական համաձայնագրեր: Այս այցի ընթացքում մեր կառավարությունների ներկայացուցիչները ստորագրեցին Հայաստանի և Սիրիայի միջև գիտական ու գիտատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր, որի դրույթների իրագործումը բխում է մեր երկու ժողովուրդների կենսական շահերից, քանզի ընդգրկում են ցանկացած ազգի ապագա բարեկեցության ու առաջընթացի գրավականները հանդիսացող գիտությունն ու կրթությունը:
Հայաստանն, ընդհանրապես, մեծ ջանքեր է գործադրում Արաբական աշխարհի հետ համագործակցության շրջանակն ընդլայնելու ուղղությամբ: Սրանով է պայմանավորված այն, որ մենք ներկայացված ենք Արաբական Պետությունների Լիգայում:
Դրա հետ մեկտեղ` Հայաստանը շարունակում է վարել հարավկովկասյան տարածաշրջանում հարատև խաղաղություն ու կայունություն ապահովելուն ուղղված քաղաքականություն, որի նպատակն է տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների զարգացման համար հավասար պայմանների ստեղծումը: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ Սիրիայի ղեկավարությունը կիսում է մեր խորը համոզմունքն առ այն, որ միայն խաղաղ ճանապարհով կարելի է լուծել պատմության ընթացքում առաջացած բոլոր վեճերը, ուղիղ երկխոսության և համագործակցության միջոցով հարթել ժողովուրդների միջև առաջացած ատելության և անհանդուրժողականության պատնեշները, և վերջին շրջանում և Հայաստանը, և Սիրիան ապացուցեցին, որ պատրաստ են շարժվել այս ուղղությամբ:
Անշուշտ, կանխատեսումներ անելն անշնորհակալ գործ է և ինքս չեմ սիրում դա անել, սակայն պետք է խախտեմ ավանդույթը, քանզի այն, ինչ կանխատեսում եմ հայ-սիրիական հարաբերությունների ապագայի առումով, իրոք միայն դրական և լուսավոր մտքեր են: Անձամբ իմ անունից պետք է խոստովանեմ, որ ջանք չեմ խնայի, որ Սիրիայի և Հայաստանի միջև դարերի ընթացքում կառուցված կամուրջը միշտ ամուր և անխափան մնա և միջավայրի որևէ փոփոխություն, միջազգային կամ տարածաշրջանային ուժերի ցանկացած վերադասավորում չեն կարող ազդել օր օրի ամրացող հայ-սիրիական բարեկամության և մեր երկրների ընդլայնվող փոխգործակցության վրա:

Комментарии 20:48 23/03/2010
Президент Армении Серж Саргсян выступил в университете Дамаска, выразив свою признательность народу Сирии за поддержку армян, переживших Геноцид.
Представляем текст выступления президента:
«Дамы и господа, уважаемые друзья.
Для меня является честью выступать в старейшем высшем учебном заведении Сирии – в университете Дамаска. Сирия – очень близкая нам страна, имеющая свое место в истории армянского народа. Говоря, что она «близка», я не имею в виду только географически, а и традиционной дружбой, общностью судьбы, темпераментами народов и множеством других нитей.
Я хочу использовать этот повод, чтобы поговорить о дружбе армянского и сирийского народов, о наших отношениях, о нашем прошлом и многообещающем будущем.
Армяне жили и творили, а историческая Армения составляла часть региона, который сегодня обозначается термином «Средний Восток».
Мы жили в регионе, который является лучшим примером перекрестка цивилизаций: было каждодневное общение, торговля, и культурное взаимопроникновение с народами и странами Плодоносного полумесяца. Для стран Запада армяне были лучшими переводчиками и толкователями исламской, арабской и иранской культур, а для народов востока были своеобразными воротами на Кавказ и дальше на Север, и воспринимались как носители западной цивилизации. И даже в различные периоды истории, когда под ударами великих империй армянская государственность прекращала свое существование, эта роль связующего никогда не переставала составлять часть коллективной армянской идентичности и самосознания.
И в этой панораме Сирия играла особую и очень важную роль для армян. Сирия была тем мостом, который связал нас с исламским арабским миром. А параллели исторических судеб армян и сирийцев еще больше сблизили наши народы.
Примеры достаточно красноречивы. Есть две реалии, которые оказали историческое влияние на формирование армянского народа и армянской идентичности, и которыми гордится каждый армянин в любом уголке планеты. Первая: армяне первые в мире приняли христианство как государственную религию. Вторая - это армянская культура, и ее ось – армянский язык и алфавит. В обоих случаях сирийский след достаточно очевиден.
Именно по дорогам Сирии христианство пришло в Армению, апостолы Варфоломей и Фадей прибыли в Армению в I веке из Сирии, проповедовали здесь христианство и погибли, заложив основу, на которой должен был быть возведен храм Армянской апостольской церкви.
В IV-V веках в городах Ассирии обучалась армянская молодежь, в том числе один из величайших армян - Месроп Маштоц, который согласно преданиям, именно в сирийской Эдессе создал то, что известно как армянский алфавит.
Армяне и сирийцы в течение тысячелетий были теми народами региона, которые не воинственным духом, а миролюбием и трудолюбием завоевали любовь и уважение друг друга и других народов, а накопленный веками опыт, знания и культурные ценности явились неоценимым вкладом в развитие всемирной цивилизации.
Проповедуя разные религии, наши народы в своей вере в первую очередь ценили духовные, общечеловеческие ценности, взаимное уважение. Духовные ценности, занимающие в человеческой истории свое уникальное место, являются следствием такой веры. В Ереване в Институте древних рукописей Матанадаран наряду с армянскими рукописями хранится множество родившихся на территории Сирии и являющихся важнейшей частью арабского и мирового культурного наследия рукописей на арабском, арамейском, ассирийском и других языках.
Об армяно-арабских научных и литературных связях средневековья можно говорить часами. Армянский врач Амирдовлат Амасиаци основывался на достижениях арабской медицинской науки, развивая их в своих трудах. Григор Магистрос в X веке изучал стихосложение Мутанаби, а Аракел Анеци в XIII веке переводил сказки из «Тысячи и одной ночи». Западу эти жемчужины стали доступны спустя века.
Процветали также торговые связи. В XV-XVII веках, когда Алеппо был крупнейшим перекрестком Ближнего Востока, армяне Алеппо принимали существенное участие в торговле с Венецией, Амстердамом и Марселем. Армяне были активными участниками как движения арабского пробуждения XIX века «Нахда», так и арабских национально-освободительных движений XX века, в частности, в Сирии. Все это является ярким свидетельством армяно-сирийских всесторонних контактов и заботы о судьбе друг друга.
Двадцатый век принес роковые изменения в жизни армянского народа. Большая часть нашей исторической родины была очищена от армян, народ был подвергнут геноциду, а спасшиеся армяне разошлись по всему миру.
Сегодня, накануне 95-ой годовщины Геноцида армян, я, пользуясь случаем, еще раз желаю от имени армянского народа выразить искреннюю признательность нашим арабским братьям, жителям сирийских сел и городов, которые, подвергаясь гонениям и игнорируя опасность смертельной казни, не смирились с преступлением против человечества и дали пристанище армянским беженцам, спасшимся от преступления, совершенного Османской империей.
Я уверен, что та же вера и чувство долга перед человечеством подвигли братский народ Сирии протянуть руку помощи нашему народу в самый тяжелый момент своей истории, когда сотни тысяч армянских сынов, депортированных из родных мест, были согнаны в пустыни Дер Зора. Армянский народ этого никогда не забудет.
Как можно забыть Муххамеда Шафеха Абу Рише, отца известного сирийского поэта Омара Абу Рише, который за помощь армянским беженцам сам был изгнан османскими властями. Как можно не вспоминать управляющего Дер Зора Али Суада, который не только отказался выполнить приказ истребить армян, но и дал убежище армянским детям. Можно ли забыть арабских офицеров, служивших в турецкой армии, спасших множество жизней армян – Джемиля эьл Кенне или Абдула-Кана Зуде, который направлял армянские караваны в Селими вместо Дер Зора, и при помощи которого из лап смерти спасся один из классиков армянской литературы – Ерванд Отян. Их имена и имена множества других записаны в наших сердцах золотыми буквами признательности.
Нашедшие пристанище в Сирии и начавшие жизнь с новой страницы сотни тысяч армян возвели церкви и культурные очаги, внеся свой вклад в развитие многонациональной сирийской цивилизации. Они своей преданностью и самоотверженным трудом доказали, что признательны сирийскому народу. Сегодня, когда вместе с другими гражданами страны они пользуются равными правами, я хочу еще раз выразить слова благодарности властям Сирии за такое теплое отношение и заботу. Спасибо.
Друзья, после Геноцида армянам осталась лишь малая, кавказская часть исторической родины, и то, разоренная и разделенная. Дальнейшие геополитические развития, холодная война углубили эти проблемы, отрезав нас от географического ареала и лишив нормального общения с нашими друзьями.
В Советский период только очень ограниченное общение, взаимные визиты родственников оставляли приоткрытым это окно. Однако в 70-80-ые годы исторические визиты президента Сирии Хафеза аль-Асада и премьер-министра Индии Индиры Ганди в Советскую Армению вновь восстановили чувство миссии «перекрестка цивилизаций».
Историческое заявление Хафеза аль-Асада у Мемориала памяти жертв геноцида: «Сирия – вторая родина армян», было ошеломляющим. Армяне поняли: то, что они десятилетиями считали только своей болью, сохраняется в памяти друзей, которые разделяют ее. Поверьте, подобные шаги мировых политических лидеров не стираются из памяти людей.
После восстановления независимости Армении ближневосточные ворота вновь были открыты. Буквально в первые месяцы были открыты посольства Армении в Дамаске, Каире, Тегеране. Армяно-сирийское сотрудничество получило широкий размах, что доказало, что обе страны на самом деле заинтересованы друг другом и готовы продолжить добрую традицию сотрудничества, уходящую корнями вглубь веков.
Я сегодня нахожусь в старинной столице Сирии Дамаске по приглашению уважаемого президента, доктора Башара аль-Асада. Между нами установились полное доверие и прекрасные дружеские отношения. Это наша вторая встреча на уровне президентов в течение последних девяти месяцев. Подобная частота контактов подобает руководителям двух дружественных народов.
Между Арменией и Сирией за 18 лет подписано несколько десятков межгосударственных договоров, соглашений, меморандумов, практических программ по урегулированию отношений. Сегодня нет такой отрасли, в которой нет документа, свидетельствующего о готовности Сирии и Армении сотрудничать. В ходе этого моего визита будет подписан десяток документов в самых различных отраслях.
Разработка единых подходов в политических вопросах, укрепление торгово-экономических связей, обмен опытом в сфере сельского хозяйства, информационные, культурные, образовательные обмены – это неполный перечень сфер сотрудничества между нашими правительствами. И этот список день ото дня расширяется, охватывая новые сферы и программы.
Такому широкому сотрудничеству между Арменией и Сирией способствуют также проводимые периодически между нашими странами заседания межгосударственной комиссии, что является очень эффективным форматом для решения проблем и координации работ. На этом уровне общения эксперты практически всех сфер управления Сирии и Армении получают возможность обсудить множество вопросов, представляющих взаимный интерес, узнать друг друга, что, по моему глубокому убеждению, также очень важно.
Уже полтора десятка лет, как в различных вузах Армении обучаются сирийские студенты. С другой стороны, в университетах Сирии, в том числе в этом уважаемом заведении, получают образование студенты, магистры и аспиранты из Армении. Это свидетельствует не только о сотрудничестве между нашими странами, но и о взаимном доверии, поскольку в руках молодых находится перспектива эффективного продолжения сотрудничества между нашими странами. Я уверен, что человеческий фактор будет самым мощным направляющим обстоятельством для сохранения и укрепления этой дружбы.
Сегодня совместно с нашими сирийскими коллегами мы разрабатываем соглашения о сотрудничестве в представляющих взаимный интерес научных сферах, а также по реализации совместных научно-образовательных программ. В ходе данного визита представители наших правительств подписали соглашение о научном и научно-техническом сотрудничестве Армении и Сирии, реализация положений которого вытекает из насущных интересов наших народов, поскольку они охватывают науку и образование, которые являются залогом будущего благополучия и прогресса любой нации.
Армения вообще прилагает большие усилия в направлении расширения рамок сотрудничества с Арабским миром. Этим обусловлено то, что мы представлены в Лиге Арабских государств.
Вместе с тем, Армения продолжает вести политику, направленную на обеспечение длительно мира и стабильности в южнокавказском регионе, целью которой является создание равных условий развития для всех народов региона. Я с уверенностью могу сказать, что руководство Сирии разделяет наше глубокое убеждение в том, что только мирным путем можно решить возникшие в ходе истории споры, посредством прямого диалога и сотрудничества можно разрушить стену ненависти и нетерпимости между народами. В последнее время Армения и Сирия доказали, что готовы двигаться в этом направлении.
Безусловно, делать прогнозы – это неблагодарное дело, и я не люблю их делать, но должен нарушить традицию, поскольку тот прогноз, который я делаю в плане армяно-сирийских отношений, содержит только положительные и светлые мысли. Лично от своего имени я должен признаться, что не пожалею усилий, чтобы наведенный веками мост между Арменией и Сирией всегда оставался прочным и нерушимым, и какое-либо изменение среды, какая-либо перегруппировка международных или региональных сил не могли помешать крепнущей день ото дня армяно-сирийской дружбе и расширяющемуся сотрудничеству между нашими странами.