Տարածաշրջան 10:23 25/03/2010
Դավութօղլու. 3 տարի առաջ ո՞ւմ մտքով կանցներ, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կհասնեին այսպիսի կետի
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն «CNNTurk»-ի հեռուստաեթերով թողարկված «Անկարայի հետնաբեմը» հաղորդման ժամանակ հայտարարել է, որ ամենաուշը մինչև հաջորդ շաբաթվա վերջ Ստոկհոլմից հետ կանչված Թուրքիայի դեսպան Զերգյուն Քորություրքը կվերադառնա Շվեդիա` շարունակելու իր դիվանագիտական առաքելությունը:
Հիշեցնենք, որ Քորություրքը խորհրդակցությունների նպատակով հետ էր կանչվել Անկարա Շվեդիայի խորհրդարանի` Ռիկսդագի կողմից մարտի 11-ին Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից հետո:
Դեսպանին դարձյալ Շվեդիա գործուղելու պաշտոնական Անկարայի որոշումը Դավութօղլուն մեկնաբանել է այսպես. «Միացյալ Նահանգներն ու Շվեդիան նույն կերպ չվարվեցին: Շվեդական կառավարությունը դեմ հանդես եկավ բանաձևի ընդունմանը: Իսկ այնուհետև պաշտոնական հաղորդագրությամբ հստակ բարձրաձայնեց իր դիրքորոշման մասին: Այդ առումով Շվեդիայից եկող հայտարարությունները գոհացուցիչ են»:
Միևնույն ժամանակ Դավութօղլուն նշել է, որ ԱՄՆ-ից հետ կանչված թուրք դեսպան Նամըք Թանի Վաշինգտոն վերադարձի հարցն առայժմ հստակեցվում է:
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ իրենք սզկբունքորեն դեմ են պատմական հարցերը խորհրդարաններում լուծելուն և հիշեցրել, որ միշտ էլ, երբ այս կամ այն երկրի օրենսդիրն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև, Անկարան հետ է կանչել իր դեսպաններին:
Արձանագրությունների վերաբերյալ Դավութօղլուն ասել է հետևյալը. «Երեք տարի առաջ ո՞ւմ մտքով կանցներ, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունները կհասնեին ներկայիս կետին: Արձանագրությունների հարցում հոգեբանական գործոն էլ կա: Ֆորմալ առումից բացի կա քաղաքական ու հասարակական հոգեբանության ժամանակացույց, որը պետք է առավել ճիշտ կերպ սահմանենք»:
Դավութօղլուի խոսքով` առկա ստատուս քվոն ոչ մեկի` այդ թվում և Ռուսաստանի շահերից չի բխում: Իսկ այն հարցին, թե արդյոք Էրդողանը մեկնելու է ԱՄՆ` միջուկային անվտանգության ապրիլյան գագաթաժողովին մասնակցելու, Դավութօղլուն պատասխանել է, որ Թուրքիան անպայման ներկայացված կլինի այդ գագաթաժողովում, բայց դեռ հայտնի, թե չէ ինչ մակարդակով:

Политика 11:43 25/03/2010
До конца следующей недели отозванный в Анкару посол Турции в Швеции Зергюн Коротюрк вернется в Стокгольм и продолжит свою дипломатическую миссию. Об этом сообщил министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в эфире CNNTurk.
Напомним, что посол Турции в Швеции Зергюн Коротюрк был отозван в Анкару для консультаций после принятия 11 марта резолюции по признанию Геноцида армян.
Решение официальной Анкары направить посла обратно в Стокгольм Давутоглу прокомментировал так: “США и Швеция не поступили одинаково. Шведское правительство выступило против принятия резолюции, а потом в официальном заявлении четко огласило свою позицию. В этом смысле заявления Швеции удовлетворительны”.
В то же время Давутоглу отметил, что вопрос возвращения отозванного из США посла Турции Намика Тана в Вашингтон пока уточняется. Глава внешнеполитического ведомства Турции подчеркнул, что они принципиально против решения исторических вопросов в парламентах и напомнил, что всегда, когда законодательный орган той или иной страны принимал резолюцию по Геноциду армян, Анкара отзывала своих послов.
Касаясь армяно-турецких протоколов, Давутоглу отметил: “3 года назад кто мог подумать, что отношения с Арменией дойдут до этой точки. В вопросе протоколов есть и психологический фактор. Помимо формальной стороны есть также график политической и общественной психологии, который следует определить максимально правильно”.
По словам Давутоглу, нынешний статус-кво не в интересах никого, в том числе России. Отвечая на вопрос, поедет ли премьер-министр Эрдоган на апрельский саммит по ядерной безопасности в Вашингтон, Давутоглу сказал, что Турция обязательно будет представлена, но пока не ясно, на каком уровне.