Տարածաշրջան 13:31 29/03/2010
«Hurriyet» թերթն իր համացանցային կայքում հրապարակել է որոշ մանրամասներ Դավութօղլու-Քլինթոն հեռախոսազրույցից: Նշվում է, որ այն տևել է շուրջ 40 րոպե: Թուրքիայի արտգործնախարարը խոսելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների ընդունած Հայոց ցեղասպանության բանաձևի և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի մասին հույս է հայտնել, որ նախագահ Օբաման իր ապրիլքսանչորսյան ուղերձում հաշվի կառնի Թուրքիայի զգայունությունը ցեղասպանության հարցի նկատմամբ:
Դավութօղլուն ընդգծել է, որ երրորդ երկրներում պատմությունը դատապարտող որոշումներ ընդունելը բացասաբար է ազդում Երևանի ու Անկարայի միջև առկա գործընթացին և անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել այդ հանգամանքին: Աղբյուրի համաձայն` արտգործնախարար Դավութօղլուն պետքարտուղար Քլինթոնին հետևյալ «մեսիջն» է հղել.
«Մենք ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ն համաշխարհային ուժ լինելուն վայել կերպով կդրսևորի ոչ թե երկրներին միմյանցից հեռացնող, այլ մերձեցնող պահվածք: Մեր այդ ակնկալիքը հայտնել էինք նաև քվեարկությունից առաջ: Միայն Հայաստանի ու Թուրքիայի տեսանկյունից չէ, այլ ամբողջ Կովկասի վրա դրականաբար ազդելիք գործընթացը չպետք է ներքին քաղաքական հաշիվների զոհը դառնա: Քվեարկության արդյունքում եթե մեկ ձայնի տարբերություն լիներ ու բանաձևը չընդունվեր, ի°նչ է, պատմությունը փոխվելո°ւ էր: Այդ պատճառով հույս ունեմ, որ նախագահ Օբաման ապրիլի 24-ի ելույթում ուշադրության կառնի Թուրքիայի` կովկասյան ու հարակից տարածաշրջանների վերաբերյալ դրական մտադրություններ ունենալուն: Թուրքիան ու թուրք ժողովուրդը երբեք տեղի չի տա իր դեմ ուղղված ճնշումներին»:
Թուրքիայի արտգործնախարարությունն իր տարածած պաշտոնական հաղորդագրությամբ հաստատել է այդ տեղեկությունը` հավելելով, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը կարևորել է ապրիլի 12-13 Վաշինգտոնում կազմակերպվելիք միջուկային անվտագության գագաթաժողովին Թուրքիայի մասնակցության հարցը: Քլինթոնը շեշտել է, որ Վաշինգտոնում սպասում են Էրդողանի գալուստին, իսկ Դավութօղլուն ի պատասխան ասել է, որ առաջիկա օրերին կհայտնի իր վերջնական որոշումն այդ կապակցությամբ:

Clinton-Davutoglu 40-minute telconversation details
During the conversation, which lasted 40 minutes, the foreign-policy chiefs of the two countries discussed the Armenian Genocide Resolution passed by the US House Foreign Relations Committee and the Armenian-Turkish normalization process. Ahmet Davutoglu voiced hope that in his April 24th address the U.S. President Barack Obama would take into account the concerns of Turkey on this issue.
Davutoglu highlighted that the adoption of decisions by third countries, judging history, affects the Armenian-Turkish normalization process. According to the source, FM Davutoglu addressed a “message” to State Secretary Hillary Clinton.
“We expect the US, as a world power, to assume a stance not to alienate two states but to make them closer. We expressed our expectation before vote as well. The process, which will positively impact not only the relations between Turkey and Armenia, but also the situation in the Caucasus, should not fall victim to domestic political scores," said Ahmet Davutoglu.
Turkey’s Foreign Ministry spread official message to confirm the information adding that the US State Secretary signified Turkey’s participation in the Nuclear Security Summit due in Washington April 12-13. Davutoglu said Turkey will inform about its final decision over it in the upcoming days.