Բ. Սահակյան. Շուշիի և Բաքվի ջարդերը մեր ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական էջերից են
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 23-ին ընդունել է Շուշիի ջարդերի 90-ամյա և Բաքվի ջարդերի 20-ամյա տարելիցներին նվիրված միջազգային գիտագործնական կոնֆերանսի մի խումբ մասնակիցների:
Ըստ ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության, երկրի ղեկավարը կարևորել է Արցախում նման կոնֆերանսի անցկացումը` նշելով, որ Շուշիի և Բաքվի ջարդերը մեր ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական էջերից են և հանդիսանում են միևնույն պատմաքաղաքական շղթայի օղակներ:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ նման զարգացումները ապագայում բացառելու համար անհրաժեշտ է առաջին հերթին բազմակողմանիորեն ուսումնասիրել դրանք` դիտարկելով պատմական, քաղաքական, մշակութային, ազգագրական, տնտեսական եւ այլ տեսանկյուններից:
Նախագահը նշել է, որ մեկ այսպիսի միջացառմամբ աշխատանքները չպետք է սահմանափակվեն, և ակնկալում է սկսված գործընթացի շարունակականություն:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԼՂՀ կրթության և գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:

Политика 13:00 24/03/2010
Президент НКР: Погромы в Шуши и Баку являются одними из самых трагических страниц истории нашего народа
23 марта Президент Республики Арцах Бако Саакян принял группу участников международной научно-практической конференции, посвященной 90-летию погромов в Шуши и 20-летию погромов в Баку. Об этом сообщает главное информационное управление президента НКР.
Глава государства подчеркнул важность проведения в Арцахе таких конференций, отметив, что погромы в Шуши и Баку являются одними из самых трагических страниц истории нашего народа и звеньями одной и той же историко-политической цепи.
Бако Саакян подчеркнул, что для исключения подобных развитий в будущем необходимо в первую очередь всесторонне изучить и рассмотреть их в исторической, политической, культурной, этнографической, экономической и других плоскостях.
Президент отметил, что работы не должны ограничиваться проведением одного такого мероприятия, и он ожидает продолжения начатого процесса.
Во встрече приняли участие министр образования и науки НКР Владик Хачатрян, министр культуры и по вопросам молодежи Нарине Агабалян.