Բաբլոյան. Պետությունն ի վիճակի չի լինի բոլոր դեղերի գների կարգավորում իրականացնել
ԱԺ Առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը լրագրողների հոտ հանդիպմանը նշեց, որ պետությունն ի վիճակի չի լինի բոլոր դեղերի գների կարգավորում իրականացնել:
Նրա համոզմամբ, ավելի ճիշտ է սկսել հիմնական դեղերի ցանկից, որտեղ ընդգրկված է 300-ից ավելի դեղամիջոց:
«Գուցե ցանկն ընդլայնելու, այլ դեղեր ավելացնելու կարիք լինի: Բայց այնտեղ, հիմնականում, ներառված են այնպիսի դեղեր, որոնց օգտագործումից կարող է մեր առողջապահական խնդիրների 80 տոկոսը ծածկվել»,-նշեց Ա. Բաբլոյանը:
ԱԺ մշտական հանձանաժողովի նախագահի խոսքով, դժվար կլինի կարգավորել քիչ պահանջարկ ունեցող և նոր ստեղծված, շատ թանկ դեղերի գնային քաղաքականությունը:
Նրա հավաստմամբ, դեղերի գնային քաղաքականության կարգավորման խնդիրը չի կարղ առանձնանալ առողջապահության ոլորտի կազմակերպման ընդհանուր կոնցեպցիայից:
Ըստ նրա, ներկայում մշակվում է և շուտով շրջանառության մեջ կդրվի դեղերի որակի ապահովմանն ուղղված նոր օրենքի նախագիծ: Այն, Ա. Բաբլոյանի խոսքով, ԱԺ կմտնի մինչև տարվա վերջ:
«Եթե նոր օրենքի նախագիծ մշակելու անհրաժեշտություն է առաջացել, նշանակում է` դաշտը թերի է ու մենք այսօր խնդիրներ ունենք ժամկետանց դեղերի, դեղերի գների, որակի, տարածքային ու ֆինանսական մատչելիության հետ: Հայաստանում, դրա համար, դեռևս 16 տարի առաջ ստեղծվեց դեղերի որակի գործակալություն, որտեղ լիազոր մարնի հանձնարարությամբ մշակվում են այն ստանդարտներն ու մոտեցումները, որոնք հետագայում հասատվում են կատավարության կողմից ու վերահսկվում»,-ասաց Ա. Բաբլոյանը:
Օրենքի համաձայն, ինչպես հիշեցրեց բանախոսը, ժամկետանց դեղեր վաճառելու, օգտագործելու իրավունք չունի ոչ բուժհաստատությունը, ոչ` էլ դեղատունը: Այս օրենքի խախտման դեպքում, խախտող կառույցը ենթարկվում է պատասխանատվության:
Վերջում նա նշեց, որ նոր օրենքով պետք է հստակեցվի դեղորայքի շուկայի վերահսկման կարգն ու, թե որ խախտման դեպքում ինչպիսի վարչական տույժ պետք է իրականացնել:

Здоровье 16:16 29/03/2010
Государство не в состоянии регулировать цены на все виды лекарств, заявил сегодня на пресс-конференции председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства Ара Баблоян.
Он выразил уверенность, что правильнее будет начать со списка основных лекарств, в который включено порядка 300 наименований.
“Может быть, будет необходимость расширить список и включить в него другие лекарства. Но в список, в основном, включены такие лекарства, которые используются для решения 80% наших проблем со здоровьем”, - сказал А. Баблоян.
По словам председателя комиссии, будет сложно регулировать цены на пользующиеся малым спросом и новые, очень дорогие препараты.
А. Баблоян заверил, что проблема урегулирования ценовой политики в отношении лекарств неотделима от общей концепции организации сферы здравоохранения.
По его словам, сейчас разрабатывается и до конца года будет вынесен на обсуждение в НС проект закона о контроле над качеством медикаментов.
“Если возникла необходимость разработать новый закон, это значит, что сфера пока не развита, и у нас есть проблема с просроченными лекарствами, с ценами на лекарства, с их качеством, с территориальной и финансовой доступностью лекарств.
В Армении для этого еще 16 лет назад было создано агентство лекарств, которое разрабатывает стандарты и подходы, которые утверждаются затем правительством”, - сказал председатель комиссии.
Он напомнил, что согласно действующему закону права на торговлю и использование просроченных лекарств не имеют ни медучреждения, ни аптеки. В случае нарушения данного закона нарушитель подвергается ответственности.
В конце он отметил, что новый закон должен уточнить порядок контроля над рынком лекарств, какая мера ответственности полагается при том или ином нарушении.