Տարածաշրջան 13:31 29/03/2010
«Hurriyet» թերթն իր համացանցային կայքում հրապարակել է որոշ մանրամասներ Դավութօղլու-Քլինթոն հեռախոսազրույցից: Նշվում է, որ այն տևել է շուրջ 40 րոպե: Թուրքիայի արտգործնախարարը խոսելով ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարաբերությունների ընդունած Հայոց ցեղասպանության բանաձևի և Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի մասին հույս է հայտնել, որ նախագահ Օբաման իր ապրիլքսանչորսյան ուղերձում հաշվի կառնի Թուրքիայի զգայունությունը ցեղասպանության հարցի նկատմամբ:
Դավութօղլուն ընդգծել է, որ երրորդ երկրներում պատմությունը դատապարտող որոշումներ ընդունելը բացասաբար է ազդում Երևանի ու Անկարայի միջև առկա գործընթացին և անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել այդ հանգամանքին: Աղբյուրի համաձայն` արտգործնախարար Դավութօղլուն պետքարտուղար Քլինթոնին հետևյալ «մեսիջն» է հղել.
«Մենք ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ն համաշխարհային ուժ լինելուն վայել կերպով կդրսևորի ոչ թե երկրներին միմյանցից հեռացնող, այլ մերձեցնող պահվածք: Մեր այդ ակնկալիքը հայտնել էինք նաև քվեարկությունից առաջ: Միայն Հայաստանի ու Թուրքիայի տեսանկյունից չէ, այլ ամբողջ Կովկասի վրա դրականաբար ազդելիք գործընթացը չպետք է ներքին քաղաքական հաշիվների զոհը դառնա: Քվեարկության արդյունքում եթե մեկ ձայնի տարբերություն լիներ ու բանաձևը չընդունվեր, ի°նչ է, պատմությունը փոխվելո°ւ էր: Այդ պատճառով հույս ունեմ, որ նախագահ Օբաման ապրիլի 24-ի ելույթում ուշադրության կառնի Թուրքիայի` կովկասյան ու հարակից տարածաշրջանների վերաբերյալ դրական մտադրություններ ունենալուն: Թուրքիան ու թուրք ժողովուրդը երբեք տեղի չի տա իր դեմ ուղղված ճնշումներին»:
Թուրքիայի արտգործնախարարությունն իր տարածած պաշտոնական հաղորդագրությամբ հաստատել է այդ տեղեկությունը` հավելելով, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը կարևորել է ապրիլի 12-13 Վաշինգտոնում կազմակերպվելիք միջուկային անվտագության գագաթաժողովին Թուրքիայի մասնակցության հարցը: Քլինթոնը շեշտել է, որ Վաշինգտոնում սպասում են Էրդողանի գալուստին, իսկ Դավութօղլուն ի պատասխան ասել է, որ առաջիկա օրերին կհայտնի իր վերջնական որոշումն այդ կապակցությամբ:

Давутоглу выразил надежду, что президент США учтет чувствительность Турции в вопросе Геноцида армян
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу в беседе с госсекретарем США Хиллари Клинтон выразил надежду, что президент США Барак Обама в своем послании 24 апреля учтет чувствительность Турции в связи с вопросом Геноцида армян.
Подробности беседы, которая длилась около 40 минут, сообщает сайт турецкой газеты Hurriyet.
Согласно источнику, Давутоглу подчеркнул, что принятие решений, осуждающих историю, в третьих странах отрицательно сказывается на текущем процессе между Ереваном и Анкарой, и надо уделить внимание этому обстоятельству.
Министр иностранных дел Турции передал госсекретарю США следующий мессидж: “Мы ожидаем, что США, как и подобает мировой силе, продемонстрируют позицию, которая не разъединяет, а сближает страны. Мы сообщили о наших ожиданиях еще до голосования. Процесс, который положительно сказывается на ситуации во всем Кавказе, не должен стать жертвой внутренних политических разборок. Если бы в ходе голосования с разницей в один голос резолюция не была бы принята, ход истории от этого изменился бы? По этой причине я надеюсь, что в своем послании 24 апреля президент Обама обратит внимание на позитивные намерения Турции относительно Кавказского региона и сопредельных территорий. Турция и турецкий народ никогда не уступят оказываемым на них давлениям”.
В официальном сообщении министерства иностранных дел Турции сказано, что госсекретарь США подчеркнула важность участия Турции в саммите по ядерной безопасности 12-13 апреля в Вашингтоне. Клинтон подчеркнула, что в Вашингтоне ожидают присутствия Эрдогана, а Давутоглу в ответ на это заметил, что в ближайшие дни турецкое руководство сообщит о своем окончательном решении.