Բ. Սահակյան. Շուշիի և Բաքվի ջարդերը մեր ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական էջերից են
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 23-ին ընդունել է Շուշիի ջարդերի 90-ամյա և Բաքվի ջարդերի 20-ամյա տարելիցներին նվիրված միջազգային գիտագործնական կոնֆերանսի մի խումբ մասնակիցների:
Ըստ ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության, երկրի ղեկավարը կարևորել է Արցախում նման կոնֆերանսի անցկացումը` նշելով, որ Շուշիի և Բաքվի ջարդերը մեր ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական էջերից են և հանդիսանում են միևնույն պատմաքաղաքական շղթայի օղակներ:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ նման զարգացումները ապագայում բացառելու համար անհրաժեշտ է առաջին հերթին բազմակողմանիորեն ուսումնասիրել դրանք` դիտարկելով պատմական, քաղաքական, մշակութային, ազգագրական, տնտեսական եւ այլ տեսանկյուններից:
Նախագահը նշել է, որ մեկ այսպիսի միջացառմամբ աշխատանքները չպետք է սահմանափակվեն, և ակնկալում է սկսված գործընթացի շարունակականություն:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԼՂՀ կրթության և գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:

Politics 12:55 24/03/2010
On 23 March President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received a group of participants of the international scientific-practical conference dedicated to the 90th anniversary of pogroms in Shoushi and 20th anniversary of pogroms in Baku, NKR President’s office reported.
The Head of the State underlined the importance of organizing such conferences in Artsakh noting that pogroms in Shoushi and Baku are among the most tragic pages in the history of our people and are the links of the same historical-political chain.
Bako Sahakyan stressed that in order to exclude such events in future it is first of all necessary study them comprehensively scrutinizing historical, political, cultural, ethnographic, economic and other aspects.
The President noted that activities should not be limited by carrying out a single arrangement of this type and anticipated successiveness of the started process.
NKR minister of education and science Vladik Khachatryan, minister of culture and youth affairs Narine Aghabalyan partook at the meeting.